zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Víra tipy 14. týden

Papež – nejmocnější člověk na planetě

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Naše tradice: Boží hod velikonoční
Miroslav Táborský představuje tradiční pokrmy velikonočního hodování a účastní se pravé venkovské pomlázky (2014). Režie M. Nešlehová. Velikonoční neděle je v křesťanské tradici největší slavnost církevního roku, při níž se slaví Kristovo vzkříšení a vítězství nad smrtí. Jde o pohyblivý svátek, který připadá na první neděli po prvním úplňku po 21. březnu. V tento den se připravují pokrmy, které nesou symbolickou hodnotu a jsou určené pro čas radosti a hodování po čtyřicetidenním půstu – především tradiční mazanec či velikonoční hlavička ze směsi masa, vajíček a kopřiv. Zvyky Velikonočního pondělí zůstaly dodnes z celých svátků nejživější. Je to den pomlázky, při němž se dříve "pomlazovaly" celé navštívené rodiny – tedy nejenom dívky. I když se tato veselá tradice udržuje na venkově i ve městech, ne všichni vědí, kde se vzal zvyk malování vajíček, pletení pomlázek nebo koledování.
Vysílání: 05.4., 08.00 hod., ČT2

Zakázaný Bůh (13/13) - Generál bez vojska
„V této hodině zápasu za pravdu a spravedlnost stojím já i katolická církev na straně národa.“ Cesta Františka kardinála Tomáška od tajného svěcení k symbolu Sametové revoluce. Dokumentární seriál o dějinách katolické církve v letech 1945–1989. Režie J. Březina (Premiéra).
„V této důležité hodině zápasu za pravdu a spravedlnost v naší zemi jsem já i katolická církev na straně národa!“ řekl na konci mše konané u příležitosti svatořečení Anežky České 25. listopadu 1989 František kardinál Tomášek, a postavil se tak na stranu demonstrantů, kteří chtěli konec vlády komunistické strany. Bylo to v podstatě završení pozoruhodného příběhu kněze z Moravy, který byl po komunistickém puči tajně vysvěcen na biskupa, internován, aby se pak stal kompromisem ve vyjednávání vlády s Vatikánem a nahradil v pozici pražského arcibiskupa Josefa kardinála Berana, odstraněného do nedobrovolného exilu. Zároveň byl delegátem Druhého vatikánského koncilu, kde přednesl oceňovanou řeč o vztahu katolické církve k pravoslaví. Při uvolnění v roce 1968 volal po náboženské svobodě. Později odmítl podpořit Chartu 77, ale díky svým poradcům Oto Mádrovi a Josefu Zvěřinovi se v průběhu osmdesátých let stále častěji dožadoval dodržování lidských práv. Zejména nástup papeže Jana Pavla II., petice Antonína Navrátila žádající náboženskou svobodu a pouť na Velehradě v roce 1985 mu ukázaly, že není „generálem bez vojska“, jak jej komunisté posměšně nazývali. František kardinál Tomášek se dožil pádu komunistického režimu i vysněné návštěvy papeže v Československu. Boj katolické církve s totalitním režimem skončil vítězstvím. Generál bez vojska je závěrečným dílem třináctidílného dokumentárního seriálu Zakázaný Bůh, který na příbězích a v kontextu ukazuje dějiny katolické církve v Československu v letech 1945–1989.
Vysílání: 08.4., 21.30 hod., ČT2
Opakování: 10.4., ČT2., 12.4., ČT2

Mše svatá 2. neděle velikonoční
Oblát z Plas Vlastimil Kadlec v mimořádném přímém přenosu z Komunitního centra Matky Terezy v Praze Hájích. Režie J. Rásocha. Neděle Božího milosrdenství, jak zní název dnešního svátku, je dnem, kdy si připomínáme lidi, kteří obětují svůj život druhým. Jedním z nich je i Vlastimil Kadlec, člen řeholního společenství, jehož oficiální název zní Kongregace misionářů oblátů Panny Marie Neposkvrněné. Oblatus v latině znamená darovaný, obětovaný. Už samotný název tak vypovídá o ochotě bratří vydat se zcela ve službě lidem, ke kterým jsou posláni.
Vysílání: 11.4., 09.35 hod., ČT2

Křesťanský magazín
Chodsko je úchvatný region v mnoha ohledech, a religiozita není výjimkou. Nalezneme zde mimořádné sakrální památky, specifickou gastronomii určovanou liturgickým obdobím i svébytné zvyky a tradice. Režie J. Vávra (Premiéra). Loučimský kostel Narození Panny Marie z první poloviny 14. století nebo impozantní poutní kostel sv. Anny na Tanaberku – to je jen malá ochutnávka téměř neznámých skvostů jihozápadních Čech. Ale zdaleka ne pouze za památkami se sem vypravil Jan Vávra. Zajímalo ho, jak dnešní Chodové žijí, co jedí, jaké zvyky a tradice jsou pro ně stále důležité. A že zde bylo co objevovat!
Vysílání: 11.4., 12.15 hod., ČT2
Opakování: 12.4., ČT2., 14.4., ČT2

