zvláštní poděkování
Volný.cz

Zemřel autor kreslených vtipů Pavel Kantorek

Pavel Kantorek

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

(17. května 1942 - 3. srpna 2017)
Všichni kreslení psi a kočky posmutněli, neboť jejich autor Pavel Kantorek odešel. Po léta však těšili svýma bezelstnýma očima a tichými komentáři k době, ať už se objevovali v časopisech nebo v tematizovaných knížkách. Kantorek tak zůstal spojen se svou vlastí, i když po velkou část života žil v kanadském Torontu.

Narodil se v Olomouci, absolvoval gymnázium v Ostravě a posléze vystudoval fyziku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Po odchodu do Toronta si zde udělal doktorát z fyziky a na Ryerson University přednášel o teorii elektromagnetických polí, relativity a kosmologii. Zabýval se holografií a systémem holografického záznamu, podílel se také na vývoji optických vláken.
To, čím se Kantorek proslavil mezi Čechy, byla však profese naprosto rozdílná. Kreslíř a vtipný glosátor. Stal se autorem nezaměnitelných zvířecích hrdinů, a za své postavičky schovával politické narážky. Jako autor kreslených vtipů a povídek, kromě zvířecích i s vědeckou tematikou publikoval v různých časopisech a novinách, mj. v Dikobrazu nebo Vesmíru. Mnohé z nich vydal knižně. Po jeho odchodu do emigrace u nás jeho kresby nesměly vycházet. V Kanadě přispíval Kantorek do disidentských časopisů a novin a kreslil. Spolupracoval s manžely Škvoreckými. Jeho karikatury vycházely také v USA, Švýcarsku, Německu nebo v Itálii. Občas hrál s českým souborem v divadle ve Vancouveru. Do povědomí lidi v Česku se vrátil v plné síle po roce 1989, kdy se objevily nejen nové knížky, ale i množství výstav. Mezi jeho knižní tituly patří třeba Povídky (2011), Kočky a jiná zvířata (2010), Myšky a jiná zvířata (2010), Jak přežít cokoliv (2010), Jak přežít sport (2010), Jak přežít práci (2009), Žoužel a jiné povídky (2007), Jak přežít doktora (2006) a Jak přežít manželství (2006). V úvodu jedné z jeho kreslených knih ho charakterizoval kolega karikaturista Josef Kobra Kučera: „Je přímočarý, zachycuje absurdní situace s takovou samozřejmostí, že pochybujete spíše o realitě kolem sebe, než o surrealitě na obrázku.“ V zahraničí vydal také Bajky na dobrou noc, Bajky na neděli a Bajky pro všední den. V Čechách právě probíhají hned dvě výstavy jeho humoru, a to v areálu koupaliště v Litoměřicích a v Sociálně ošetřovatelském centru v Praze 4.

7.8.2017 22:08:35 JaSop | rubrika - Medailony

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

WebArchiv - archiv českého webu

Časopis 29 - sekce

HUDBA

Hana Zagorová po koncertech odlétla do Malagy

Štefan Margita a Hana Zagorová – Malaga

V první polovině letošního roku stihla devítinásobná Zlatá slavice Hana Zagorová 43 koncertů v Čechách, na Mor celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Viola a violoncello okouzlily

Petr Nouzovský

Zcela zaplněný klášterní kostel sv. Vojtěcha hostil v sobotu 14. července třetí koncert festivalu Za poklady B celý článek

další články...