zvláštní poděkování
Quantcom.cz

České filmové tipy 13. týden

Cesta do pravěku

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Potkal jsem ho v zoo
O kamarádství, které se nevidí. Český film (1994). Hrají: P. Franc, L. Janota, L. Čechová, O. Kapusta a další. Scénář E. Dutka a D. Králová. Kamera J. Kolín. Režie D. Králová. Malý Ivoš se v zoo náhodou seznámí se slepým chlapcem, kterému začne přátelsky říkat Slepoň. Kluci spolu stráví celý den. Ivoš ukazuje novému kamarádovi zvířata a umožní mu, aby si na ně mohl sáhnout. Druhý den ho vezme k rybníku a pozve ho na návštěvu k sobě domů. Plánované dopoledne s kamarády u videa se zakázaným hororem se však promění ve skutečné drama: do vedlejšího bytu se vloupe čtveřice zlodějů, která se domnívá, že bude mít na svou práci naprostý klid. Děti se jim snaží loupež překazit. Protože v bytě není telefon, musejí vynaložit všechen důvtip a odvahu, aby na ostražité lupiče upozornili policii. Největší podíl na zatčení zločinců má zdánlivě bezmocný Slepoň.
Vysílání: 01.4., 09.00 hod., ČT1

Cesta do pravěku
Fantastický výlet za mamuty, ještěry a dinosaury. Proslulý český dobrodružný film Karla Zemana o cestě proti proudu času v restaurované verzi (1955). Hrají: V. Bejval, P. Herrmann, J. Lukáš a Z. Husták. Kamera V. Pazderník a A. Horák. Kouzelník filmového plátna Karel Zeman se proslavil řadou snímků, v nichž dobrodružství spojoval s fantastickými motivy. Ve svém prvním fantastickém filmu Cesta do pravěku (1955) vypráví o skupince čtyř chlapců, kteří absolvují výpravu proti proudu času a setkávají se s dávno vyhynulými zvířaty. Zeman na svou dobu velmi věrohodně oživil pravěké dinosaury, ještěry, mamuty, ptáky a jiné prapodivné tvory. Film vznikal pod dohledem odborníků a věrně odráží úroveň tehdejších paleontologických znalostí. Díky tomu neposkytuje jen nápaditou zábavu, nýbrž má i funkci vzdělávací. Lze jej považovat za obrázkový slabikář dávno odvátých časů, kdy vše – rostlinstvo i zvířata – vypadalo zcela jinak než dnes. Cesta do pravěku je snad nejslavnějším dílem režiséra Karla Zemana, které získalo řadu cen a u kterého odborná kritika vyzdvihla především virtuózní trikovou techniku.
Vysílání: 02.4., 08.15 hod., ČT1
Opakování: 05.4., ČT3

Jáchyme, hoď ho do stroje!
Luděk Sobota v komedii scenáristů Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka, který nedávno oslavil životní jubileum, o šťastných a kritických dnech, neoblomné tetičce a první lásce (1974). Dále hrají: M. Vančurová, V. Ferbasová, J. Dvořák, V. Lohniský, L. Smoljak, Z. Svěrák a další. Kamera J. Kučera. Režie O. Lipský. Pod námětem a scénářem komedie Oldřicha Lipského Jáchyme, hoď ho do stroje! z roku 1974 najdeme poprvé jména oblíbené autorské dvojice Ladislav Smoljak – Zdeněk Svěrák. V té době už byli oba známí jako autoři zábavných rozhlasových pořadů, právě se připravovali na osmou sezónu stále populárnějšího Divadla Járy Cimrmana, v menších rolích se objevili i na filmovém plátně, ale svoje skutečné úspěchy měli tehdy ještě před sebou. Hlavním hrdinou jejich prvního filmového příběhu je nesmělý mládenec František Koudelka (L. Sobota), který uvěří tomu, že bude mít zaručený úspěch v životě, bude-li se řídit kondiciogramem, "vědecky" sestaveným přehledem svých šťastných i kritických dní. Až po mnoha letech se dozví, že kondiciogram, podle kterého žil, byl určen jeho jmenovci. Mezitím však zažije hodně perné chvíle a neskutečná dobrodružství...
Dnes již legendární komedie je jednou z nejlepších, které byly u nás v neveselých časech normalizace natočeny. Dala velkou příležitost komikům nové generace – skutečně úspěšný filmový start zde zahájili Josef Dvořák a Luděk Sobota – ten se na dlouhá léta etabloval do rolí nesmělých až přihlouplých mládenců. Úspěchu napomohl samozřejmě i vynikající scénář, který rozvíjí kaskádu komických situací, a rovněž skvělá režie, která nevynechala jedinou příležitost rozesmát diváka. Film uvádíme u příležitosti významného životního jubilanta – pana Zdeňka Svěráka.
Vysílání: 04.4., 21.15 hod., ČT1
Opakování: 05.4., ČT1., 06.4., ČT3

