zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Fenomenální Buddy Guy zahraje na Bluefestu

Buddy Guy

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Buddy Guy, největší žijící bluesová hvězda a zásadní vzor největších bluesových i rockových kytaristů počínaje Jimim Hendrixem přes Keithe Richardse, Erika Claptona, Jimmyho Page a Jeffa Becka až po Jacka Whitea, se v listopadu chystá po letech do Evropy. Jednou z mála zastávek krátkého turné bude velký sál pražské Lucerny, kde se svou kapelou zahraje 8. listopadu 2018 v rámci čtvrtého ročníku Bluefestu. Koncert pořádá pražská agentura Liver Music ve spolupráci s mezinárodním hudebním festivalem Blues Alive Šumperk.

„Buddyho Guye jsme chtěli do České republiky v rámci našich koncertních cyklů a festivalů dostat dlouhá léta, stále se to ale nedařilo. Jednak proto, že Buddy Guy do Evropy zajíždí skutečně výjimečně, ale také z toho důvodu, že uspořádat jeho koncert je mimořádně produkčně a finančně náročné,“ říká šéf Liver Music Radim Svatoň. A ředitel Blues Alive Vladimír Rybička dodává: „Stejný byl i náš případ, o koncert Buddyho Guye jsme usilovali každoročně, ale doposud nikdy to nebylo reálné.“ Oba nejsilnější promotéři, zabývající se v České republice dovozem bluesových hudebníků, se tedy pro tuto akci spojili, aby dlouholeté volání domácích fanoušků po Buddym Guyovi mohli uspokojit.
Buddy Guy se narodil v roce 1936 v Louisianě. Ve druhé polovině 50. let se přesunul do Chicaga, kde v té době kulminovala vlna elektrického blues, zosobněná průkopnickými hvězdami typu Muddyho Waterse, Howlin´ Wolfa, Willieho Dixona a dalších. S nimi a mnoha dalšími Buddy Guy koncertoval i nahrával pro tamní legendární vydavatelství Chess Records. V 60. letech vytvořil slavnou dvojici s hráčem na foukací harmoniku Juniorem Wellsem, se kterým natočil řadu alb včetně Hoodoo Man Blues (1965), jež je považováno za jednu z nejvýznamnějších bluesových desek vůbec. Od konce 60. let je Buddy Guy převážně na sólové dráze, často se ale zúčastňuje nejrůznějších příležitostných spojení. 15. června vydává nové album s příznačným názvem The Blues Is Alive And Well, na němž mimo jiné hostují Mick Jagger, Keith Richards a Jeff Beck.
Guyův vliv na hudební scénu je nezměrný. „Z jeho sól jsem úplně šílel, zbořil v nich veškeré hranice. Navíc dávno před Jimim Hendrixem udělal z hraní velké divadlo – hrál s kytarou za hlavou nebo ji vyhodil do vzduchu a dokázal chytit v nějakém akordu, což byl trik, který jsem se pak taky snažil naučit,“ řekl o Buddym Guyovi Jeff Beck. Jimiho Hendrixe Buddy Guy ovšem neovlivnil jenom ve smyslu „dělání show“, nýbrž i hudebně. Nejslavnější elektrický kytarista byl ve druhé polovině 60. let často vídán na Guyových klubových koncertech, někdy dokonce s magnetofonem na kolenou, jeho hru si nahrával a analyzoval. Někdy i vylezl na pódium a se svým bluesovým idolem si zahrál, jak je zdokumentováno na krátkém záznamu klasiky Stormy Monday, který je k vidění na YouTube. Muzikologové tvrdí, že některé z Hendrixových nejslavnějších písní, konkrétně např. Red House, Voodoo Chile a Manic Depression, přímo citují Guyovy typické postupy.

„Když hraje potichu, je to ten nejtišší kytarista, když hraje nahlas, nikde nenajdete hlasitějšího. A v obou případech je strašně cool,“ řekl o něm nejpopulárnější bílý bluesman 80. let Stevie Ray Vaughan. A zeppelinovský Jimmy Page přidává vzpomínku: „V době vzniku britského blues existovala deska, kterou jsme znali úplně všichni nazpaměť: American Folk Blues Festival. A její hlavní hvězdou byl Buddy Guy. Jeho hra pro nás byla absolutní zjevení.“ To Eric Clapton byl mnohem stručnější: „Buddy je nejlepší bluesový kytarista ze všech.“
Už od začátku 70. let Buddy Guy také podniká. V roce 1972 se stal spolumajitelem chicagského klubu Checkerboard Lounge, ve kterém mj. vznikla slavná bootlegová, teprve nedávno oficiálně vydaná živá nahrávka náhodného jam sessionu Rolling Stones s Muddym Watersem. Roku 1989 si pak otevřel Buddy Guy´s Legends, v současné době nejprestižnější bluesový klub v celých Spojených státech, ve kterém sám párkrát do roka koncertuje a někdy si i zajde s jinou kapelou zajamovat.
Buddy Guy je držitelem mnoha ocenění. Má na kontě osm cen Grammy, nespočet Blues Music Awards, je členem Rock´n´rollové síně slávy, do níž jej v roce 2005 uvedli Eric Clapton a B.B. King. V žebříčku 100 největších kytaristů všech dob, který vyhlásil americký magazín Rolling Stone, obsadil Buddy Guy 30. místo.
Koncert Buddyho Guye bude k sezení i k stání. Vstupenky se prodávají exkluzivně v síti Ticketpro. Ceny vstupného od 2 490 do 5 490 Kč k sezení, 1 490 Kč k stání. Prvních 250 kusů vstupenek k stání je k dispozici za 1 290 Kč.

27.8.2018 12:08:35 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Festivaly

Ska Wars v Malostranské Besedě

Green Småtroll

Reggae vrací úder. Mezinárodní den Hvězdných válek každoročně připadá na 4. května, letos Prahu ale uchvátí po ...celý článek


Mladí ladí jazz zdarma na Karlovo náměstí

Jazzanova

V Praze do 30. dubna patří Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mlad ...celý článek


Litava Park nabídne hvězdný line-up

Litava Park

Krásné místo kousek od Brna, město Bučovice, již podruhé zve na víkend plný skvělé hudby. Dvoudenní festival L ...celý článek


Levnější lístky na Brod 1995 jen do dubna

Aneta Langerová (Foto: Helena Kadlčíková)

Za necelé čtyři měsíce 17. srpna se v Českém Brodě uskuteční v pořadí 11. ročníku hudebního festivalu Brod 199 ...celý článek



Časopis 18 - sekce