zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 7. týden

Bitva u Thermopyl

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

13. komnata Barbory Jánové
Herečka známá z mnoha televizních seriálů zažila v dospívání posměch kvůli svému tělesnému vzhledu, tzv. body shaming. Jejím příběhem provází Martina Hynková Vrbová. Režie Dagmar Smržová (Premiéra). Barbora Jánová vystudovala Obchodní akademii a poté nastoupila na Univerzitu Jana Ámose Komenského v Praze. Pracovala jako asistentka režie v České televizi a jejím snem bylo stát se herečkou. Vystudovala tedy ještě Vyšší odbornou školu hereckou. Již tehdy založila svůj první divadelní soubor, věnovala se autorské tvorbě, dramaturgii a produkci a později s přáteli založila další soubor Díra na trhu. Známou se stala díky rolím v řadě televizních seriálů a pořadů. Přestože je Bára půvabná žena, v dětství a dospívání zažila posměch kvůli své štíhlé postavě. Doma ji nutili do jídla ve škole se jí posmívali, že je příliš hubená, plochá, kostnatá. Lidé v jejím okolí si mysleli, že má anorexii nebo je nemocná. Bára v důsledku toho trpěla hypochondrií, stahovala se do sebe, trápily ji deprese. Pomohl jí úspěch v práci i to, že začala docházet na terapii. Dnes se již s psychickými potížemi, vyvolanými šikanou kvůli fyzickému vzhledu, vyrovnala. O tom, co na vlastní kůži zažila, chce mluvit, protože chce co nejvíce zviditelňovat téma Body shamingu, tedy hanobení těla, šikany, posměchu kvůli tělesným proporcím. Věří, že tím pomůže dalším mladým lidem, kteří mají v současné době podobné problémy hlavně kvůli sociálním sítím a nevhodným poznámkám, které musí často vyslechnout i od svých nejbližších.
Vysílání: 14.2., 21.05 hod., ČT1
Opakování: 19.2., ČT1

Ďábelské líbánky
...aneb Manželství na život a na smrt. Vlastimil Brodský v bláznivé české filmové komedii (1970). Dále hrají: J. Brejchová, I. Janžurová, J. Jirásková, J. Libíček a další. Scénář J. Dietl a Z. Podskalský. Kamera V. Opletal. Režie Z. Podskalský, od jehož narození právě dnes uplynulo 100 let. Hvězdou výzkumného ústavu chemických závodů je docent Kostohryz (V. Brodský), kterého obdivují jak mužští kolegové, tak především kolegyně. Asistentky Dagmar (J. Brejchová) a Ester (I. Janžurová) jsou do něj dokonce zamilované, a to tak, že navzájem jedna druhou nesnášejí. Rafinovaná Dagmar jednoho dne sprovodí Ester ze světa a přinutí Kostohryze, aby se s ní oženil. Líbánky v hájovně se však zvrtnou v sérii smrtících událostí: Dagmar chystá na manžela nebezpečné léčky, neboť se dovtípí, že Kostohryz spolupracuje s policií na jejím usvědčení. Muži nezbude než se bránit stejným způsobem. Všemu přihlíží popletený policejní kapitán Libíček (J. Libíček) se svou rázovitou řidičkou Alžbětou (J. Jirásková)... Uvedením snímku si dnes připomínáme 100 let od narození režiséra a scenáristy Zdeňka Podskalského.
Vysílání: 18.2., 14.45 hod., ČT1
Opakování: 19.2., ČT1