Tatínek
Herec, autor, scenárista a neúnavný šiřitel podmanivého humoru a důvtipu Zdeněk Svěrák, jehož 85. narozeniny si v těchto dnech připomínáme, v laskavém pohledu svého syna Jana (2004). Režie J. Svěrák. U příležitosti nedávných 85. narozenin všemi generacemi milovaného českého autora, herce, textaře, scenáristy a spoluzakladatele legendárního Divadla Járy Cimrmana Zdeňka Svěráka uvádíme rodinný dokumentární portrét, který natočil jeho syn, světoznámý režisér Jan Svěrák, se svým kolegou Martinem Dostálem. Dali mu lehce humorný podtitul "Mramorizace Zdeňka Svěráka". Oba tvůrci laskavě nahlížejí do tvůrčího zákulisí i soukromého zázemí Zdeňka Svěráka a nechávají vyniknout jeho nezaměnitelné vnímání světa. Dávají rovněž možnost poznat kouzlo mnoho desítek let trvající sounáležitosti, na jejichž základech stojí úspěch slavného cimrmanovského souboru. Stranou však neponechávají ani momentky ze Svěrákovy životní cesty a soukromého života, na nichž odhalují pro řadu diváků možná neznámé odrazy jeho osobních osudů ve filmech, které si získaly trvalou přízeň publika. Snímek má nicméně osobní rozměr i pro samotného režiséra, který v době realizace prožíval společně s otcem tvůrčí i generační spor. Natáčením portrétu se pokoušel rovněž hledat nová východiska pro vzájemný vztah, jehož hodnotu mohli diváci ocenit na působivých filmech Obecná škola, Kolja či Tmavomodrý svět – plodech kongeniální spolupráce otce a syna, jež naštěstí měla úspěšné pokračování.
Vysílání: 01.4., 22.00 hod., ČT2

Kosenie Jastrabej lúky
Je dobré mít se kam vracet. Tragikomický portrét jedné rodiny. Slovenský film (1981). Hrají: J. Kroner, V. Tichánková, R. Jelínek, K. Spišák, J. Úradník a další. Scénář S. Rosenberg a Š. Uher. Režie Štefan Uher (Ve slovenském znění). Starý rolník Martin Hudec (Jozef Kroner) se svou ženou (Věra Tichánková) zplodil a vychoval tři syny. Ti se rozběhli do světa a na rodnou vesnici jako by zapomněli. Martin může jen závidět svému starému kamarádovi Imrovi, za kterým jeho syn jezdí pravidelně až z Paříže. Když přijde senoseč, Martin se družstvu nabídne, že poseká louku, která kdysi patřila jeho rodině. Rozešle synům telegramy, z nichž není zcela jasné, o co jde. Ušlápnutý Jano (Karol Spišák) a redaktor Martin (Rudolf Jelínek) přijedou s rodinami, nejmladší Fero (Jozef Úradník) dorazí sám ze studií. Ani jeden z nich by nepřijel, kdyby věděl, proč je otec sezval. Během dnů, strávených společně podle rodinné tradice, tak vyplavou na povrch letité i nové bolesti, střety povah, ale především málo uvědomovaný pocit, který nakonec převládne nade všemi ostatními rozdíly – že všichni, kdo se tu sešli, jsou jedna rodina.
Vysílání: 29.3., 22.50 hod., ČT art

