zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Koncert Osvětimské memento

Osvětimské album (Zdroj: Židovské muzeum v Praze)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Osvětimské memento
Přímý přenos koncertu k připomenutí 80. výročí likvidace rodinného tábora bloku BIIb v Auschwitz-Birkenau z Jízdárny Pražského hradu. Pod taktovkou Tomáše Braunera účinkují Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Emil Viklický, Jaroslav Jakubovič a Jitka Čvančarová. Režie T. Šimerda. Mezi 10. a 12. červencem 1944 byla dokonána největší masová vražda československých občanů. Likvidace tzv. terezínského rodinného tábora v Osvětimi měla v první etapě z 8. na 9. března 1944 téměř 4000 obětí, ve druhé vlně 10. až 12. července 1944 zahynulo 6500 zbylých vězňů a tábor BIIb byl zlikvidován. Šlo o konec falešné naděje, kterou dostaly československé židovské rodiny, jež sem byly deportované postupně od září 1943. Letošní 80. výročí likvidace rodinného tábora je významným důvodem pro vzpomínku na události, kdy se masová vražda spojila se zrůdnou manipulací s živými krátce před jejich smrtí.

Pořádající organizace Památník ticha se vždy snaží, aby skladby uváděné na pietních koncertech měly své příběhy. A také aby se na jejich vzniku nějak podíleli pamětníci války či jejich potomci. Na Pražském hradě tak v Roce české hudby zazní v podání Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK a dirigenta Tomáše Braunera Smetanova kompozice Z mého života v úpravě pro symfonický orchestr, kterou provedl George Szell, maďarsko-americký hudebník židovského původu. V letech 1929–1937 byl hudebním ředitelem Nového německého divadla v Praze. Jeho angažmá skončilo útěkem před nacismem. Další skladba Sára a Abrahám je dílem izraelsko-newyorského saxofonisty českého původu Jaroslava Jakuboviče, který se zároveň ujme i saxofonového sóla, a kromě symfonického orchestru ho na klavír doprovodí také přední český jazzový pianista Emil Viklický. Jakubovičova matka přežila Auschwitz, otec sovětský gulag. Kompozici nesoucí křestní jména obou rodičů skladatel prezentuje jako českou zhudebněnou vzpomínku darovanou všem, kteří se nedají. Koncertní program uzavře Jitka Čvančarová svým sugestivním podáním písně autorky Na’omi Šemer Horchat Hai Caliptus, jež zazněla v závěru filmu „Nabarvené ptáče“.
Vysílání: 11.7., 20.15 hod., ČT art

1.7.2024 11:07:18 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 27 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Taneční příběhy Darii Klimentové

Taneční příběhy Darii Klimentové

Taneční příběhy Darii Klimentové (1/5) - Giselle
Významná česká primabalerína a taneční pedagožka Daria Kli ...celý článek


Káťa Kabanová pod taktovkou Jakuba Hrůši

Corinne Wintersová (Káťa Kabanová)

L. Janáček: Káťa Kabanová
U příležitosti 170. výročí narození moravského hudebního génia uvádíme tragickou ...celý článek


Luca Salsi v titulní roli shakespearovského dramatu

Luca Salsi (Macbeth - Teatro alla Scala)

G. Verdi: Macbeth
Basbarytonista Luca Salsi v titulní roli shakespearovského dramatu z Teatro alla Scala v ...celý článek



Časopis 27 - sekce

HUDBA

Melodické skladby dua Tommy Lefroy se rozezní Futurem

Tommy Lefroy

Dívčí indie-rockové duo Tommy Lefroy, které tvoří zpěvačky a skladatelky Tessa Mouzourakis a Wynter Bethel, vy celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Michael Douglas a Kathleen Turnerová ve slavné tragikomedii

Michael Douglas a Kathleen Turnerová (Válka Roseových)

Válka Roseových
Civilizovaný rozvod je absolutně nemožný. Michael Douglas a Kathleen Turnerová jako manžels celý článek

další články...