To, co dýchám
Člověk nemůže cítit lásku, aniž by dříve poznal požitek. A cítit žal, aniž by poznal štěstí. Hvězdně obsazený americko-mexický film o čtyřech lidech, co chtěli přes nepřízeň osudu změnit svůj život (2007). Hrají: F. Whitaker, B. Fraser, A. Garcia, S. M. Gellarová, K. Bacon, J. Delpyová a další. Režie Jieho Lee. Čínská moudrost praví, že základními emocemi v životě jsou: štěstí, požitek, žal a láska. Do čtyřech kapitol se stejnými názvy je i rozložen příběh čtyř lidí filmu To, co dýchám, jejichž životy se i přesto, že se neznají, více či méně proplétají. Nejprve sledujeme příběh člověka, co se po celoživotní dřině vypracoval na řadového finančního poradce (F. Whitaker), jenž zoufale touží po lepším životě. Kvůli tomuto snu se pak nebojí riskovat úplně vše. Dále je zde vymahač a pravá ruka (B. Fraser) místního mafiánského bosse (A. Garcia), jehož zcela změnila smrt kamaráda v dětství. Do života tohoto člověka, co má schopnost vidět útržky budoucnosti, zcela nečekaně vstoupí popová hvězda Trista (S. M. Gellarová), kterou má chránit. Ta i přes nálepku bezstarostné hvězdy je ve skutečnosti velmi zranitelnou dívkou, poznamenanou smrtí otce. Nakonec je zde postava lékaře (K. Bacon), co musí zachránit svou milovanou ženu (J. Delpyová), kterou ale nikdy nemůže mít...
Vysílání: 13.2., 23.45 hod., ČT2

Bitva u Thermopyl
Co dokáže hrstka statečných, když se odmítne podřídit tyranii. 300 Sparťanů proti obrovské přesile perské armády. Richard Egan jako spartský vůdce Leónidás, který se zapsal do dějin jako ten nejslavnější a nejodvážnější řecký král. Americký historický velkofilm (1962). Dále hrají: R. Richardson, D. Bakerová, B. Coe, D. Farrar, D. Houston, A. Synodinouová, K. Moore, J. Crawford, R. Brown a další. Režie Rudolph Maté (Premiéra). Bitva u Thermopyl představuje jednu z nejslavnějších událostí řecko-perských válek, která se zapsala do dějin díky mýtu o nevšedním zvratu, kdy 300 spartských válečníků obětovalo svůj život při obraně Thermopylské soutěsky za svobodu celého řeckého národa. Stejnojmenný historický snímek z roku 1962 se odehrává roku 480 př. n. l., kdy perský král Xerxés I. zahajuje jednu z nejrozsáhlejších vojenských operací starověku, jejímž cílem bylo potrestat Athéňany a Sparťany za jejich vzdor vůči moci perské říše. Vládce obrovské otrokářské říše se vydává se svou nespočetnou armádou na válečné tažení s cílem zcela zničit řecké nezávislé státy, které představovaly jediné ostrovy svobody v tehdejším světě. Xerxés si předsevzal, že naplní sen svého otce o jednom světě a jediném vladaři. Právě v ohromném početní převaze jeho barbarské armády by měla spočívat síla, které běžní smrtelníci nedokáží vzdorovat. Mezi zástupci jednotlivých řeckých měst nepanuje shoda, jak této drtivé nepřátelské síle vzdorovat. Spartský král Leónidás (Richard Egan) vnímá, že ve vážném ohrožení je samotná existence Řeků jako svébytného národa a vybízí k rychlé obraně země před perským králem. Musí se však podřídit rozhodnutí spartské rady, která odmítá válčit během náboženských slavností. Statečný Leónidás proto neztrácí čas a vyráží se svou osobní stráží čítající 300 mužů zaujmout obranné pozice v úzkém průsmyku u Thermopyl, který byl vybrán jako nejvhodnější místo ke střetu s perskou armádou. Tímto odvážným vojenským manévrem se navždy zapíše do dějin a mýtů jako ten nejslavnější a nejstatečnější řecký král.
Vysílání: 18.2., 20.00 hod., ČT2