Místenka bez návratu
Český psychologický film o válce, fašismu a jimi poznamenaném vztahu. Měsíc březen s Marií Vášovou tentokrát ve výrazné vedlejší roli (1964). Dále hrají: J. Šejbalová, K. Chadimová, M. Vášová, J. Zatloukalová, M. Macháček a další. Scénář V. Körner. Kamera V. Hanuš. Režie D. Klein a M. Sobota (V českém a německém znění s titulky). Je téměř dvacet let po válce. Rány minulosti, co se nikdy zcela nezacelily, ale stále mnozí nosí ve svých srdcích. Traumata doby si sebou nese i Marie Vláčilová (J. Šejbalová), která přežila jeden ze zajateckých táborů v Německu. Nyní po tolika letech se podařilo nalézt masový hrob zajatců z onoho tábora a vyšetřovatelé navštíví právě Marii, aby od ní získali jakékoliv zprávy o táboře. Díky jejím významným informacím se má pak stát korunním svědkem obžaloby v Německu a nyní se připravuje na cestu. Jenže to vyvolává další a další nepříjemné vzpomínky – hlavně na dceru Pavlu, co si prošla německou převýchovou a svou matku po shledání téměř neznala...
Vysílání: 31.3., 21.35 hod., ČT art

22.3.2021 15:03:00 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Franz Kafka – 100 let

Amerika

Franz Kafka – známý neznámý
Slavný spisovatel a jeho dílo mezi mýtem a skutečností. Nový dokumentární ...celý článek


100. výročí úmrtí Franze Kafky

Franz Kafka

Kafka (2/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Věra Plívová-Šimková - 90 let

Věra Plívová-Šimková

Věra Plívová-Šimková
Dokumentární portrét režisérky, která se nesmazatelně zapsala do dějin české kinematog ...celý článek


Film Franca Zeffirelliho s Cher

Čaj s Mussolinim

Čaj s Mussolinim
Hold velkodušnosti a odvaze britských dam, které svůj odpolední čaj pijí přesně ve čtyři b ...celý článek


Kobry a Užovky příběh dvou bratrů

Kobry a Užovky

Kobry a užovky
Kryštof a Matěj Hádkovi v dramatickém příběhu dvou bratrů, kteří jsou si blízcí i vzdálení z ...celý článek


Životem a dílem Gerharda Richtera

Nikdy neodvracej zrak

Nikdy neodvracej zrak
„Krásné je vše, co je pravdivé.“ Výpravné drama, inspirované životem Gerh ...celý článek


Sladké hry minulého leta Juraje Herze

Sladké hry minulého leta

Sladké hry minulého leta
Toužila vzlétnout ke slunci, a přitom sama zářila mnohem víc. Slovenský film podle ...celý článek


Filmové tipy 23. týden

Definice lásky

Modelář
Film Petra Zelenky a jeho přátel o tom, že něco je ve vzduchu. Hrají: K. Hádek, J. Mádl, V. Khek Ku ...celý článek


Tragický příběh romského chlapce

Cigán

Cigán
Příběh čtrnáctiletého romského chlapce, který prochází poznáním neúprosných zákonů vlastní komunity v ...celý článek


Výtvarné tipy 22. týden

Benátky

Mýty a fakta historie - Egypt (2/6)
Prokletí Tutanchamona. Příběh nejslavnějšího archeologického objevu vše ...celý článek


Životy slavných - Edvard Munch

A. Ekker Strande (Munch)

Munch
Čtyři tváře jednoho z největších umělců své doby. Norské životopisné drama (2023). Hrají: A. Ekker St ...celý článek


Výtvarné tipy 23. týden

Tom of Finland

Egypt (3/6)
Faraón a dobrodruh. V roce 1817 objevil Giovanni Belzoni v Údolí králů největší hrobku, rozsáhl ...celý článek


Velikáni filmu... Jean-Louis Trintignant

Atentát v Paříži

Atentát v Paříži
Jean-Louis Trintignant, Gian-Maria Volonté a Michel Piccoli v hlavních rolích dramatu insp ...celý článek


Tenká červená linie

Tenká červená linie

Tenká červená linie
Válka v lůně přírody. Bitva v srdci člověka. Slavné a hvězdně obsazené válečné drama Te ...celý článek


Kukuřičný ostrov oceněný Křišťálovým glóbem

Kukuřičný ostrov

Kukuřičný ostrov
Život dědy a vnučky na úrodném ostrůvku uprostřed řeky Inguri – dárkyně života, ale ...celý článek


Filmové tipy 22. týden

Boxér

Tátova volha
Matka s dcerou se vydávají ve starém autě za nečekaným tajemstvím a skrytými vztahy zemřelého ...celý článek



Časopis 22 - sekce

OPERA/ TANEC

Musica Antiqua Praha komplet všech alb

Přebal kompletu

V roce 1982 založil hudebník a muzikolog Pavel Klikar soubor Musica Antiqua Praha, který se rychle stal zjeven celý článek

další články...