zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Kapela Gogol Bordello se v prosinci vrátí do České republiky

Kapela Gogol Bordello

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Americká kapela Gogol Bordello se po vystoupení na festivalu Rock for People vrátí letos v prosinci na samostatný koncert do České republiky. Tato devítičlenná formace, jejíž styl je označován jako gypsy punk, zahraje 11. prosince 2009 v Incheba Areně (Malá sportovní hala) v Praze.

Gogol Bordello se proslavili po celém světě divokými koncerty, které míchají cikánskou a východoevropskou hudbu, ska, rock´n´roll a vše rebelské od flamenka až po perestrojkový punk. V centru pozornosti jednoznačně stojí, skáče a svíjí se charismatický zpěvák a kytarista Eugene Hutz, potomek ukrajinských Romů, který prošel z Kyjeva přes utečenecké tábory v západní Evropě až do multikulturního New Yorku. Za dobu existence kapely se z něj stala globální celebrita, která dává stovky rozhovorů, vystupoval s Madonnou na koncertu Life Earth, hrál v jejím režijním debutu „Filth and Wisdom“ či po boku „Froda“ Elijaha Wooda a ve svých výrocích si nebere žádné servítky. Na pódiu mu zdatně sekundují další muzikanti z Ruska, Izraele, USA, Ghany, Ekvadoru a dvě tanečnice. O síle a energii jejich koncertů svědčí i to, že letos na festivalu v dánském Roskilde získali Gogol Bordello jako jediná kapela plný počet hvězdiček v hodnocení všech vystupujících.

Gogol Bordello vznikli v roce 1999 v New Yorku při setkání několika přistěhovalců z Ruska, Ukrajiny a Izraele. Jméno kapely se vztahuje k ukrajinskému spisovateli 19. století Nikolaji V. Gogolovi a k tomu, co se nazývá bordelem – centrem rozkoší a pouliční vulgárnosti. Gogol byl oblíbeným spisovatelem všech členů kapely – „groteskní, melancholický, vizionářský” spisovatel, který je otevřen podobně jako kapela různým výkladům. Gogol Bordello si svými koncerty a deskami rychle získali přízeň veřejnosti i světových médií – od New York Times, přes Rolling Stone, The Wall Street Journal, až po The New Yorker a Billboard. Hráli po celém světě. Eugene Hutz tvrdí: „Romové mají divošský způsob vytváření muziky. Pocházejí z kultury, kde hudba je jediným způsobem k přežití. Podobně jako reggae jejich hudba vznikla mezi chudými lidmi, kteří nemají nic jiného než ji. Můžete proto cítit v každé notě rebelskou duši.” Co se dá konec konců čekat od chlapíka, který mezi svými oblíbenými kapelami jmenuje zároveň Taraf de Haidouks, Dead Kennedys, Kočani Orkestar, Gorana Bregoviče, The Stooges, Nacao Zumbi, Romano Drom, Saša Kolpakov či Asian Dub Foundation? „Eklektickému komikovi Eugenu Hutzovi není nic svaté: střihem přechází z kabaretního valčíku do maniakálního nářezu, baladu přemění v surovou grotesku s rytmem „klusajícího ožralého koně“ (tak tomu říká) a cikánskou svatební hudbu nebo na dub-reggae večírek. Tam, kde ve své nejsyrovější fázi irští Pogues skončili, nastupují Gogol Bordello,“ tvrdí publicista Jiří Moravčík. Eugene Hutz samotný pojem world music nesnáší, na udělení prestižní ceny BBC Awards for World Music v roce 2006 reagoval slovy: „Seru vám na world music. Gogol Bordello se chystají dobýt celý hudební svět“. V posledních letech se Eugene Hutz vrací k romskému odkazu svých předků a vystupuje za práva Romů i za poznání jejich kultury.

2.11.2009 03:11:10 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Festival Setkání Stretnutie 2024 je za dveřmi

Bílá voda (Městské divadlo Brno)

28. ročník mezinárodního divadelního festivalu Setkání Stretnutie přinese v termínu 14. - 18. května 2024 výbě celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Portrét Milada Šubrtová

Milada Šubrtová

Medailon národní umělkyně Milady Šubrtové
Portrét jedné z nejvýznamnějších sopranistek české poválečné oper celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

DILIA vyhlásila nový grant

DILIA

DILIA pokračuje ve své podpoře mladých talentů. Po již tradičních a dlouhodobých projektech, jako jsou Cena Ev celý článek

další články...