zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zdeněk Lhotský & studio Pelechov

Zdeněk Lhotský 2006, tavená skleněná plastika 100 × 50 cm

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Zdeněk Lhotský a řada jeho kolegů – nejen z legendární skupiny Tvrdohlaví, se představí v prostorách Českého muzea výtvarných umění v pomyslném pokračování cyklu výstav tavených plastik z produkce studia Pelechov. Téměř dvacet autorů – na osmdesát tavených skleněných plastik – pátá instalace v řadě. Soubor intimních i majestátních výtvarných objektů, užitkových předmětů a solitérů představuje to nejlepší z oblasti tavené skleněné plastiky a ateliérové sklářské tvorby, co vznikalo na půdě tradičního studia u Železného Brodu v severních Čechách v uplynulých deseti letech pod vedením Zdeňka Lhotského. Výstava bude veřejnosti otevřena do 14. září 2008, 10.00 – 18.00 s výjimkou pondělí.

Zdeněk Lhotský, člen legendární skupiny Tvrdohlaví, tvůrce nezaměnitelných sochařských skleněných reliéfů, objektů i užitných předmětů, které přes své praktické určení vyzařují výrazný pocit svátečnosti, je také tím, kdo se v čase ústupu českého sklářství z dlouhého výsluní ujal v 90. letech ohrožené tradice našeho uměleckého sklářství. V Pelechově nad Železným Brodem, kde má sklářská produkce dlouhou tradici, založil vlastní sklářské studio, které se věnuje velmi náročné disciplíně, totiž tavenému sklu.

Už sousloví tavené sklo evokuje představu, že v tvorbě Zdeňka Lhotského i umělců spolupracujících se studiem Pelechov jde především o sochařskou práci. Socha-objekt je vymodelován, je tedy plastikou určenou k odlití. Ta je vlastně odlévána podobně, jako se lije bronz, je pak také cizelována, může být i patinována. Díky jménu Zdeňka Lhotského, vysoké prestiži jeho vlastní umělecké práce a díky profesionální sklářské kvalitě studia se kolem Pelechova shromáždila velká skupina výrazných uměleckých osobností. A to nejen z České republiky, ale i ze zahraničí – bez ohledu na to, zda je sklo jejich hlavním uměleckým médiem či nikoli.

Na výstavě v Českém muzeu výtvarných umění v Praze jsou k vidění vedle děl Zdeňka Lhotského také práce O. Plívy, J. Plieštika, J. Róny, Č. Sušky, A. Matějkové, P. Bremerse, R. H. Vigy, L. Terena, S. Milkova, M. Gabriela S. Libenského a J. Brychtové, S. Milkova, A. Matouškové-Kopecké, M. Gabriela, B. Škorpilové a studia Olgoj Chorchoj, která v pelechovském studiu vznikla v průběhu posledních let.

2.6.2008 21:06:47 JoMe | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Mladí ladí jazz zdarma na Karlovo náměstí

Jazzanova

V Praze do 30. dubna patří Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mlad celý článek

další články...