Uchem jehly
Setkání Zbigniewa Czendlika s triatlonistou a filantropem Tomášem Slavatou. Režie L. Cmíral (Premiéra). Pozvání do dnešního dílu pořadu Uchem jehly přijal triatlonista a filantrop Tomáš Slavata, první Čech oceněný evropskou cenou #BeActive Local Hero. Je to také Srdcař roku 2013 a držitel mnoha dalších ocenění za práci s mládeží, včetně ceny od Mezinárodního olympijského výboru. Muž s nelehkým dětstvím, kterému sport pomohl překonat traumata minulosti a pomáhá mu dál při práci s dětmi s podobným osudem. Nejen o tom si s ním bude povídat Zbigniew Czendlik.
Vysílání: 11.4., 12.40 hod., ČT2
Opakování: 14.4., ČT2., 17.4., ČT2

Cesty víry: Chaim znamená život
Výjimečná osobnost představitele ultraortodoxního judaismu Chaima Kočího (2017). Připravili: J. Klimsza, J. Slomiany a P. Všelichová.
Chaim Kočí pracuje na Židovské obci v Praze jako zaměstnanec Pražského rabinátu na pozici rituálního správce Nového židovského hřbitova a Starého židovského hřbitova na Žižkově a dále na pozici mašgijach kašrut – rituální dozorce způsobilosti jídla pro konzumaci židovskou komunitou. Mimoto je také předsedou společnosti Chevra Kadiša ČR. Původním povoláním je pedagogem volného času se zaměřením na přírodu. Židovskému náboženství a etice se začal věnovat jako samouk pod vedením místních i zahraničních rabínských autorit. Jeho cesta k judaismu vedla přes návštěvy a „luštění“ hebrejsky psaných náhrobků na starém židovském hřbitově v Hroznětíně. Teprve mnohem později začal navštěvovat židovskou obec v Karlových Varech a spojil se s ní profesně, když vystupoval jako sociální pracovník a staral se o její staré a nemohoucí členy. Od roku 2005 pak začal působit jako oficiální duchovní pro zemský rabinát. O problematice judaismu přednáší od roku 2001 na různých stupních školských zařízení, v muzeích, ve veřejných vzdělávacích institucích a v rámci židovských komunit v České republice a na Slovensku.
Vysílání: 11.4., 13.10 hod., ČT2
Opakování: 12.4., ČT2., 13.4., ČT2., 17.4., ČT2

Papež – nejmocnější člověk na planetě (4/6) - Revoluce – rozdělená církev
Jeden z nejmocnějších mužů světa zastává pozici existující už téměř dva tisíce let. Lidé od papeže očekávají vyjádření snad ke každé otázce. On přesahuje církev. Americký cyklus (Premiéra). Dnes uvidíme, jak příkazy papeže Lva X. a krále Jindřicha VIII. oddělily od katolické církve protestanty a jak korupce renesančních papežů dohnala tři muže k rozdmýchání revoluce, která dodnes ovlivňuje vztahy křesťanských církví. V roce 2016 papež František zahajuje oslavy pětistého výročí reformace – duchovní revoluce, která rozštěpila dosud jednotnou katolickou církev. Reformace byla zlomovým bodem ve vývoji křesťanství. Reformace mohla pro křesťanství znamenat tragédii. Místo toho z ní vzešlo individuálnější a osobnější prožívání víry. Počátky reformace byly v podstatě reakcí na rozmařilost Říma. V šestnáctém století jsou mnozí katolíci pohoršeni všudypřítomným materialismem a zkažeností uvnitř církve. V důsledku toho začínají vznikat nové křesťanské denominace, které přerušují pouto s Vatikánem.
Vysílání: 11.4., 13.35 hod., ČT2
Opakování: 14.4., ČT2., 15.4., ČT2

29.3.2021 09:03:44 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Svatá Zdislava a Cesty víry

Světci a svědci: Svatá Zdislava

Znovuotevření baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí
Přímý přenos slavnostní mše, kt ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Turbodechovka Fanfare Ciocărlia roztančí Flédu

Fanfare Ciocărlia

Fanfare Ciocărlia, jedna z nejproslulejších balkánských dechovek, představí 12. května v premiéře na Flédě svo celý článek

další články...