zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Irácký ohlas Bohuslava Martinů

Bohuslav Martinů v karikatuře Sekory

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Rozsáhlý výstavní projekt věnovaný padesátiletému výročí smrti proslulé osobnosti české i světové hudby, hudebního skladatele Bohuslava Martinů (1890 -1959), který už proběhl v některých evropských městech – Bruselu, Paříži, Lucemburku - a který vyvrcholil v Praze, se pomalu chýlí ke svému závěru.

Pražská výstava FENOMÉN MARTINŮ v Českém muzeu hudby v Praze představuje na bohatém archivním materiálu, fotografiích, hudebních i výtvarných dílech, kostýmech a scénografických návrzích život skladatele a dobové i dnešní ohlasy jeho tvorby. Sleduje životní pouť Bohuslava Martinů od místa jeho narození v roce 1890 na věži poličského sv. Jakuba na studia do Prahy, v roce 1923 cestu do Paříže, útěk před nacisty v roce 1941 z Paříže do New Yorku a jeho pobyt v USA, návrat do Evropy po válce, hledání a nalezení nového domova ve Švýcarsku, když ten skutečný mu byl do konce života (1959) odepřen a poslední už posmrtnou cestu, kdy jeho ostatky byly převezeny v roce 1979 ze švýcarského Schönenbergu do rodné Poličky.

Část výstavních exponátů se obměňuje a v poslední fázi nahradily grafické práce zapůjčené z Národní galerie grafiky „Čas a Hospodin mečem velikým“ od Aléna Diviše a „Pařížské střechy“ od Františka Tichého. Nově k vidění jsou také obrazy z Památníku národního písemnictví „Portrét André Bretona“ od Pabla Picassa a „Portrét Vítězsalva Nezvala“ od Josefa Šímy.

Jak inspiruje výtvarné umělce Bohuslav Martinů v této době a jaký má multikulturní dosah, ukazuje výtvarné dílo iráckého malíře Ali Mohameda Ismaela, člena Iraqui Calligraphy Association, který v současnosti žije v Norrköpingu ve Švédsku. Pod dojmem z poslechu Symfonických fantazií od Martinů namaloval v roce 2009 stejnojmenný obraz, který mohou návštěvníci Českého muzea hudby spatřit do 26. října, kdy výstava končí.

28.9.2009 19:09:41 HelKo | rubrika - Výstavy