zvláštní poděkování
Quantcom.cz

3 x o světcích

Dvojí život knížete Václava

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Svatý Vojtěch
O životě národního světce a nejstaršího biskupa české krve, který bývá nazýván prvním Evropanem (2007). Připravil V. Hájek. V dokumentárním portrétu se seznámíme s dramatickým příběhem prvního pražského biskupa českého původu sv. Vojtěcha, který se stal patronem Polska, Uher a Čech. Vlastní národ ale tohoto vzdělaného Slavníkovce, který zastával v naší kotlině dosud neznámé hodnoty Západu, nechápal. Svou dobu předbíhající Vojtěch byl několikrát z Čech vyštván a nakonec odešel na misie do Pruska, kde zemřel mučednickou smrtí. Jeho ostatky byly vykoupeny a s úctou uloženy v polském Hnězdně. Již roku 999 byl Vojtěch kanonizován. Český kníže Břetislav I. si poté nenechal ujít příležitost a při válečné výpravě do Polska jeho ostatky uloupil a roku 1039 převezl do pražské katedrály. Národ, který se k Vojtěchovi kdysi zachoval tak macešsky, tak získal dalšího světce, který měl bdít nad jeho ochranou. Roku 1965 prohlásil papež Svatého Vojtěcha za předního patrona pražské arcidiecéze.
Vysílání: 28.9., 08.15 hod., ČT2

Dvojí život knížete Václava
Jaká je skutečná tvář českého světce a ochránce národa, zbavená současnými odborníky nánosů legend, mýtů a ideologických zájmů? (2007). Scénář a režie V. Hájek. Svatý Václav patří bezesporu mezi naše nejvýznamnější národní hrdiny. Pod jeho sochou se lidé shromažďují v přelomových okamžicích dějin a s nadějí k němu vzhlížejí. Svatý Václav se stal pro náš národ symbolem. Jaký ale doopravdy byl? Jak žil a jaké byly vztahy v jeho rodině? A kde nalezneme kořeny svatováclavského kultu? Režisér Vít Hájek se s pomocí odborníků pokusil pod nánosem mýtů, legend, polopravd a historických klišé odhalit skutečnou tvář tohoto bezesporu velmi zajímavého muže. Obraz národní legendy získává na plastičnosti především díky výzkumům dobových poměrů středověké společnosti, novým poznatkům, které relativizují oprávněnost přízviska "ukrutný" pro Václavova bratra, i nejednoznačné roli svatováclavské tradice v samostatném Československu.
Vysílání: 28.9., 11.50 hod., ČT2

Putování za svatou Ludmilou
Legenda i fakta o první české světici, která nepřestává inspirovat (2002). Režie A. Hynková. Osud nejstarší patronky Čech je příběhem plným zvratů. Byla pohankou i křesťankou, kněžnou i exulantkou, matkou dvou českých vládců, babičkou, která se významně podílela na výchově svých vnuků – především svatého Václava. Je to první žena českých dějin, kterou známe jménem, přestože se v Čechách nejspíš ani nenarodila. Proč ji její současníci pokládali za svatou a může nás její příklad povzbudit ještě dnes? V dokumentárním filmu režisérky Aleny Hynkové vystoupí ženy, pro které se svatá Ludmila stala inspirací jejich víry i života. Ale také historici, kteří naše poznatky o úsvitu národních dějin, prostoupeném dobovými legendami, obohacují o exaktní vědecké výzkumy.
Vysílání: 28.9., 12.40 hod., ČT2

17.9.2018 11:09:30 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Velikonoční víra tipy

Poslední den Ježíše z Nazareta

Velkopáteční bohoslužba
Přímý přenos liturgické slavnosti z Farního sboru Českobratrské církve evangelické ...celý článek



Časopis 13 - sekce

DIVADLO

Letní shakespearovské slavnosti 2024

Filip Březina a Anna Fialová (Marná lásky snaha)

Již téměř tři dekády patří léto anglickému géniovi Williamu Shakespearovi. Letošní ročník shakespearovských sl celý článek

další články...

HUDBA

Jediný vzpomínkový koncert Nadi Urbánkové

Jana Fabiánová v Lucerně

Desítky zpěváků, hudebníků, moderátorů a herců - ale především jejich přátel, zavzpomíná v Lucerně na Naďu Urb celý článek

další články...