zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Přípravy k blahořečení mučedníků vrcholí

Arcibiskupství představilo umělecké předměty.

autor: Scena.cz   

zvětšit obrázek

Ve středu 10. října 2012 proběhla v Arcibiskupském paláci na Hradčanském náměstí tisková konference k blahořečení 14 františkánských mučedníků pobitých pražskou lůzou roku 1611, které proběhne v katedrále sv. Víta, Vojtěcha a Václava při slavnostní mši v sobotu 13. října. V první části promluvil kardinál Dominik Duka, provinciál františkánů Jeroným F. Jurka, biskup Jednoty bratrské Jan Klas a historik Vít Vlnas. V druhé části byly autory představeny umělecké předměty vytvořené u příležitosti beatifikace.

„Jan Pavel II. blahořečil a svatořečil největší počet osob ze všech papežů. Jeho cílem bylo dát současnému světu morální vzory. Jestliže v moderní společnosti naříkáme na nečestnost a morální úpadek, chybí nám takoví lidé, kteří by dokázali položit život pro svou víru, za svoje přesvědčení a svoji zem. Jeden ze základních cílů této beatifikace je lidem takové vzory ukázat,“ řekl pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka a dodal: „I v sekulární společnosti si váží lidí, kteří za zmíněné ideály položili život, proto je 14 blahořečených výzvou pro nás pro všechny.“

Na tiskové konferenci také promluvil biskup Jednoty bratrské Jan Klas, jenž zastupoval Ekumenickou radu církví. Katolíkům popřál, aby beatifikace znamenala začátek procesu, který pomůže společnosti posunout hranice lásky, pravdy a zároveň zamezí lidské honbě za penězi. Dále varoval před rozdmýcháváním nenávisti ve společnosti. „Vzkaz pro dnešní dobu je, že pokud se dav nějak popudí, přináší to škody na majetku a na životě. Je velmi snadné podnítit nenávist, což je stále aktuální i v dnešní době. Jako společnost bychom si měli vzít z této události ponaučení: Ne rozsévání nenávisti, ne negativním náladám podníceným v rámci politického boje,“ prohlásil biskup Jednoty bratrské.

V druhé části prezentovali malíř Tomáš Císařovský, sochařka Milada Othová, architektka Martina Portyková a grafik Václav Sokol předměty a umělecká díla vytvořená u příležitosti blahořečení. Ze čtyř předmětů byly k vidění tři. Postupně tak autoři představili pamětní medaile, pamětní list a relikviář, v němž budou ostatky mučedníků uchovány. Beatifikační oltářní obraz od Tomáše Císařovského na místě chyběl. Tomáš Císařovský k tomu uvedl: „Obraz bude poprvé spatřen při slavnostní mši v katedrále svatého Víta. Rád bych poděkoval obci pražských františkánů za jejich podporu a velkou míru důvěry, kterou mi dali, když jsem obraz maloval.“

Františkánské mnichy vyvraždil rozvášněný dav roku 1611, když se po odraženém vpádu Pasovských chtěl pomstít na katolické církvi, jíž považoval za viníka vpádu. Po nějaké době se stal cílem vzbouřenců kostel Panny Marie Sněžné v centru Prahy. Tam dav vtrhl při konané bohoslužbě a pobil 14 františkánů. Nové zkoumání kosterních pozůstatků přineslo zajímavé zjištění, že mezi zavražděnými byly také děti, kterých se s největší pravděpodobností ujali bratři z kostela Panny Marie Sněžné.

Slavnostní beatifikace se uskuteční v sobotu 13. 10. 2012 v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha při mši svaté v 10:00 hodin. Hlavním celebrantem bude kardinál Angelo Amato, prefekt Kongregace pro svatořečení a blahořečení. V souvislosti se slavností také od pátku do neděle proběhne doprovodný program, kterým chtějí bratři františkáni veřejnosti představit 14 nových blahoslavených.

11.10.2012 23:10:47 Ladislav Klíma | rubrika - Zprávy