zvláštní poděkování
Volný.cz

Letná má opět svou knihovnu

Knihovna v Paláci Letná

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Po více než čtyřech letech se na Letnou vrátila pobočka Městské knihovny v Praze. Knihovna v ulici Milady Horákové 56 je určená především dětem. Knihovna na Letné byla z finančních a provozních důvodů zavřena v roce 2014. Nevyhovující prostory knihovny byly v tomto volebním období péčí městské části Praha 7 zrekonstruovány a navráceny do užívání Městské knihovně v Praze. Zároveň bude Praha 7 i v dalších letech hradit běžný provoz této pobočky. „Knihovna v Paláci Letná v ulici Milady Horákové sídlila od 60. let. Pro knížky sem chodilo několik generací dětí i rodičů. Předchozí vedení městské části knihovně nepomohlo, a tak byla tato pobočka zavřená. Slíbili jsme, že knihovnu na Letnou vrátíme, a jsem rád, že se to ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze a soukromým dárcem povedlo. Bylo náročné knihovnu v památkově chráněném domě obnovit, ale stojí to za to,“ uvedl Jan Čižinský, starosta Prahy 7.

„Podobu interiéru, barevnost i vybavení jsme se v součinnosti s Městskou knihovnou v Praze snažili co nejvíce přizpůsobit dětským čtenářům, pro které je knihovna určená především. Věřím, že děti ocení hravé zařizovací prvky, pódium, měkké sezení či nabídku knih obálkou ke čtenáři v nízkých regálech,“ řekl radní Prahy 7 Pavel Zelenka, který měl projekt obnovy knihovny na starosti. Knihovna nabízí výběr z cca 3000 knih, které zaujmou zejména dětského čtenáře, tomu jsou také přizpůsobené otevírací hodiny, které přímo vybízejí k návštěvě knihovny cestou ze školy nebo ze školky.
"Prostor knihovny Letná láká k návštěvě děti i dospělé, kteří si budou moci vybrat z nabídky dospěláckého regálu nebo si vyzvednout splněnou rezervaci. Široký výběr dobrého čtení i populárně naučné literatury pak nabízí moderní pobočka Sedmička v Tusarově ulici v Holešovicích," zve do knihoven v Praze 7 ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák.
Pobočka Letná sídlí v přízemí Paláce Letná postaveném v roce 1937 podle projektu architekta Eugena Rosenberga. Jde o stavbu ve stylu pozdního funkcionalismu s typickými prvky tohoto stylu – plochá střecha s terasou, pásová okna, markýza ze sklobetonových čoček značky Verlith, fasáda obložená umělým kamenem. Dům byl projektován jako víceúčelový, v přízemí a prvním patře jsou umístěné služby, v horních patrech bytové jednotky. Vedle knihovny je v přízemí již 80 let v provozu Erhartova cukrárna, jejíž interiér v letech 2005-2007 Praha 7 zrekonstruovala do původní podoby. Je to jediný pražský funkcionalistický interiér dodnes sloužící svému původnímu účelu. Dům je památkově chráněn.

12.11.2018 19:11:31 Redakce | rubrika - Zprávy