zvláštní poděkování
Quantcom.cz

13. komnata Vladimíra Mišíka

13. komnata Vladimíra Mišíka

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

13. komnata Vladimíra Mišíka
Legendární muzikant, jehož písně na texty Josefa Kainara a dalších českých básníků zlidověly, se na nějakou dobu ocitl kvůli nemoci na vozíčku (2009). Připravili: Š. Kubelková, P. Blažek a A. Derzsiová. Maminka Vladimíra Mišíka pocházela ze Slovenska. Za války pracovala jako zdravotní sestra pod Červeným křížem. Dlouho synovi nechtěla nic povědět o jeho otci a on bral tento stav jako daný, že u nich zkrátka žádný táta není. Teprve po letech mu řekla, že otec byl americký důstojník, do kterého se v Německu zamilovala. Vladimír žil sám s maminkou a velmi mu chyběl mužský vzor a chlapský element.

Vladimír Mišík se vyučil truhlářem, ale od mládí se věnoval muzice. Založil slavnou kapelu šedesátých let Matadors, prošel dalšími známými kapelami, založil s Radimem Hladíkem Blue Effect, později vstoupil do kapely Flamengo, s níž natočil legendární album Kuře v hodinkách na texty Josefa Kainara. V první polovině 70. let stvořil kapelu ETC, se kterou koncertuje dodnes. Má na svém kontě dvanáct řadových alb a mnoho singlů a dalších nahrávek. Mnohé jeho písně, často na texty známých českých básníků Václava Hraběte, Josefa Kainara, Jiřího Dědečka a dalších, téměř zlidověly.
Mišík nebyl disident, jenom hrál věci, které ho bavily: blues, beatníci, básně Václava Hraběte nebo Josefa Kainara, ale vnímá to dnes tak, že byl pro režim takový „nezmačkatelný“, tak po něm šli a následoval zákaz. Poté dostal v Redutě otevřeně nabídku ke spolupráci s StB, kterou přirozeně odmítl. V době jeho zákazu se objevovaly například nápisy na Elektrických podnicích ve znění: „Nechte zpívat Mišíka!“. Vladimír to vnímá tak, že z něj vlastně udělali tak trochu mučedníka, přestože pouze – jak říká – se vyjadřoval o svých postojích svou hudbou a texty.
Jako muzikant žil bohémským životem, který nesvědčil jeho zdravotnímu stavu. V době natáčení trpěl Charcotovou osteoartropatií, která mu velmi omezila pohyb. Odvápňují se při tom dolní končetiny. Byl půl roku na vozíčku, později chodil obtížně o berlích, bral pravidelně léky, musel velmi upravit životosprávu. To vše mu komplikuje ještě silné astma, na které bral léta velké množství kortikoidů.
Vladimír Mišík pořád koncertuje s Etc, i když sám přiznává, že ho to v souvislosti s jeho zdravotním stavem značně zmáhá. Po koncertě několik dní odpočívá. Dochází pravidelně na kontroly do Motolské nemocnice, aby se pokusil co nejvíce omezit následky své choroby a také, aby měl pod kontrolou svoje astma. Zhubnul, změnil svůj životní styl, přestal pít, až na ty svoje zmíněné happy days. Říká, že hudba je pořád to, co ho neuvěřitelně nabíjí a dokud to půjde, tak zkrátka na ta hudební pódia poleze...
Průvodkyní jeho životním příběhem je moderátorka Šárka Kubelková. Pořad byl natočen v roce 2009.
Vysílání: 21.6., 13.50 hod., ČT1

14.6.2021 15:06:41 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Karel Kryl – 80 let

Karel Kryl

Občan Karel Kryl
Mýtus a legenda, která neunesla podivnou svobodu a blbou náladu. Dokumentem si připomínáme ...celý článek


Mezinárodní den Romů

Ida Kelarová

Paĺikerav – Děkuji
Hudební oslava dnešního Mezinárodního dne Romů z pražského Rudolfina. Letošní konc ...celý článek


Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče ...celý článek



Časopis 16 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 15. týden

Juliette Binocheová (Děti svého věku)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M celý článek

další články...