zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Procházky operetami - Země úsměvů a snů

Papá Offenbach

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Papá Offenbach 1
Miloš Kopecký provází operetami Orfeus v podsvětí, Krásná Helena, Rytíř Modrovous, Madame Favart a Pařížský život (1970). Spoluúčinkují: K. Fialová, M. Asmanová, M. Zahrynowská, V. Fialová, J. Kobr, K. Vochoč, M. Holub, J. Ábel, I. Žídek, J. Štercl, M. Šulc, J. Filip a další. Scénář K. Škutchanová. Kamera J. Zaoral. Režie Z. Havlíček. V letech 1970–1974 vznikl v ostravském televizním studiu šestidílný cyklus Země úsměvů a snů, který si vzal za cíl představit divákům přístupnou a zábavnou formou nejznámější světové operetní tvůrce a jejich nejvýznamnější díla. Šarmantním průvodcem celého cyklu byl Miloš Kopecký. První dva díly jsou věnovány francouzskému skladateli německého původu Jacquesi Offenbachovi (1819–1880), který je považován za zakladatele francouzské operety, za tvůrce plodného a nápaditého. V první části nás M. Kopecký provede Offenbachovými operetami Orfeus v podsvětí (1858), Krásná Helena (1864), Rytíř Modrovous (1866), Pařížský život (1866) a Madame Favart (1878), z nichž uslyšíme nejznámější melodie, árie a písně. V pořadu uvidíme řadu známých herců jako jsou Květa Fialová, Josef Kobr, Jaroslav Štercl, Vlasta Fialová či Karel Vochoč.
Vysílání: 15.6., 14.20 hod., ČT3

Papá Offenbach 2
Miloš Kopecký provází operetami Vévodkyně z Gerolsteinu, Pericola, Trebizónská princezna a Bandité (1970). Spoluúčinkují: K. Fialová, M. Zahrynowská, J. Postlerová, M. Asmanová, O. Viktorin, J. Kobr, A. Müller, J. Filip, J. Švehlík, J. Kaňkovský, K. Vochoč a další. Scénář K. Škutchanová. Kamera J. Zaoral. Režie Z. Havlíček. Ve druhé části cyklu nás Miloš Kopecký provede posledními třinácti lety života Jacquese Offenbacha a představí nám čtyři operety z těch, které v tomto období vznikly. Začneme Vévodkyní z Gerolsteinu (1867), která si utahovala z armády a především z důstojnictva. Neméně úspěšná byla Perikola (1868), v níž skladatel zabrousil do prostředí tehdy v operetách netypického: mezi pařížskou chudinu. Jejími hrdiny byli totiž pouliční komedianti. Podobné dějiště měla i opereta Trebizondská princezna (1869) o zaměstnancích pouťového panoptika, kteří vyhrají v loterii. V Banditech (1869) pak Offenbach spojil romantickou linku s útočností mnoha svých předchozích děl a vytvořil tak satiru na soudobou francouzskou společnost. Po prusko-francouzské válce jeho popularita poněkud opadla a na scénu začínají pronikat Offenbachovi následovníci – ale o tom až příště.
Vysílání: 16.6., 14.15 hod., ČT3

Francouzská opereta mimooffenbachovská
Miloš Kopecký provází operetami Dcera madame Angot a Giroflé-Girofla A. Ch. Lecocqa, Cornevillské zvonky R. Planquetta, Loutka E. Audrana a Mamzelle Nitouche F. Hervého (1971). Spoluúčinkují: J. Kobr, J. Ábel, J. Zahradníček, R. Böhm, L. Astrová, M. Zahrynowská, J. Postlerová, R. Minářová, J. Tesařová, J. Kaňkovský, F. Návrat, L. Procházka, K. Průša, J. Filip a další. Scénář K. Škutchanová. Kamera J. Zaoral. Režie Z. Havlíček. Další díl cyklu nám představí francouzské operetní skladatele, kteří navazovali na Offenbacha, až na výjimky však jejich tvorba srovnatelný úspěch neměla. Alexandre Charles Lecocq napsal přes sto operet, velký úspěch však zaznamenaly vlastně jen dvě: Dcera madame Angot (1872) a Giroflé-Girofla (1874). Robert Planquette se proslavil díky operetě Cornevillské zvonky (1877), která má blízko k francouzské komické opeře (opéra-comique). Edmond Audran je tvůrcem třiceti operet, ale pouze Loutka (1896), v níž autor kritizuje církev, se v divadlech uváděla ještě kolem roku 1914. Největší popularitu si ovšem získala Mamzelle Nitouche (1883) skladatele Florimonda Hervého, která se jako jediná z výše uvedených operet hraje dodnes.
Vysílání: 17.6., 14.25 hod., ČT3

Straussovský dekameron
Miloš Kopecký provází operetami Johanna Strausse (1972). Spoluúčinkují: K. Fialová, M. Šubrtová, M. Asmanová, I. Mixová, I. Flaková, H. Riehsová, J. Postlerová, D. Hofmanová, S. Kodetová, I. Rapaičová, D. Veselá, V. Brázda, J. Filip, J. Kobr, P. Matoušek, L. Procházka, A. Müller, O. Pika, J. Nedvěd, J. Zahradníček, J. Švehlík, J. Vala, O. Viktorin a K. Vochoč. Scénář K. Škutchanová. Kamera J. Zaoral. Režie Z. Havlíček. Dnešní díl je věnován rakouskému skladateli Johannu Straussovi mladšímu (1825–1899). Zpočátku se věnoval psaní skladeb, především valčíků, polek a pochodů, později se ale proslavil jako tvůrce operet. Miloš Kopecký se dnes ujme role hostitele. V salonku kasina přivítá devět hostů, kterými jsou hrdinové čtyř nejznámějších Straussových operet: sultán Sulejman a jeho sekretář z operety Tisíc a jedna noc (1871), Gabriel Eisenstein, dr. Falke a princ Orlovský z Netopýra (1874), lazebník Caramello a vévoda z Noci v Benátkách (1883) a nakonec titulní hrdina operety Cikánský baron (1885) Sándor Barinkay a jeho soused Župan. Ti všichni nám budou vyprávět své příběhy a zpívat nejznámější písně ze svých operet.
Vysílání: 18.6., 14.20 hod., ČT3

7.6.2021 17:06:31 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek


Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Mefisto nepřestává dodnes fascinovat

Robert Mikluš a Alžbeta Ferencová (Mefisto)

Činohra Národního divadla vstupuje po mnoha letech znovu na jeviště Státní opery, a to slavnostní premiérou celý článek

další články...

HUDBA

Naďa - vzpomínkový koncert

Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním celý článek

další články...