zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 3. týden

5P Luboše Pospíšila

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Stodola Michala Tučného
Hudebně zábavný pořad s populárním zpěvákem, od jehož narození nedávno uplynulo 75 let (1983). Dále účinkují: Z. Rytíř, Tučňáci, O. Jirák, J. Pacák a další. Scénář O. Dudek. Kamera P. Čepický. Režie I. Paukert. V zábavném pořadu Stodola Michala Tučného protagonisté – zpěvák Michal Tučný a textař Zdeněk Rytíř – v přírodním venkovském prostředí rozvíjejí myšlenku, proč tolik chybí vtipné filmy z prostředí amerického západu, jako byl Limonádový Joe, když na tom vlastně nic není – jde přece jen o boj dobra se zlem... Písně v interpretaci Michala Tučného jsou dnes již součástí leckterého táboráku a stojí za to si je připomenout: Děláme, co můžem, Boty z kůže toulavejch psů, Pověste ho vejš, Tam u nebeských bran nebo Mám páru... Uvádíme jako vzpomínku na zpěváka stylu country Michala Tučného, který by se v těchto dnech dožil 75 let.
Vysílání: 18.1., 22.50 hod., ČT art

Brian Johnson: Rock na cestě II (3/6)
Oblíbená místa z mládí spolu projdou Brian Johnson z AC/DC a skvělý kytarista a zpěvák z kapely Dire Straits Mark Knopfler. O zajímavá témata jistě nebude nouze. Britský dokumentární cyklus. Anglické město Newcastle vyslalo do světa rockové muziky nejen Briana Johnsona, ale i dalšího hosta jeho roadshow – Marka Knopflera. O jeho osudu se rozhodlo už v patnácti letech, když konečně přemluvil svého otce, aby mu za padesát liber koupil kytaru. Odstartovala tím kariéra jednoho z nejuctívanějších hráčů, skladatelů a producentů uplynulých čtyř dekád. Během této doby hrál Knopfler v kapele Dire Straits, věnoval se své sólové dráze, spolupracoval třeba s Bobem Dylanem nebo Ericem Claptonem. Oba muzikanti během společného setkání v anglickém městě zamíří do míst, kde během svého mládí hltali život a hudbu plnými doušky. Úžasných vzpomínek tedy bude více než dost.
Vysílání: 18.1., 23.25 hod., ČT art
Opakování: 19.1., ČT art

Brian Johnson: Rock na cestě II (4/6)
Bubeník Mick Fleetwood je dalším muzikantem, za kterým na slovíčko vyrazil frontman AC/DC. Britský dokumentární cyklus. Vysoká postava a přesný rytmus jsou nezaměnitelnými rysy dalšího hudebníka, kterého se rozhodl vyzpovídat Brian Johnson. A musel za ním vyrazit až na Havaj. Tam totiž nyní žije britský bubeník Mick Fleetwood, který se proslavil s kapelou nesoucí i jeho jméno. Anglicko-americká kapela Fleetwood Mac působí na hudební scéně už od konce šedesátých let, a proto má Johnson dost témat, které chce se svým kolegou probrat. Od úžasné podpory rodičů v počátcích kariéry, přes excesy během nejdivočejších let, až po současné koníčky. A navíc oba muzikanti nakonec propojí svoje talenty na jednom podiu.
Vysílání: 18.1., 00.10 hod., ČT art
Opakování: 19.1., ČT art

5P Luboše Pospíšila
Pět zastavení na umělecké i životní pouti českého zpěváka a skladatele v portrétním dokumentu (2020). Režie A. Činčerová. Zpěvák, hudebník a skladatel Luboš Pospíšil je typem člověka, který skutečně celý život jde svým krokem a svou cestou, ať jsou okolní společnost a momentální dobový vkus jakékoli. V profilovém dokumentu 5P Luboše Pospíšila jeho životní i uměleckou dráhu mapuje dokumentaristka Alena Činčerová. Od mládí a bigbítu na gymnáziu v Kutné Hoře, přes osudové setkání s Ladislavem Kantorem, angažmá v souboru C&K Vocal, se kterým natočil legendární LP desku Generace, spolupráci s básníkem a textařem Pavlem Šrutem až k založení Lubošovy skupiny 5P a jejích nekonečných proměn. A dozvíme se i něco ze soukromí...
Vysílání: 19.1., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 23.1., ČT art

Bigbít (17/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky. 3. československý beatový festival, Progress Organization, Gattch, Flamengo a další (1998). Režie V. Kučera. Pokračující normalizace způsobovala, že se muzikanti hraním bigbítu neuživili a kapely zanikaly, zvláště ty mimopražské. Například kapela Yarning Lorry z Jablonce nad Nisou a její nedochované nahrávky. Diskžokej a hudební publicista K. Knechtl hovoří o své pěvecké "kariéře" v kapele Yatchmen. Z. Kluka a P. Váně vyprávějí o brněnské legendě Progress Organization. Slovenská skupina Gattch spojovala jazz, bigbít a klasickou hudbu, muzikanti byli konzervatoristi. Vyprodali pražskou Lucernu a pak je čekal normalizační konec. Flamengo a jejich zahraniční angažmá, anglická zpěvačka Joan Duggan a bluesová nálada. Odchod zpěvačky a nové složení s V. Mišíkem. Tvůrčí vrchol – album Kuře v hodinkách s texty J. Kainara. A 3. beatový festival v roce 1971, nazývaný labutí písní bigbítu.
Vysílání: 19.1., 22.05 hod., ČT art

