zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Evangelium o Marii v české premiéře

Evangelium o Marii

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Evangelium o Marii se dostává i na Hudební scénu Městského divadla v Brně. První uvedení v pátek 11. března, premiéra v sobotu 12. března 2016. Titul představuje jedno z vrcholných děl (nejen) východoevropského muzikálu.

Překlad pro českou premiéru vytvořil Mikuláš Bryan a kmenový režisér MdB Stanislav Slovák přizval ke spolupráci svůj neméně osvědčený tým – scénografa Jaroslava Milfajta, kostýmní výtvarnici Andreu Kučerovou, choreografy Hanu Kratochvilovou a Michala Matěje a dramaturga Jana Šotkovského. Zcela původní instrumentaci pro velký živý orchestr vytvořil Karel Cón, hudební nastudování je v rukou dirigenta Františka Šterbáka (druhým dirigentem bude Josef Javora).

V hlavních rolích uvidíte Radku Coufalovou nebo Markétu Sedláčkovou (Marie), Andreu Zelovou nebo Kristínu Vreckovou (Mladá Marie), Ondřeje Studénku nebo Jozefa Hruškociho (Ježíš) a Petra Štěpána nebo Dušana Vitázka (Jan).

Známý příběh o narození, životě i smrti Ježíše Krista vypráví tato maďarská rocková opera z roku 1991 neobvyklým pohledem. V centru veškerého dění zde stojí Marie, Ježíšova matka. Tématem se tak stává její osobní bolest a utrpení z těžkého údělu, kterým je její syn pověřen, ale také nekonečná mateřská láska a oddanost. Příběh se tak koncentruje na dva uzlové momenty Mariina života – moment „vánoční“, události týkající se Mariina neposkvrněného početí, Ježíšova narození a útěku celé „svaté rodiny“ do Egypta před Herodovou krutostí. A moment „velikonoční“ – Ježíšovo ukřižování a zmrtvýchvstání viděné plačícíma očima matky, která musí hledět na smrt svého syna.

Takřka oratorní tvar libretistů Pétera Müllera a Pétera Müllera Sziámiho, který stojí na mimořádně sugestivní poprockové hudbě jednoho z největších maďarských hudebníků 20. století László Tolcsvaye, svobodně mísí časové roviny – začíná Ježíšovým ukřižováním, aby se střihem vrátil k mladičké zamilované Marii. A vedle emocionálních rockových songů se do něj vejde i komediální výstup skeptického tria pastýřů i jazzrocková vypalovačka Heroda, ironicky se tázajícího, k čemu je nám vůbec dobrý nějaký Mesiáš…

V roce 1992 bylo dílo uvedeno na Nové scéně v Bratislavě v režii Jozefa Bednárika, kde zaznamenalo fenomenální úspěch dvě stě padesáti repríz, a inscenace tak stála na počátku slavné muzikálové éry v Československu. Česká premiéra na Hudební scéně Městského divadla v Brně 12. března 2016.

7.3.2016 21:03:20 Redakce | rubrika - Muzikály

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Muzikály

HDK uvádí muzikálovou pohádku Zlatovláska

Zlatovláska (Hudební divadlo Karlín)

Hudební divadlo Karlín uvádí muzikálovou pohádku Zlatovláska režii v Filipa Renče. Na jevišti Malé scény HDK z ...celý článek



Časopis 17 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. celý článek

další články...