zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Petr Holman: Myšlenka uspořádat koncerty v nás klíčila již delší dobu

Petr Holman - Zemlinského kvarteto

autor: Ilona Sochorová   

zvětšit obrázek

Zemlinského kvarteto pokračuje po loňském premiérovém uvedení koncertní série „4plus“ s touto úspěšnou řadou i v roce letošním. Její první koncert se konal na konci února a za několik málo dnů ¬se už diváci mohou těšit na další – ten bude uveden ve středu 17. dubna 2019 od 19:30 hod v Sukově síni Rudolfina. Vzácným hostem večera bude excelentní pianista Ivo Kahánek, se kterým Zemlinského kvarteto provede Schumannův klavírní kvintet Es dur. Nejen o něm jsme si povídali s Petrem Holmanem, violistou pořádajícího kvarteta a člověkem nejpovolanějším, protože je to právě on, kdo celou sérii koncertů organizuje.

  • Pane Holmane, odkud vůbec vzešla prvotní myšlenka uspořádat vlastní sérii komorních koncertů?
    Již delší dobu v nás klíčila myšlenka uspořádat si svou vlastní sérii koncertů v Praze, díky které bychom se mohli častěji prezentovat našemu domácímu publiku, kterou bychom si mohli sami dramaturgicky naplánovat, a na které bychom mohli též představit zajímavé hosty, s nimiž jsme se setkali během naší celosvětové koncertní činnosti. Zpočátku jsme si nebyli zcela jisti, zda pro takovouto novou sérii bude v pražském hudebním prostředí prostor, ale definitivně nás nakonec přesvědčila sezona 2016/17, kdy jsme působili jako rezidenční soubor Českého spolku pro komorní hudbu. Díky tomu jsme měli tu čest vystoupit třikrát na pódiu nejvýznamnějším – ve Dvořákově síni Rudolfina, a je nutno říci, že jsme byli překvapeni a potěšeni – na všechny tři koncerty byl sál takřka plný… a tak jsme se rozhodli sérii skutečně založit a vyzkoušet, zda bude životaschopná a zda si k nám najdou cestu nejen naši věrní posluchači, ale snad i další jejich známí a mnozí noví hudební přátelé. A prozradíme vám ještě naši velkou dlouhodobou motivaci. Jako teprve čtvrté kvarteto v historii jsme totiž natočili kompletní kvartetní dílo Antonína Dvořáka; již nějaký čas si tedy říkáme, že by bylo úžasné uvést někde v nějakém cyklu tento komplet také koncertně. Tento sen se nám poprvé splnil v roce 2018, kdy jsme všechny kvartety přednesli během dvou týdnů v Kanadě, ale říkali jsme si, že by bylo více než záslužné takovýto počin provést i na domácí půdě. A k tomu by se nám mohla krásně hodit naše série – slibuji vám tedy, že pokud budete chodit na naše koncerty, a tím nás přesvědčíte, že tato série má smysl, tak se v roce 2021 u příležitosti 180. výročí narození Antonína Dvořáka dočkáte šesti koncertů s jeho kompletní tvorbou pro smyčcové kvarteto…
  • A jak jste vybírali témata a skladby série 4plus pro tento rok?
    Prvním tématem letošního roku je 210. výročí úmrtí otce smyčcového kvarteta Josepha Haydna. Jeho přínos je na poli komorní hudby zcela zásadní, a proto jsme se rozhodli jeho významné výročí oslavit těmi nejslavnějšími díly z jeho kvartetní tvorby. Dalším tématem, které jsme letos otevřeli, je německý romantismus. Felix Mendelssohn-Bartholdy letos slaví také 210. výročí, ovšem výročí narození, a proto nesmí chybět jeho snad nejslavnější komorní dílo – smyčcový oktet Es dur, který autor napsal již ve svých šestnácti(!) letech. Johannes Brahms i Robert Schumann pak patří k tomu nejlepšímu, co německý romantismus dal světu. Posledním dílem celé série bude Beethovenův kvartet B dur s Velkou fugou jako poslední větou. Beethoven obecně je řazen do období klasicismu, nicméně jeho pozdní kvartety a symfonie tuto epochu přesahují a jednoznačně kladou základní kameny romantismu; mnozí muzikologové řadí pozdní Beethovenova díla již právě do romantické éry, a tak považujeme zařazení jednoho z jeho největších kvartetů za zcela logický krok. Stejně jako vloni i tentokrát na každém koncertě vystoupí vzácní hosté z Čech i ze zahraničí.
  • …na prvním únorovém koncertě jste s velkým úspěchem přivítali Pražákovo kvarteto, asi světově nejproslulejší české kvarteto posledních dekád. Kdo další bude vašimi letošními hosty?
