zvláštní poděkování
Quantcom.cz

České filmy 18. týden

Je třeba zabít Sekala

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Je třeba zabít Sekala
Strhující příběh o muži, který se stane proti své vůli najatým vrahem. Film oceněný deseti Českými lvy (1998). Hrají: O. Lubaszenko, B. Linda, J. Bartoška, A. Siteková, V. Chramostová, M. Sitta, J. Holý, G. Nezval, M. Riehs a další. Scénář J. Křižan. Kamera M. Štrba. Režie V. Michálek. V létě roku 1943 do moravské vesnice uprostřed Hané jako by válečné události ještě ani nedolehly. Dvanáct bohatých statkářů zde žije ve strachu z nemanželského syna jednoho z nich. Sekal (B. Linda) má za sebou krušné dětství nemanželského dítěte, kterým všichni pohrdají, nic mu nepatří, slušné děvče si ho ani nevšimne. Je zatrpklý a krutý, nenávidí všechno a všechny. S protektorátem přišel jeho čas. Udává sedláky ze zločinů proti Říši a za odměnu dostává jejich majetky. Sedláci v obavách nejen o majetek, ale i ze strachu o život, dospějí k rozhodnutí, že je třeba se Sekala zbavit. K samotnému činu však využijí kováře Juru Barana (O. Lubaszenko), který se ve vesnici skrývá před německými okupanty. Oba muži se tak proti své vůli musí střetnout v souboji na život a na smrt. Film V. Michálka natočený podle scénáře J. Křižana získal v roce 1998 v deseti kategoriích ocenění Český lev, řadu mezinárodních ocenění a Olaf Lubaszenko cenu za nejlepší herecký výkon také na MFF Karlovy Vary 1998. Roli pátera si ve filmu zahrál J. Bartoška. Film uvádíme u příležitosti výročí konce 2. sv. války.
Vysílání: 30.4., 20.00 hod., ČT1

Léto s kovbojem
Daniela Kolářová a Jaromír Hanzlík v úspěšné komedii o mládí, horkých dnech a velké lásce (1976). Dále hrají: O. Vízner, M. Rosůlková, D. Medřická, L. Švormová, B. Záhorský, K. Fialová, S. Budínová a další. Kamera R. Milič. Scénář J. Kolárová. Režie I. Novák. Mladá psycholožka Doubravka (D. Kolářová) tráví prázdniny se svým přítelem Bobou (O. Vízner) na chatě jeho matky. Boba se připravuje na zkoušku z medicíny, kterou už dvakrát neudělal. Doubravka se o něj obětavě stará, což však egocentrický mladík bere jako samozřejmost. Jednoho dne se dívka náhodou seznámí s místním traktoristou Honzou Macháčkem (J. Hanzlík), který přišel kvůli hloupé sázce o řidičský průkaz a musí dočasně pást krávy. Oba k sobě navzájem pocítí sympatie a začnou se setkávat častěji. Boba nebere celou věc vážně, myslí si, že Doubravka ho vyprávěním o sympatickém "kovbojovi" jen provokuje. Před Honzou zase dívka předstírá, že Boba je neškodný blázen, nad kterým má dohled. Tím je ovšem zaděláno na pořádné problémy.
Vysílání: 01.5., 21.40 hod., ČT1
Opakování: 03.5., ČT1

Slasti Otce vlasti
Učňovská léta Karla IV. aneb Jak to určitě nebylo. Česká historická komedie (1969). Hrají: J. Hanzlík, D. Kolářová, O. Velen, M. Kopecký, V. Besser, V. Menšík a další. Scénář J. Procházka a K. Steklý. Režie K. Steklý. Budoucí Otec vlasti Karel (J. Hanzlík) tráví léta dospívání na francouzském dvoře ve společnosti své snoubenky Blanky z Valois (D. Kolářová). Věnuje se vzdělávání ve všech možných oblastech, od historie po šermování. Jednoho dne jej však otec Jan Lucemburský (M. Kopecký) povolá do Itálie, kde bojuje s řadou měst. Ještě před příchodem do města Luccy, kde právě Jan Lucemburský sídlí, se mladičký Karel dostane do nerovné bitvy s Janovými odpůrci. Díky svému důvtipu a velké dávce štěstí z ní však vyjde jako vítěz. Štěstí při něm ostatně stojí i nadále, hlavně proti zrádným italským šlechticům, kteří na kralevice zosnovali atentát. Jan Lucemburský je na svého rozpustilého potomka patřičně hrdý, a tak ho jmenuje markrabětem a pošle ho do Čech, aby se tam ujal vlády. Karel však prožije ještě mnoho klukovských dobrodružství, než se z něj stane uznávaný panovník a milovaný vladař. Historická kostýmní komedie režiséra Karla Steklého vznikla podle několika motivů ze známých Karlštejnských vigilií Františka Kubky.
Vysílání: 04.5., 15.25 hod., ČT1
Opakování: 07.5., ČT1

