zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Legendy folku a country

Jaroslav Hutka (Archiv ČT)

  

Legendy folku a country aneb Čtvrtstoletí folku a country v našich zemích. Atraktivní archivní snímky a výpovědi protagonistů se spoustou krásné muziky. První díl uvedla Česká televize v pátek 7.září 2001 na ČT2 ve 20,00.
Československý folk a s ním ruku v ruce i trampská a country muzika nebyly pouze hudebním proudem. Díky politickému a společenskému klimatu se v onom čtvrtstoletí, kterému cyklus věnuje pozornost, staly obrovskou společenskou silou. Zejména pro mladé lidi to byla platforma odporu. Platforma, na níž bylo možno zdánlivě otevřeně říkat názory, které jinde zaznít nesměly.
V cyklu je věnovaná hlavní pozornost hudební stránce, chronologickému vývoji jednotlivých odnoží čs. folku. Ale, jak bylo výše uvedeno, nelze nepostihnout i ony další „nehudební“ aspekty této oblasti.
Kromě zajímavých materiálů z archívů České televize se na obrazovkách objeví i mnoho naprosto unikátních záběrů z archívů soukromých, které se tvůrcům cyklu podařilo získat z tuzemska i ze zahraničí. Řada z nich bude mít tímto svou premiéru, neboť dosud ležela pouze v šuplících či skříních svých autorů nebo majitelů.

Cílem cyklu je postihnout hudebně publicistickou formou vznik a vývoj hudebního proudu, který přetransformoval různé vlivy do výsledného typicky českého, resp. československého produktu. Československý folk byl a v mírně změněné podobě stále je stylem žánrově a obsahově velice širokým, těžce ohraničitelným, spojujícím v sobě trampskou píseň (inspirovanou z velké části lidovou a country hudbou amerického západu), zdroje evropské lidové písně (zejména české, moravské a slovenské), středověkou hudbu, proudy od bluegrassů, country music až po blues a rock. A samozřejmě onen vlastní, nejpočetnější, ztěží definovatelný styl různě orientovaných písničkářů. Jejich písně, kde vždy velkou váhu měl text, oscilovaly od šansonu, přes lidové zábavné popěvky až po angažovanou v dobrém smyslu slova politickou píseň. Mezi více než stovkou účinkujících nechybí pochopitelně osobnosti jako J. Nohavica, P. Dobeš, V. Merta, V. Třešňák, J. Hutka, V.Veit, J. Vyčítal, J. a F. Nedvědi, R. Křesťan, P. Lohonka a další. V archivních materiálech cyklus vzpomene K.Kryla, P. Kalandru, M. Tučného, W. Ryvolu. Kromě těchto všeobecně známých protagonistů daného žánru však tvůrci nezapomněli ani na stovky dnes už mnohdy zapomenutých hudebníků, zpěváků, autorů, ale především nadšených organizátorů, bez nichž by se československý folk, country a bluegrass nikdy nestaly tím, čím byly a jsou.
Legendy folku a country Námět , scénář a režie Jiří Vondrák; kamera M.Mališka, V.Vála, J. Lívanec, P. Vejslík, P. Löffelmann; střih Pavel Stříbrný; odborní poradci J. Černý, J. Čvančara, M.Kovářík a další.

10.9.2001 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek


Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Mefisto: bezvýznamná rozhodnutí s kořeny zla

Robert Mikluš (Mefisto)

Činohra Národního divadla Praha se vrací do Státní opery. Pod vedením režiséra Mariána Amslera vstupuje na jev celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Antologie Krvavý Žižkov

Přebal knihy

Krvavý Žižkov je antologie, která má svého předchůdce Krvavý Bronx (2020), úspěšnou knihu povídek o „vyl celý článek

další články...