zvláštní poděkování
Volný.cz

BPJ a PKB - Re-start 2019

Svět sedmikrásek (PKB)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Pražský komorní balet, největší české nezávislé profesionální taneční těleso, a soubor Balet Praha Junior Tanečního centra Praha pomyslně odstartují nový rok příští středu 9. ledna od 20 hodin soubory uvedou na Nové scéně Národního divadla společné představení, které je nazváno Re-start 2019. Komponovaný večer je originální kolekcí jednoaktových baletů – v představení diváci zhlédnou choreografie Lidie Wos (světová premiéra), Samuela Delvauxe, Jiřího Pokorného a Marka Svobodníka.

První polovina večera je věnována inscenaci Svět sedmikrásek, která byla doposud pouze jedinkrát uvedena, a to ve velké premiéře v dubnu loňského roku. Pro Pražský komorní balet ji exkluzivně postavil Jiří Pokorný, bývalý interpret Nizozemského tanečního divadla v Haagu a nyní také úspěšný choreograf, jenž v současnosti hostuje a tvoří po celém světě.
Jako druhé v pořadí se pak po přestávce představí dílo Intimate Spaces/Důvěrná místa z pera belgického choreografa Samuela Delvauxe, které oslavuje známého hudebního skladatele Leoše Janáčka a velmi abstraktně se dotýká bolestného vztahu umělce, tak velmi citlivého na „ženskou inspiraci“ všude kolem.
Následovat bude světová premiéra skandinávské choreografky se slovanskými kořeny choreografky Lidie Wos (Polsko/Švédsko) s názvem A New Beginning/Nový začátek. Autorka postavila šest mladých tanečníků z Baletu Praha Junior před hromadu starých kufrů a dala jim nelehký úkol – v neustálém pohybu odvyprávět, co všechno může kufr na jevišti evokovat… budoucnost, melancholické vzpomínky, hledání nového světa a nové naděje – zkrátka „nový začátek“.
Večer uzavře Chvilka POEzie, taneční horor na motivy proslulé básně Edgara Allana Poea Havran. Jak říká sám autor díla choreograf Marek Svobodník, „koncept Poeovy básně transponoval do černé grotesky, komiksu, situačně až absurdního humoru tvrdšího ražení, avšak stále s určitou dávkou ‚poezie‘“.
Vstupenky zakoupíte ZDE.

6.1.2019 12:01:26 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

OLDstars

Časopis 26 - sekce

HUDBA

Klára Vytisková nový singl i klip

Klára Vytisková (Foto: Anežka Horová)

Možná až příznačně v době tropických veder přichází Klára Vytisková s videoklipem, v němž se prohání na bruslí celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Oldřich Lipský – 95 let

L. Lipský (Šest medvědů s Cibulkou)

Šest medvědů s Cibulkou
Česká komedie o klaunovi, který dělal cirkus všude, kam přišel (1972). Hrají: L. L celý článek

další články...