Vrásky z lásky
Jiřina Bohdalová a Radoslav Brzobohatý v komedii o střetnutí dvou lidských osudů a charakterů. Herecké hvězdy v koprodukčním snímku ČT (2012). Dále hrají: I. Trojan, L. Vlasáková, T. Medvecká, A. Geislerová, J. Jirásková, T. Vilhelmová, V. Preiss, J. Skopeček, M. Kantorková, M. Taclík, O. Navrátil, J. Somr, M. Stropnický, R. Špaček a další. Scénář M. Epstein. Kamera M. Šec. Režie J. Strach. Hořká komedie líčí střetnutí dvou lidských osudů a charakterů, pro které je náhodné setkání v jejich pozdním věku poslední nadějí na životní radost. Film divákům zprostředkuje jedinečné setkání dvou hlavních představitelů Jiřiny Bohdalové a Radka Brzobohatého, dvou různých hereckých typů. Ota je bývalý učitel a ve svém věku má již řadu vrtochů, kterými poněkud komplikuje život svému synovi a snaše. Nyní jej čeká náročná oční operace a Ota se rozhodne, že právě nastala ta správná chvíle, kdy je třeba vyhledat někoho, kdo kdysi dávno velmi ovlivnil jeho život. Setkání s herečkou Janou je ale poněkud jiné, než si představoval. Přesto je to právě tahle vitální dáma, která se rozhodla nerezignovat na aktivní život a která znovu zamotá jeho osudem. Díky Janě se Ota vydává na napínavou cestu, na jakou by si možná ani v mladším věku netroufl. A právě tohle důležité setkání oba utvrdí v poznání, že nejhorší, co může člověk udělat, je všechno vzdát! V hlavních rolích se po mnoha letech setkaly dvě herecké legendy – Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová, která v těchto dnech oslaví 88. narozeniny.
Vysílání: 30.4., 21.50 hod., ČT2

Schůzka se stíny
Kdyby jen bylo možné zapomenout... Radoslav Brzobohatý a Jana Brejchová v českém filmu (1982). Dále hrají: R. Lukavský, I. Racek, V. Fišar, E. Jakoubková, J. Kačer, J. Synková, J. Schmid a další. Scénář a režie J. Svoboda. Padesátiletý Michal Sláma (R. Brzobohatý) pracuje jako řidič se skupinou archeologů. Je uzavřený do sebe a společných akcí se neúčastní. Žije jen ve vzpomínkách na tragické válečné zkušenosti, na svou maminku a na léčbu po pokusu o sebevraždu. Jednoho dne se k výzkumu připojí dánský expert dr. Erett (R. Lukavský) s manželkou polského původu Barbarou (J. Brejchová). Ji i Michala k sobě od první chvíle něco přitahuje. Ve skutečnosti je však nepojí náklonnost, nýbrž společně prožitá minulost. Jeden i druhý byli totiž před třiceti lety v Dachau, kde se stali oběťmi hrůzných lékařských experimentů. Komorní psychologický snímek z roku 1982 je dílem scenáristy a režiséra Jiřího Svobody. Ve své době film zaujal tématem, neobvyklým formálním zpracováním i hereckými výkony Jany Brejchové a Radoslava Brzobohatého v hlavních rolích. Dílo získalo několik cen, mj. Gran Premio na MFF v San Remu či Gran Prix na MFF v Salernu.
Vysílání: 04.5., 22.50 hod., ČT art

Zde jsou lvi
Karel Höger a Dana Medřická v příběhu o osudové životní zkušenosti. Český film (1958). Dále hrají: J. Smejkalová, A. Kreuzmannová, S. Matyáš, B. Vrbský, F. Kreuzmann, J. Spal a další. Scénář O. Daněk. Kamera J. Tuzar. Režie V. Krška. Nerudný a zatrpklý důlní inženýr Štěrba (K. Höger) se důrazně postaví proti návrhu kolegy ing. Vochoče (S. Matyáš) otevřít znova těžbu ve starém dole. Vochočův plán je precizně připravený a mohl by vyřešit řadu problémů. Štěrba však nemíní nikomu nic vysvětlovat, s nikým se nechce bavit, jeho jediným útočištěm je hospoda a jediným přítelem sklenka alkoholu. Odbývá kolegyni Vilmu (D. Medřická), která jediná má pro něj pochopení, rezignoval i na vztah s manželkou (J. Smejkalová). Nikdo netuší, že má velmi pádné důvody, aby Vochočovi a ostatním v jejich záslužné iniciativě bránil. Hic sunt leones – zde jsou lvi, tak označovali staří Římané na mapách neprobádaná místa. Stejnojmenný film Václava Kršky v přeneseném smyslu mluví o neprobádaných oblastech lidské duše. Autoři filmu (mj. debutující scenárista Oldřich Daněk) však zároveň ukázali beznadějný boj na slovo vzatého odborníka s malostí, nevzdělaností, šikanováním a dalšími typickými atributy tehdejší tuhé diktatury. Film byl proto po ostré ideologické kritice na banskobystrickém festivalu v roce 1959 stažen z kin. Václav Krška pak delší dobu pracoval jen v dabingu a později si již vybíral neproblematické náměty.
Vysílání: 05.5., 21.05 hod., ČT art
Opakování: 06.5., ČT art

22.4.2019 18:04:59 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek



Časopis 13 - sekce