    Jedním z nejvýznamnějších českých klavíristů poslední doby je nepochybně Ivo Kahánek, který se k nám přidá ve středu 17. dubna na provedení Schumannova klavírního kvintetu Es dur. Na dalších koncertech série pak přivítáme dva hosty: violistu Casals Quartet Jonathana Browna a světoznámého francouzského klarinetistu Michela Lethieca, se kterým jsme premiérovali a natočili klarinetový kvintet Arboretum času Kryštofa Mařatky, právě ten společně předneseme na závěrečném koncertě tohoto ročníku. Tato série se též významným způsobem věnuje komorním dílům 20. a 21. století – za všechny je potřeba zmínit světovou premiéru 5. smyčcového kvartetu Jiřího Gemrota, kterou uvedeme 12. června v Sukově síni Rudolfina.
  • Zmiňoval jste, že s vámi ve středu bude koncertovat klavírista Ivo Kahánek. Jaké vás pojí vazby?
    S Ivo Kahánkem jsme koncertovali již vícekrát, dobře se známe (dokonce si nejsem jistý, zda s jedním mým kolegou nebyli přímo spolužáci) a víme už, že naše spolupráce je fungující a velmi příjemná; proto pozvat právě jeho k interpretaci Schumannova kvintetu byla více než logická volba.
  • A jak vlastně vznikl program druhého koncertu?
    Jak už jsem dříve zmínil, nosným tématem celé série je Joseph Haydn. Jeden z jeho slavných kvartetů z opusu 76 tedy koncert uvede. Další téma série – německý romantismus – je spojeno s dalším typickým prvkem naší série, a to se vzácným hostem, a právě touto kombinací jsme přišli na Schumannův klavírní kvintet s Ivo Kahánkem. A naše poslední téma jsme již tak úplně neinzerovali, ale samovolně nám vyšlo – na třech ze čtyř koncertů uvedeme skladbu českého autora 20. nebo 21. století. Tentokrát volba padla na skvělý kvartet d moll Vladimíra Sommera z roku 1955; toto dílo nám je již dlouhou dobu velmi blízké, a tak nás potěšila možnost zařadit jej do naší koncertní série.
  • Počátkem roku jste absolvovali velké koncertní turné, navštívili jste Kanadu i Spojené státy americké. Zajímalo by mě, jak se zájezd za velkou louži povedl.
    Ano, v lednu a únoru jsme byli na turné po USA a Kanadě, které pro nás bylo velmi speciální, protože takovýto zájezd jsme ještě v naší kariéře nezažili – kompletně celý zájezd jsme absolvovali právě s Pražákovým kvartetem a na programu všech koncertů byly výhradně smyčcové sextety a oktety. Je to unikátní projekt, který vůbec není k vidění tak často, a musím říci, že si z něj odvážíme samé příjemné vzpomínky – koncerty se dařily, povětšinou byly sály plné a atmosféra celého zájezdu byla příznivá a radostná…
  • V jedné recenzi vašeho koncertu se objevila zmínka, že „hudba a zejména kvartetní repertoár vyžadují naprostou preciznost a souznění duší“. Ani jedno vám neschází. Objeví se někdy mezi vámi přesto rozepře při interpretaci skladeb nebo u vás panuje naprostý soulad? Kdo je ve vašem kvartetu vůdčí osobností?
    Je celkem logické, že začneme-li připravovat novou skladbu, vyskytnou se mezi námi různé názory na interpretaci. Každý z nás má svou osobnost, své ideje, své nápady… ale právě Vámi zmíněné „souznění duší“ je jedním z významných cílů naší práce. Musíme tedy naše názory sjednotit a ohladit tak, aby výsledek dával jednu hudbu, jeden názor; posluchač jde na koncert poslouchat jedno kvarteto, nikoliv čtyři sólisty. A tak si během zkoušek samozřejmě názory vyměňujeme, někdy i prudčeji (usmívá se), ale nakonec vždycky dojdeme k nějakému výslednému názoru, a to pokud možno takovému, abychom se za něj mohli společně postavit a společně jej na pódiu interpretovat. U nás v kvartetu nemáme vyloženě jednu vůdčí osobnost, jsme poměrně demokratický soubor…
  • Ještě mi závěrem prozraďte, čekají vás v nejbližších měsících nějaké další zajímavé koncerty, projekty či nahrávání?
    Samozřejmě, máme na programu mnohé krásné projekty. Za všechny bych vybral náš debut v hamburské Elbphilharmonie, kde budeme hrát s vynikajícím německým hornistou Felixem Klieserem, čekají ná zájezdy do Francie, Belgie a Velké Británie, a samozřejmě v neposlední řadě připravujeme další koncerty série 4plus. Přijďte se podívat!

    www.zemlinskyquartet.cz

    15.4.2019 12:04:19 Redakce | rubrika - Rozhovory
  • Časopis 16 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Hra, která se zvrtla (MdB)

    Časopis 16 - sekce

    DIVADLO

    Nová výzva Kašpar.Dramatik

    Martin Hofmann (Cyrano)

    Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje celý článek

    další články...

    LITERATURA/UMĚNÍ

    Koprodukční dokument o třech mužích

    Tátové v rolích matek

    Tátové v rolích matek
    Co se stane s muži, když se stanou otci? Jak se mění psychicky a fyzicky během těhote celý článek

    další články...