zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 4. týden

Nejúžasnější mosty světa: Visuté mosty
Jsou působivě dlouhé a visící vysoko nad propastí na závěsných nebo nosných lanech. Symboly krajiny, která je obklopuje. Golden Gate, Akaši Kaikjó, Aj-čaj, El Baluarte a Ruský most. Německý dokumentární cyklus (Premiéra). Jsou neuvěřitelně vysoké, postavené v neočekávaném měřítku a působí úchvatným dojmem – neúžasnější visuté mosty světa. Jsou jedinečné svou velikostí. Představují pomník lidské invence a charakterizují krajinu kolem sebe jako nic jiného. Některé silnice jsou zavěšené na sto metrů dlouhých nosných lanech, která jsou natažena mezi mostními pilíři, což umožňuje rozložení celého zatížení na pilíře. Visuté mosty s rozpětím kilometr i více bývají obvykle jediným možným řešením. Na konce lan ukotvených k zemi působí enormní tah. Visuté mosty navrhují jen ti nejlepší architekti. K jejich údržbě a obsluze po dokončení je ale potřeba ještě něco víc než dovednost – odvaha. Tyto mosty spojují břehy širokých řek, hlubokých kaňonů a rozlehlých úžin. Vysoká vlhkost a slaný vzduch vyžadují častou údržbu v závratných výškách. Čím dál populárnější jsou zavěšené mosty jako varianta mostů visutých. Používají se již zhruba sto let. Oba typy umožňují široké rozpětí, ale zavěšené bývají často praktičtější vzhledem k tomu, že narušené kabely nebo cokoli dalšího poškozeného například korozí lze snadněji vyměnit. V tomto dílu jsme vybrali ty nejskvělejší příklady. Prvním v řadě je král těchto mostů – Golden Gate v San Fransciscu. Později převzal primát japonský most Akaši Kaikjó. Dalším asijským rekordmanem je most Aj-čaj v Čině, který kombinuje neuvěřitelnou výšku s obrovským rozpětím, takže jeho údržba je drsnou zkouškou odvahy i dovedností. Dvěma příklady zavěšených mostů, které uchvacují svou výškou i rozměry je El Baluarte v Mexiku, který je postaven v jedné z nejnebezpečnějších horských oblastí na světě, a Ruský most ve Vladivostoku, který se stal nákladným symbolem ruské moci v místech, kde panují jedny z nejextrémnějších klimatických podmínek na Zemi.
Vysílání: 20.1., 20.55 hod., ČT2
Opakování: 23.1., ČT2., 27.1., ČT2

Štíty království českého (2/10) - Můj hrad, můj dům
Jak vypadaly domácnosti a život našich předků ve středověkých hradech (2008). Režie R. Sedláček. Život obyvatel hradů měl svoji "hierarchii". Při stavbě hradů bylo nejdůležitější zabezpečit všem jeho obyvatelům bez rozdílu především bezpečí před možnými útočníky. Příbytky a jejich vybavení se však co do komfortu lišily podle stupně postavení či pracovního zařazení. Dozvíme se, do jaké míry souviselo bydlení na hradech se smyslem pro krásu a pohodu.
Vysílání: 22.1., 13.15 hod., ČT2
Opakování: 24.1., ČT2., 25.1., ČT2

Barokní srdce Evropy (3/11) - Mistři
Výpravný seriál o barokní krajině a památkách z nezvyklých úhlů. Režie P. Krejčí (Premiéra). Dokumentární seriál o českém a moravském baroku na ploše jedenácti dílů představí nejen nejznámější barokní památky u nás, ale především méně známá místa, která jsou často ještě zajímavější, než slavné turistické cíle. Díky využití speciální natáčecí technologie diváci uvidí barokní krajinu doslova v pohybu. Komentářem provázejí Tatiana Dyková a Vojtěch Dyk. Prahu dnes vnímáme rovným dílem jako gotickou i barokní. Gotiku symbolizují kamenné věže, baroko kupole. V této epizodě se dozvíme, která barokní kupole byla v Praze tou první. Podrobněji se seznámíme s tvorbou nejvýznamnějších barokních architektů, kteří působili na našem území. Podobu Prahy výrazně ovlivnil například Francouz žijící v Římě – J. B. Mathey. To on do Prahy přinesl svěží vítr nové architektury. Kromě několika staveb v centru města je autorem i Trojského zámku.
Mnoho architektů přicházelo také z Itálie nebo Vídně. Alliprandi ve své architektuře odrážel vliv vídeňského dvora, jak vidíme třeba na zámku Liblice nebo na kostele barokního špitálu v Kuksu či v Litomyšli. K dalším hvězdám barokní architektury střední Evropy patří otec a syn Dientzenhoferové, kteří postavili velké množství významných staveb. Od unikátního souboru venkovských kostelů na Broumovsku, přes zámeckou kapli ve Smiřicích, až k nejslavnějším pražským kostelům. V záplavě cizích jmen vyniká jméno Františka M. Kaňky – pozoruhodné postavy naší architektury, jednoho z nejproduktivnějších autorů vůbec. Uvidíme několik jeho staveb, ale také jednu z nejkrásnějších palácových zahrad světa – pražskou Vrtbovskou zahradu.
Vysílání: 23.1., 21.30 hod., ČT2
Opakování: 26.1., ČT2., 27.1., ČT2