Ikony Kamila Střihavky (3/10)
Radek Pastrňák hostem v novém hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmazatelně zapsaly do historie. Režie M. Levek (Premiéra). Cyklus představí osobnosti všech žánrů, od popu, funky, rocku, rock and rollu až po blues či heavy metal. V každém díle rocker Kamil Střihavka představí jednu hudební osobnost, se kterou ho pojí přátelství a společné hudební zážitky. Současná doba, která změnila celý svět a zejména kulturní scénu, přinesla čas na bilancování a také otázky a co bude dál. Pořad Hudební ikony Kamila Střihavky nás v úvodní pasáži v sestřihu archivních materiálů seznámí s milníky hudební osobnosti a následně nabídne divákům pohled do zákulisí jejich života. Diváci dostanou možnost navštívit hudební ikony v jejich domácím prostředí, prohlédnout si pracovny, sbírky hudebních nástrojů nebo domácí studia, kde muzikanti tvoří a nahrávají. Díky přátelství s Kamilem Střihavkou dojde často k velice intimní zpovědi a dialogu, který může i skalní fanoušky překvapit. Samozřejmě nebude chybět ani kvalitní hudba a v pořadu vezmeme hudební fanoušky také na koncerty a festivaly, ukážeme zákulisí a atmosféru příprav a zvukových zkoušek před koncerty.
Vysílání: 21.1., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 22.1., ČT art

Legendy folku a country 3/13
Šafrán a exulanti. Rozhovory, unikátní archivní ukázky i ze soukromých sbírek, nejznámější písničky a vzpomínání známých osobností F&C hudby v Československu v televizním dokumentárním cyklu (2000). Připravil J. Vondrák. J. Černý vypráví o vzniku Šafránu v roce 1972 a důležité roli F. Kováříka, součástí byli J. Hutka, V. Merta, V. Feit, Z. Michnová, D. Andrtová-Voňková, V. Třešňák se připojil později. Š. Rak a Litvínov. Dvojice Burian-Dědeček. J. Pallas a V. Třešňák vzpomenou na rekvalifikační zkoušky, přehrávky, které měly nežádoucím vystoupením zabránit, a na zákazy. Supraphon dal připravenou desku Šafránu sešrotovat. Třešňák vzpomíná, jak začal malovat, Merta zase na svou filmařskou kariéru. S. Karásek byl spolu s Plastiky ve vězení. Emigrace K. Kryla a jeho desky vydané v exilu. Poslední vystoupení J. Hutky v roce 1977 v Pezinku a jeho emigrace. V. Chramostová a P. Kohout vzpomínají na bytové divadlo a představení Macbeth s V. Třešňákem. Album Zakázaní zpěváci druhé kultury, spolupráce s M. Kubišovou. V. Feit a J. Neduha emigrovali do Vídně, J. Hutka do Holandska, V. Třešňák do Švédska. Nachtazyl ve Vídni a P. Tigrid. Pallasovo vydávání desek českých folkařů ve Švédsku. Zazní písně Madame Praha a Finský nůž (V. Třešňák), Chór a Písničkář (V. Merta), Cínová armáda a Náměšť (J. Hutka), Morituri te salutant a Pasážová revolta (K. Kryl) a další.
Vysílání: 23.1., 22.30 hod., ČT art

10.1.2022 09:01:38 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Chytání Vídně (NdB)

Články v rubrice - Z éteru

Dialog s Progresem

Dialog s Progresem

Dialog s Progresem
Příběh padesáti let legendární art rockové kapely Progres 2. Režie J. Vondrák. V květnu ...celý článek


Hudební tipy 21. týden

Věra Martinová (Stodola Michala Tučného)

S láskou... královny popu
Pocta legendárním hitmakerům, kteří obohatili českou populární hudbu o nesmrtelné ...celý článek


Hudební tipy 22. týden

Michael Stipe (R.E.M.: Road Movie)

Televizní písničky a songy Mirka Hoffmanna
Z cyklického pořadu Kam zmizel ten starý song (2005). Jedním z č ...celý článek


2 x Black Sabbath

Ozzy Osbourne (Black Sabbath: The End)

Slavná alba: Black Sabbath – Paranoid
Příběh alba, které pomohlo k nástupu heavy metalu na hudební sc ...celý článekČasopis 21 - sekce

OPERA/ TANEC

Poe - vykročení dalším směrem

Vladimír Javorský a Ondřej Vinklát (Poe)

Laterna magika uvádí nový titul POE, choreografický večer Lenky Vágnerové inspirovaný textem amerického literá celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 21. týden

Zázraky lidského génia: Zlatý věk islámu

Eiffelovy megastavby
Jeden z mála projektantů v dějinách, jehož jméno zná celý svět. Francouzský dokument. celý článek

další články...