zvláštní poděkování
Quantcom.cz

13. komnata Jana Slabáka

13. komnata Jana Slabáka

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

13. komnata Jana Slabáka
Známý muzikant, zakladatel a kapelník Moravanky zažil závist i nepřejícnost, které ho málem připravily o životní náplň. Připravili: Z. Burešová a J. Mudra. Moravanku Jana Slabáka znali na přelomu 70. a 80. let v Čechách všichni. Moravské lidové písničky v lehce swingovém frázování a hrané školenými muzikanty měly u publika velký úspěch. Byly slyšet v rozhlase i televizi, orchestr sbíral zlaté desky, vystupoval až třistakrát do roka, hostoval i vydával desky v západoevropských zemích i ve Spojených státech. Jejího zakladatele Jana Slabáka, narozeného 24. 3. 1941 v rodině zedníka v Kelčanech nedaleko Kyjova, obklopovaly folklórní tradice a vitální muzika odmala.

Jako úspěšný absolvent brněnské konzervatoře se stal členem brněnské Státní filharmonie a spolupracoval s mnoha orchestry, počínaje malou dechovou hudbou, pak s tanečním a jazzovým orchestrem Mirko Foreta i Gustava Broma a se Symfonickým orchestrem bratislavského rozhlasu. Dálkově studoval JAMU a brzy se v Brně stal předním koncertním sólistou. V roce 1972 navrhl brněnskému rozhlasu vlastní studiový orchestr, specializovaný na slováckou dechovku a vznikl dechový orchestr Moravanka Jana Slabáka. Již první rozhlasové nahrávky orchestru měly velký ohlas. A tak jeho členové brzy opustili svá dosavadní povolání v brněnských operních a symfonických tělesech a Moravanka se v roce 1978 stabilizovala jako profesionální těleso. V roce 1985 měla Moravanka před dalším velkým turné v Německu a podpisem lukrativní nahrávací smlouvy. Část muzikantů však nebyla spokojena s výší honorářů a se způsobem jejich výplaty. Začalo přešetřování honorářů a to, co by v jiné době zůstalo v lidské rovině, se v socialistickém Československu změnilo v politickou kauzu. Aby Moravanka na turné odjela, musel Jan Slabák zaplatit dluh, který vznikl, ze svého a v šibeničním termínu dát dohromady nové obsazení kapely i nazkoušení repertoáru. Po návratu z turné byla nasmlouvaná vystoupení i nahrávky najednou bez důvodu odmítány, se zahraničními zájezdy byl také konec. Původní Moravanka Jana Slabáka se rozpadla a další čtyři roky se kapelník musel bránit pomluvám, závisti, šeptandě a nepřejícnosti. Byl mu zadržen pas, ačkoli nebyl z ničeho obviněn. Kdyby nepřišla změna režimu, podařilo by se bezdůvodně, plíživě a zbytečně zlikvidovat fenomenální kapelu, která chtěla jen hrát a těšit posluchače a měla takový úspěch, že se stala závistivcům trnem v oku. Po listopadu 1989 padla všechna omezení a zákazy, Moravance se znovu otevřely dveře do zahraničí, do médií a na tuzemská pódia. Ale na fenomenální úspěch z doby před rokem 1985 už nenavázala. Jan Slabák však svůj zápal pro moravskou dechovku nikdy nevzdal a těší se nejen z platinové a diamantové desky, ale především ze stálého zájmu svých posluchačů.
Vysílání: 27.1., 21.25 hod., ČT1
Opakování: 29.1., ČT1., 02.2., ČT1

16.1.2017 12:01:24 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Karel Kryl – 80 let

Karel Kryl

Občan Karel Kryl
Mýtus a legenda, která neunesla podivnou svobodu a blbou náladu. Dokumentem si připomínáme ...celý článek


Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče ...celý článek


Mezinárodní den Romů

Ida Kelarová

Paĺikerav – Děkuji
Hudební oslava dnešního Mezinárodního dne Romů z pražského Rudolfina. Letošní konc ...celý článek



Časopis 16 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Audiokniha Unesený Západ od Milana Kundery

Radúz Mácha

Vydavatelství Supraphon ve spolupráci s nakladatelstvím Atlantis po úspěšném vydání audioknih Nevědění a Směšn celý článek

další články...