Touha zvaná Anada
Filmová balada o krásné dívce, kterou přinesla řeka, a o osudové milostné vášni. Česko-americký film (1969). Hrají: R. Marković, M. Dravićová, P. Pritchettová, I. Darvas, J. Marvan, J. Kroner, G. Valach, V. Müller a další. Scénář: I. Gyöngyössy, J. Kadár a E. Klos. Kamera V. Novotný. Režie J. Kadár a E. Klos (Ve slovenském znění). Slovenský rybář Jánoš Gabay (Rade Marković) vzpomíná na osudové události posledních dnů. Spolu s tchánem Michalem (Jaroslav Marvan) a synem Petrem (Ján Boldiš) vylovili z řeky tajemnou krásnou dívku Anadu. Za pomoci Jánošovy ženy Zuzky (Milena Dravićová) se jim podařilo přivést ji k životu. Zuzka se doma cítí sama, a tak trvá na tom, aby u nich Anada zůstala. Ale Jánoš pocítí ke krásné návštěvnici milostnou vášeň. Usiluje, aby odešla, a marně se pokouší dozvědět se něco o Anadině minulosti. Nakonec se Anada stane jeho milenkou. Zuzka však zároveň onemocní tyfem. Muž se musí mezi oběma ženami rozhodnout. Ponechat volbu na osudu však není prozíravé... Snímek podle románu maďarského spisovatele a dramatika Lájose Zilahyho Valamit visz u víz (Něco nese voda) byl první česko-americkou koprodukcí (Filmové studio Barrandov a newyorská firma MPO Productions) a zároveň posledním společným filmem Jána Kadára a Elmara Klose.
Vysílání: 13.2., 22.55 hod., ČT art

Stud
Hlavně si zachovat tvář. Ale kde ji napřed vzít? Český film (1967). Hrají: J. Pántik, Š. Zemánek, R. Lederer, Ľ. Greššo, B. Čáp, I. Rapaičová, V. Rón, H. Grissová a další. Scénář I. Kříž a L. Helge. Kamera J. Šámal. Režie L. Helge. Předseda jihomoravského Okresního národního výboru Arnošt Pánek je samolibý a sebejistý člověk, který si zakládá na svých zásluhách. Poté, co jeho dcera Saša vystudovala a vrátila se domů, mu nic nechybí a nemůže ho ohrozit. Jednoho krásného letního rána se však Pánek dozví, že kvůli pojišťovacím podvodům, hospodářským machinacím, a dokonce i znásilnění byl právě zatčen předseda JZD ve vesnici Spádová, Karel Kvasil. Ten totiž svou funkci získal právě díky Pánkovi. Zděšený Arnošt se ocitne tváří v tvář realitě, kterou si nemohl, nebo možná nechtěl nikdy připustit. Může to totiž vypadat, že Kvasila kryl právě on...
Vysílání: 19.2., 20.15 hod., ČT art

Jak se rodí idol: Julia Robertsová
Její cesta ke slávě byla klikatá, ale právě díky tomu i dnes zůstává hollywoodská hvězda nohama pevně na zemi. Britský dokument. Při vyslovení jména této herečky snad každý jedním dechem dodá název filmu, který ji proslavil: Pretty Woman. Ano, Julia Robertsová je krásná žena a platí za jednu z nejlépe honorovaných osobností Hollywoodu. Přitom se jí v dětství spolužáci posmívali, že má příliš velkou pusu a nosí silné brýle. Možná právě proto má dnes pevně stanovený žebříček životních priorit, v němž hraje prim rodina. Je matkou tří dětí a žije spokojeným životem s manželem Danny Moderem. Z její bohaté filmografie si budete krom zmíněného kultovního snímku, který nesmí chybět ve vánočním televizním programu na celém světě, si ji budete pamatovat třeba z Nevěsty na útěku, Notting Hillu, Dannyho parťáků či z dramatu Na dotek, ale také ze společensky angažované Erin Brokovich. Za posledně jmenovaný snímek získala kromě jiných ocenění i Oscara.
Vysílání: 19.2., 22.55 hod., ČT art
Opakování: 22.2., ČT art

30.1.2023 11:01:43 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek



Časopis 13 - sekce

DIVADLO

Dubnové tipy z Divadla Viola

Hugo Haas a Adina Mandlová

Inscenace Michelangelo: mramorová horečka v úterý 9. dubna od 20 hodin ve Viole nabídne silný příběh génia a j celý článek

další články...