zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 30. týden

Valašský snář

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Valašský snář (1/4) - Dělová koule
Dějiny a současnost hradu, města a panství Brumova na Moravě prostřednictvím kamenné dělové koule vyorané strýcem Ludvíka Vaculíka Joškem (1998). Pořad uvádíme k připomenutí významného spisovatele a disidenta Ludvíka Vaculíka, který by se v tomto týdnu dožil 100 let. Režie B. Rychlík. Ludvík Vaculík (*23.7. 1926 – †6. 6. 2015) je jednou z nejvýraznějších postav české literatury a veřejného života druhé poloviny dvacátého století. Je osobností, která se vždy velmi pečlivě a úzkostně bránila televiznímu mámení. Režisér Břetislav Rychlík od léta 1998 do podzimu 1999 na základě společného scénáře natáčel s Ludvíkem Vaculíkem čtyřdílný cyklus dokumentů v jeho rodišti v Brumově na Valašsku. Ludvík Vaculík prostřednictvím svých textů, úvah, rozhovorů s lidmi, zpěvu a muziky provází valašskou krajinou a jejími proměnami v čase. Celý svět je viděný z jednoho místa na zeměkouli, vesmír pod nebem jednoho valašského městečka. První díl čtyřdílného cyklu pořadu Valašský snář s názvem Dělová koule nás seznámí s dějinami a současností hradu, města a panství Brumova na Moravě prostřednictvím kamenné koule vyorané strýcem Ludvíka Vaculíka Joškem.
Vysílání: 21.7., 22.30 hod., ČT art

Valašský snář (2/4) - Arizona
Dějiny a současnost hradu, města a panství Brumova na Moravě prostřednictvím kamenné dělové koule vyorané strýcem Ludvíka Vaculíka Joškem (1998). Pořad uvádíme k připomenutí významného spisovatele a disidenta Ludvíka Vaculíka, který by se v tomto týdnu dožil 100 let. Režie B. Rychlík. Čtyřdílný cyklus dokumentů, které režisér Břetislav Rychlík natáčel od léta 1998 do podzimu 1999 na základě společného scénáře se spisovatelem Ludvíkem Vaculíkem v jeho rodišti Brumově na Valašsku, nám prostřednictvím Ludvíka Vaculíka přiblíží valašskou krajinu i s jejími proměnami v čase. Ve druhém dílu nás autor seznámí s dějinami a současností jedné louky a krajiny spisovatele L. Vaculíka z Brumova na Moravě skrz indiánské deníky a pasení koz.
Vysílání: 21.7., 23.00 hod., ČT art

Exilová čítanka: Yan Geling
Portrét čínsko-americké spisovatelky a scenáristky. Režie I. Grófová. Yan Geling se narodila roku 1958 v Šanghaji a během Kulturní revoluce sloužila již od dvanácti let jako tanečnice v zábavním souboru u Lidové osvobozenecké armády. Po deseti letech byla propuštěna s hodností podplukovnice. První román vydala v roce 1986 a od té doby jí vyšla řada knih mnoha žánrů. Mezi její nejznámější romány patří Příživník, který vyšel česky. Čínský režisér Zhang Yimou natočil Květy války, vycházející z autorčiny novely. Odehrává se v roce 1937 během Nankingského masakru. Yan je členkou Akademie filmových umění a věd a francouzské Société des Gens de Lettres. Je členkou svazu hollywoodských scenáristů Writers Guild of America a bývalou členkou Asociace čínských spisovatelů.
Vysílání: 21.7., 23.35 hod., ČT art
Opakování: 26.7., ČT art

Exilová čítanka: Juan Carlos Méndez Guédez
Portrét venezuelského autora románů, povídek a esejů, žijícího ve Španělsku. Režie I. Grófová. Juan Carlos Méndez Guédez (*1967) je venezuelský spisovatel žijící ve Španělsku. Je autorem třicítky děl různých žánrů od románů přes povídky a dětskou literaturu až po eseje. Ve španělské Salamance získal doktorát z hispanoamerické literatury. Za své povídky a romány získal řadu venezuelských i mezinárodních cen. K jeho posledním dílům patří Romance z ostrova Bararida, v níž se prolíná poezie s prózou, předkolumbovské mýty s evropskými rytířskými romány a karibská smyslnost se současným odlidštěným světem.
Vysílání: 21.7., 23.45 hod., ČT art
Opakování: 26.7., ČT art

13.7.2026 11:07:48 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 33 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Komedie omylů (Letní shakespearovské slavnosti)

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 33. týden

Cervantes

Jiří Stránský
Celoživotní skaut, významný spisovatel, scenárista, politický vězeň a porevoluční předseda če ...celý článek


Výtvarné tipy 33. týden

Klenoty příhraničí

Lidové tradice v krajích České republiky: Liberecký kraj
Mistři rukodělné výroby krajů České republiky a ta ...celý článek


Filmová romance z komunistického vězení

Kousek nebe

Kousek nebe
T. Pauhofová a J. Doubrava v hlavních rolích milostné romance z komunistického vězení. Láska si ...celý článek


Russell Crowe jako slavný spisovatel Jake Davis

Otcové a dcery

Otcové a dcery
Psal jen o ní, psal jen pro ni. Russell Crowe jako slavný spisovatel Jake Davis s duševní po ...celý článek


Krycí jméno Holec, film inspirovaný skutečným člověkem

Krycí jméno Holec

Krycí jméno Holec
Filmový režisér české nové vlny a významný novinář rakouské televize na pozadí skutečných ...celý článek


Výtvarné tipy 34. týden

Skvosty světového stavitelství

Skvosty světového stavitelství: Veřejné stavby
Svět je plný výjimečných staveb, které udivují a inspirují. ...celý článek


Filmové tipy 34. týden

Národní třída

Smutek Hugo Haase
Bohémský herec našel pevnou oporu v tolerantní Bibi. Stála při něm ve chvílích slávy i př ...celý článek


Filmové tipy 33. týden

Romy & Alain, věční milenci

Prezidentova žena
Každému jeho čest a hrdost! I první dámě! Francouzská komedie přímo z Elysejského paláce ...celý článek


Kriminální drama Hoffa

Jack Nicholson (Hoffa)

Hoffa
Odborový předák, který se nebál umazat ruce špínou ani krví. Jack Nicholson jako charismatický a kont ...celý článek


Komedie navzdory osudu...

Nuda v Brně

Nuda v Brně
Koprodukční snímek ČT (2003). Hrají: J. Budař, K. Holánová, M. Donutil, P. Tomicová, P. Liška, ...celý článek



Časopis 33 - sekce