zvláštní poděkování
Volný.cz

Noc kostelů 2019

Kostel Rozeslání sv. Apoštolů – Smilovy hory

autor: Scena.cz   

zvětšit obrázek

Noc kostelů se bude letos konat v pátek 24. května 2019. Autorkou vizuálního stylu je rakouská grafička Vera Rieder. Mottem vizuálního stylu je každý rok jiný biblický verš, jehož součástí je právě slovo „noc“. V letošním roce je to verš 30,29 z knihy proroka Izaiáše: „Dáte se do zpěvu jako v tu NOC, kdy se zasvěcuje svátek.“ Noc kostelů je večerem, který otevírá vzácná posvátná místa v celé naší zemi. Je ale také vázán na celé dědictví židovsko-křesťanské kultury a především víry.

V letošním ročníku je aktuálně přihlášeno 1614 kostelů a modliteben. Celkem je připraveno 7437 programů. Z bohaté nabídky si dovolujeme upozornit na cyklotrasu Po stopách předků Brno. Pro vyznavače putování na dvou kolech z Brna a okolí je letos připravena cyklotrasa Po stopách předků, dětská trasa: Brno: Černovice-Komárov-H. Heršpice; a pro všechny generace: Brno (Černovice-Komárov-H. Heršpice) – Blučina –Židlochovice.
Poutní soutěžní trasa pro všechny generace Cyrilometodějská stezka připravená k výročí 1150 let od úmrtí sv. Cyrila (14.2.869), autora nejstaršího slovanského písma, přiblíží účastníkům významnou část naší historie a nabídne i možnost vyzkoušet si psaní nejstarším slovanským písmem. Propojí Bílovice nad Svitavou s kostelem sv. Cyrila a Metoděje, adamovský kostel s pozoruhodným Světelským oltářem a mariánský křtinský chrám, kde podle tradice křtili přímo sv. Cyril a Metoděj a jejich žáci.
Vězeňská kaple a přilehlé prostory věznice Příbram-Bytíz letos počtvrté ožijí připravovaným programem Noci kostelů. Na co se odsouzení a pozvaní návštěvníci mohou těšit letos? Po letošním obohacení dobrovolnické duchovní péče o nového kolegu z Římsko-katolické církve patera Piotra Józefa Nowického ze Svaté Hory o modlitbu růžence v kapli s výkladem, na vystoupení hudební skupiny Církve adventistů sedmého dne s programem čtení evangelia (kazatel Pavel Smolka) a původních gospelů, složených speciálně pro naši věznici a na velký koncert hudební skupiny FREEDOM Specializovaného oddělení výkonu trestu, který umělecky zaštítí legendární frontman skupiny Olympic Petr Janda svou osobní přítomností. Dění u nás sledujte na webu věznice.

A připomínáme něco z historie…
V roce 2005 proběhla první Noc kostelů (Lange Nacht der Kirchen) ve Vídni. O rok dříve nechal kostelník v jednom z vídeňských kostelů večer během úklidu kostel otevřený, a zjistil, že otevřené dveře ve večerní atmosféře jsou pozváním pro kolemjdoucí vstoupit. Během čtyř let se akce spontánně rozšířila do celého Rakouska a každoročně se do Lange Nacht der Kirchen zapojuje na 700 kostelů a modliteben.
V roce 2009 Noc kostelů „překročila hranice“ a poprvé se konala v České republice. V roce 2010 se již otevřely kostely a modlitebny v celé České republice, v roce 2011 poprvé také na Slovensku a od roku 2012 se Noc kostelů (Kirikute Öö) koná v Estonsku. V roce 2016 proběhla první Noc kostelů ve Švýcarsku.

www.nockostelu.cz

21.5.2019 00:05:44 JoMe | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 34 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LM2019

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Rozluštěné poklady: Turínské plátno

Rozluštěné poklady: Turínské plátno
Vědci z celého světa zkoumali nejslavnější křesťanskou relikvii. Cyklus ...celý článekČasopis 34 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 35. týden

Květa Fialová

Květa Fialová pohledem Zuzany Zemanové
Portrét významné české herečky, která by se dnes dožila 90 let (2002 celý článek

další články...

HUDBA

Sgt. Pepper: 50. výročí a Black Sabbath: The End

Black Sabbath: The End

Sgt. Pepper: 50. výročí
Záznam pařížského vystoupení mladší britské generace k jubilejnímu vydání posledníh celý článek

další články...