Tajnosti slavných obrazů: Georges Seurat
Přední francouzský postimpresionista. Dokument ARTE (Premiéra). Georges Seurat patří vedle Cézanna, van Gogha a Gauguina k nejvýznačnějším malířům postimpresionistického období. Všeobecně je Seuratovo jméno spojováno s pointilismem a divizionismem, metodou pracující drobnými tahy štětcem s jasnými barvami. Ve skutečnosti šlo o mnohem více. Je jedním z nejsložitějších a nejúžasnějších malířů obrazů novodobého umění. Jeho rozměrem rozsáhlý obraz Nedělní odpoledne na ostrově Grande Jatte byl vykládán velice různě. Je to zároveň obšírná a pozorná kronika i plod bezprostředního pozorování způsobů nové, průmyslové civilizace. Jde o analýzu zbavenou všech prchavých prvků. Velký obraz neděle v průmyslovém pařížském předměstí je především přesný portrét společnosti. Pod chladnou kronikou pulsuje jemná ironie, sklon zdůrazňovat nepředvídatelné stránky navenek ctihodné městské společnosti.
"Žádný malíř mi nepřipomíná Molièra tolik jako Seurat. Molièrova Měšťáka šlechticem, což je balet plný půvabu, lyrismu a zdravého rozumu. Plátna jako Cirkus, Kankán nebo Nedělní odpoledne jsou také takové balety plné půvabu, lyrismu, humoru a zdravého rozumu", konstatoval Apollinaire.
Vysílání: 20.1., 22.25 hod., ČT art
Opakování: 21.1., ČT art

Na plovárně s Adamem Gebrianem
Rozhovor Marka Ebena s českým architektem, teoretikem, propagátorem a kritikem architektury. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Český architekt Adam Gebrian se narodil 9. května 1979 v Boskovicích. Dětství prožil ve Zlíně a v roce 2006 ukončil Fakultu umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Dále postgraduálně studoval na Southern California Institut of Architecture v Los Angeles, kde absolvoval v roce 2008. Namísto navrhování staveb se vědomě rozhodl pro propagaci architektury, aby tak přispěl ke zvyšování povědomí o architektonické kultuře. Za tuto činnost získal v roce 2015 titul Architekt roku. V průběhu libereckých studií se seznámil se svojí budoucí manželkou umělkyní Markétou, s níž žil v Amsterdamu, Rotterdamu, Paříži, Londýně, Los Angeles a v Praze. Vzali se v roce 2011 a v roce 2015 se jim narodil syn Filip.
Vysílání: 22.1., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 28.1., ČT2

13.1.2020 18:01:34 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 15. týden

Juliette Binocheová (Děti svého věku)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M ...celý článek


Příběh mafiána Tommasa Buscetty

První zrádce

První zrádce
Když promluvil, Cosa Nostra prohrála. Realistické vylíčení příběhu mafiána Tommasa Buscetty, j ...celý článek


Koprodukční dokument o třech mužích

Tátové v rolích matek

Tátové v rolích matek
Co se stane s muži, když se stanou otci? Jak se mění psychicky a fyzicky během těhote ...celý článek


Příběhy filmových legend: Meryl Streepová

Meryl Streepová

Meryl Streepová – tajemná a proměnlivá
Fenomenální chameleón, skromná hvězda bez skandálů. Francouzsk ...celý článek


Výtvarné tipy 15. týden

Planeta pokladů: Afrika

Planeta pokladů: Afrika
Odhalování památek světového kulturního dědictví UNESCO na kontinentu plném tradičn ...celý článek


Filmové tipy 15. týden

Collin Farrell (Oklamaný)

U mě dobrý
Kdo dokáže převézt bandu podivných skořápkářů? Jedině banda ještě podivnějších přátel! Česká kom ...celý článek



Časopis 16 - sekce

HUDBA

Mezinárodní den Romů

Ida Kelarová

Paĺikerav – Děkuji
Hudební oslava dnešního Mezinárodního dne Romů z pražského Rudolfina. Letošní konc celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Houslový virtuos Petar Markoski míří do Prahy

Petar Markoski

Skutečné houslové mistrovství předvede houslový virtuos, skladatel a zpěvák makedonského původu Petar Markoski celý článek

další články...