zvláštní poděkování
Quantcom.cz

4. ročník festivalu soudobé klasické hudby Calliopée

Ensemble Calliopée

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Po čtyři dny se Janáčkův sál Českého centra otevře milovníkům komorní hudby. Bohatý program soudobé a klasické hudby, k jehož dramaturgii umělecká ředitelka festivalu a vedoucí souboru Ensemble Calliopée Karine Lethiec přizvala známé osobnosti francouzského hudebního světa - skladatele Thierry Pécou, Kaiju Saariaho a Bruna Mantovaniho -, bude nabízen v rámci osm koncertů. Koncerty uvede a skladatele představí hudební znalkyně Corinne Schneider. Její přítomnost má za cíl podnítit dialog publika s přítomnými skladateli a muzikology (Georgií Durosoirovou, Harry Halbreichem, François Nicolasem). Spolupořádá České centrum v Paříži ve dnech 30. a 31. května a 6. a 7. června 2008.

Festival Calliopée vznikl před čtyřmi lety jako logické vyvrcholení intenzivní spolupráce hudebního tělesa Calliopée a Českého kulturního centra v Paříži. V roce 2005 České centrum pozvalo poprvé díky fondu společnosti pro ochranu autorských práv La Sacem českého skladatele (Tomáše Pálku) ke tříměsíčnímu tvůrčímu pobytu. Podmínkou stipendia pro skladatele bylo napsání skladby pro komorní formaci a pro ČC zajistit nastudování a premiéru této skladby před pařížským publikem.
Tato situace dala podnět k založení festivalu nejen jako příležitosti k uvedení skladby českého skladatele napsané v rezidenci Českého centra, ale také k jejímu zařazení do kontextu soudobé hudební tvorby Francie. Od té doby zazněly v rámci festivalu Calliopée premiéry skladeb Jiřího Kadeřábka (2006) a Jany Vöröšové (2007). V letošním roce zazní skladba, kterou připravuje pro smyčcové trio Petr Bakla.

Od svého založení roku se festival velmi pozitivně zapsal do „vybíravého“ povědomí francouzského odborného i veřejného publika. Především proto, že nabízí zajímavý a neotřelý přístup k hudbě a k jejímu poslechu, a to díky skvělé umělecké interpretaci.

Ensemble Calliopée, nesoucí jméno řecké múzy lyrického zpěvu, byl založen v roce 1999 z iniciativy violistky Karine Lethiec. Sešli se v něm absolventi významných světových hudebních škol a držitelé prestižních cen, které spojuje společný zájem o komorní hudbu. Těleso soustřeďuje špičkové hráče na smyčcové a dechové nástroje, harfu, klavír, perkuse a další nástroje a díky variabilitě obsazení (až po komorní smyčcový orchestr, dechové kvinteto a další náročné formace) umožňuje realizovat velmi pestrou programovou nabídku.
V sezóně 2007/2008 soubor Calliopée odehrál desítky koncertů v řadě francouzských a evropských hudebních síní (Česká filharmonie v Praze, Salon d’honneur v pařížské Invalidovně, Opera Bastille atd.). Jeho návrat do Janáčkova sálu jako vyvrcholení hudební sezóny Českého centra je více než symbolický.
Kromě lásky k hudbě spojuje členy Calliopée zájem nacházet paralely ke klasické hudbě ve skladbách soudobých a vice versa, stejně jako zdůrazňovat kontrasty. Hlavní devizou souboru je chuť předávat zájem o toto pojetí vážné hudby svému obecenstvu.

Letošní festival Calliopée má podtitul Pocta Guy Erismannovi. Tento spisovatel, muzikolog a historik působil v Radio-France, kde roku 1965 založil hudební program France-Culture. Byl váženým odborníkem na českou hudbu, autorem řady publikací a monografií českých skladatelů (Janáček, Martinů, Dvořák, Smetana). V roce 1985 založil a předsedal Hnutí Janáček, jež mělo velkou zásluhu na přijetí Janáčkovy hudby ve Francii.

Od roku 2001 bylo České centrum v Paříži poctěno Erismannovým přátelstvím a dlouhodobou, věrnou a nepřetržitou spoluprací, prakticky až do posledního dechu. Guy Erismann zemřel na podzim roku 2007 a od roku 2001 do jara 2007 v Českém centru uvedl a komentoval desítky koncertů české hudby.

11.5.2008 23:05:03 Redakce | rubrika - Z Českých center