Festival Krumlov 2026 rozezní jižní Čechy

autor: Zdroj press kit festivalu
zvětšit obrázekEgyptská sopranistka Fatma Said, klavírista Lukáš Vondráček, australsko-americká operní hvězda Danielle de Niese, Collegium 1704, tři světové premiéry, unikátní projekt Kingdom Come: Deliverance II, i koncerty na místech, kde hudba získává zcela nový rozměr. Jubilejní 35. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov promění od 17. července do 8. srpna jižní Čechy v Labyrint příběhů – hudební cestu napříč staletími, kulturami i výjimečnými koncertními misty.
Festival Krumlov letos nabídne více než čtyři desítky koncertů a doprovodných akcí na čtrnácti scénách v Českém Krumlově i jeho okolí. Vedle světových interpretačních osobností představí tři světové premiéry, z nichž dvě vznikly přímo na objednávku festivalu, nové festivalové lokace i projekty propojující klasickou hudbu se současnou kulturou. Program jubilejního ročníku opět potvrzuje dlouhodobou ambici festivalu objevovat hudbu v souvislostech, které přesahují samotný koncert.
Tématem letošního ročníku je Labyrint příběhů. Inspirací se stala také historie samotného Českého Krumlova, kde se kdysi nacházely hned tři historické labyrinty. Festival tuto myšlenku symbolicky oživuje a zve návštěvníky na cestu, na níž každý koncert otevírá nový příběh, každé místo nabízí jedinečnou atmosféru a každé zastavení přináší jiný pohled na hudbu. Labyrint se tak nestává pouze dramaturgickým motivem, ale způsobem, jak letošní festival objevovat.
„Nejde nám jen o to, zasadit koncert do krásného prostředí. Chceme, aby se prostředí promítlo do dramaturgie, atmosféry, i celkového vyznění koncertu,“ říká Gabriela Rachidi, generální ředitelka Festivalu Krumlov.
Festival Krumlov už dávno nestaví svou identitu pouze na výjimečných interpretech. Stejně důležitou roli hraje dramaturgie, která propojuje známá díla s novou tvorbou, historicky poučenou interpretací, mezioborovými projekty i koncerty vznikajícími přímo pro konkrétní místo. Právě tato schopnost vytvářet souvislosti dává letošnímu ročníku jeho jedinečný charakter.
„Každý koncert je svébytným světem. Smysl letošní dramaturgie však vzniká teprve ve chvíli, kdy návštěvník začne jednotlivé koncerty propojovat. Labyrint příběhů není lineárním vyprávěním, ale pozvánkou k objevování vztahů mezi hudbou, historií a člověkem,“ dodává Martin Rudovský, dramaturg Festivalu Krumlov.
Letošní program přivítá světové interpretační osobnosti napříč hudebními generacemi i styly. Do Českého Krumlova přijedou egyptská sopranistka Fatma Said, klavírista Lukáš Vondráček, australsko-americká operní hvězda Danielle de Niese, houslistka Boha Moon, mezzosopranistka Bella Adamová, soubor Collegium 1704, Pavel Haas Quartet, Chlapecký sbor od sv. Floriana i řada dalších špičkových českých a zahraničních umělců.
Festival zároveň pokračuje v dlouhodobém objevování jižních Čech jako koncertního prostoru. Vedle tradičních scén v Českém Krumlově zve publikum také do kostelů, klášterů, zámeckých sálů i míst, jejichž historie a atmosféra proměňují způsob, jakým hudbu vnímáme. Přírodní chrám v Kuklově, barokní areál Červeného Dvora nebo poutní kostel v Kájově nejsou pouhými kulisami koncertů. Stávají se jejich přirozenou součástí a dávají jim význam, který by v běžném koncertním sále nemohl vzniknout.
Právě proto není letošní Labyrint příběhů pouhou dramaturgickou metaforou. Je pozvánkou vydat se na cestu, během níž se propojují hudba, místo i lidské příběhy. Každý koncert otevírá jiný svět. Dohromady vytvářejí jeden celek.
TIP!
Časopis 33 - rubriky
Články v rubrice - Festivaly
Starou hudbu uzavře Collegium Marianum
Slavnostní zakončení 27. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby bude ve středu ...celý článek
Časopis 33 - sekce
DIVADLO
Jakub Špalek: Představte si, že stoupáte po schodech…
Před rokem (2025) jsme zhlédli laboratorní inscenaci KRÁL LEAR v Kochánkách, následovaly Vlksice a domovská sc celý článek
HUDBA
Hudební tipy 34. týden
Yes živě v Apollu
Největší hity britské art rockové legendy zahráli Jon Anderson, Trevor Rabin a Rick Wakem celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Filmové tipy 33. týden
Prezidentova žena
Každému jeho čest a hrdost! I první dámě! Francouzská komedie přímo z Elysejského paláce celý článek



