zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Leoš Nebor : Moje Praha

Leoš Nebor : Moje Praha

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Třetí z cyklu fotografických výstav v kavárně Lucerna v rámci seriálu Umění na papíře připomene Leoše Nebora, předního českého fotografa a spoluzakladatele časopisu Mladý svět, který významným způsobem přispěl ke vzniku české moderní reportážní a magazínové fotografie.

Výstava bude instalována 2. června a potrvá do 29. června 2008. Vernisáž se koná v úterý 3. června v 18:00 h v kavárně Lucerna (u vstupu do kina), pasáž Lucerna, Vodičkova 36, Praha 1.

Leoš Nebor (*1930 v Praze) nafotografoval svůj první ucelený cyklus již v roce 1945. Zachytil v něm konec války ve Dvoře Králové, kde v té době s rodiči žil, a o rok později začal spolupracovat s místními novinami v Trutnově. Po maturitě a vojenské službě se natrvalo usadil v Praze a šest let pracuje v ČTK, tehdy jediné československé tiskové agentuře, jako fotoreportér. Postupně se z denního rutinního zpravodajství stále více dostává k fotografii zachycující oblast kultury a umění. Z tříměsíčního pobytu v Mongolsku, kde pomáhal založit tamní fotografickou agenturu, přivezl snímky, které se velmi lišily od tehdy běžné novinářské fotografie. Hluboce lidského přístupu si na Neborových fotografiích všimla i porota World Press Photo v Haagu a vyznamenala fotografii Mongolská madona třetí cenou.

V roce 1958 nastává nová a velice důležitá epocha v Neborově životě. Odchází z ČTK do právě vznikajícího časopisu Mladý svět a jako fotograf a současně vedoucí fotooddělení se velkou měrou podílí na jeho obrazové podobě. Fotografie již není pouhým doplněním textů, ale stává se kvalitou, tvarem a rozsahem jejich rovnocenným partnerem. Tím se MS odlišoval od všech tehdejších tiskovin a nepochybně i proto po dlouhá léta zaujímal první místo, pokud jde o zájem veřejnosti. Velký význam měla také Neborem založená rubrika Mladí fotografují, která poskytovala prostor začínajícím fotografům – mnozí z nich zde dostali vůbec první možnost publikovat, někteří začali po boku Leoše Nebora v časopise pracovat. Nebor tak důležitým způsobem ovlivnil i další vývoj české fotografie. Jen výčet jmen fotografů, kteří prošli dílnou Mladého světa, by byl hodně dlouhý a jejich vliv je patrný i v současné fotografii.

V dramatickém roce 1968 Leoš Nebor z Mladého světa odešel. Byla před ním další zásadní výzva: jako fotograf a posléze zástupce šéfredaktora Světa v obrazech přeměnit tento zastaralý a výrazně režimu poplatný časopis v moderní společensko-kulturní magazín, který tehdy v českém mediálním prostředí chyběl. Všem snahám ovšem učiní konec srpnová invaze a následná „normalizace“. V roce 1969 musel Nebor odejít z místa zástupce šéfredaktora, krátký čas zde ještě pracuje jako fotoreportér, posléze už ale nesmí publikovat pod svým jménem a dostává z časopisu výpověď. V následujících letech se živí fotografováním staveb plynovodu. Vedle této „užité“ fotografie pokračuje ve své vlastní tvorbě, kterou však zná jen hrstka jeho přátel. Tyto fotografie zachycují proměny Prahy, především Malou Stranu a její obyvatele, kterým se hodně přiblížil poté, co získal malou pracovnu nedaleko Čertovky. Nafotografoval i řadu portrétů – známých osobností i neznámých lidiček. Pro japonského editora připravil dvě knížky o životě dětí, ve Švýcarsku byla vydána jeho kniha o Praze. Doma v Čechách se znovu prezentuje teprve v roce 1989 účastí na výstavě Československé fotografie v Mánesu, uspořádané ke 150. výročí objevu fotografie. Po převratu začíná pracovat jako fotograf v obnoveném týdeníku MY. Bohužel, čas mu již byl vyměřen jen krátce. V prosinci 1992 Leoš Nebor v Praze umírá.

V roce 1996 se v Mánesu uskutečnila velká Neborova retrospektiva doprovázená obsažnou monografií Leoš Nebor – Fotografie. Naše malá kolekce chce připomenout Neborovy fotografie Prahy.

2.6.2008 23:06:14 JoMe | rubrika - Výstavy

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Výstavy

Pavel Forman vystavuje v DOXu

Výstava TransForman (Foto: Jan Slavík, ©DOX)

Výstava TransForman představuje v DOXu tři desítky nejnovějších prací malíře Pavla Formana z let 2021–20 ...celý článek



Časopis 16 - sekce

DIVADLO

Tři mušketýři klasika v komediálním hávu

Tři mušketýři (plakát)

Poslední premiérou v rámci sezóny 2023/2024 Městského divadla Zlín bude světová klasika z pera Alexandera Duma celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Super Diva – Síla osudu

Síla osudu

Super Diva – Síla osudu (11/13)
Operní diva Catarina Molderová se zamýšlí nad původem Verdiho tragick celý článek

další články...