zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 21. týden

Rande s hvězdou II: Matchbox Twenty

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Ikony Kamila Střihavky (6/10)
Jan Haubert ze skupiny Visací zámek hostem ve čtvrté řadě hudebního cyklu věnovaného osobnostem české scény, které se nesmazatelně zapsaly do historie populární a rockové hudby (2025). Režie M. Levek. Punková skupina Visací zámek se formovala kolem pětice studentů pražské stavební fakulty ČVUT. Někteří členové fungovali do té doby již v jiných hudebních formacích, např. Jan Haubert v Punkplanktonu. Udělat renomé nekonvenční punkové skupině v období normalizace nepatřilo mezi snadné záležitosti, inženýři se však s problémem vypořádali svým osobitým způsobem – po škole tak dlouho hlásali existenci skvělé punkové kapely, až byli nakonec nuceni ji opravdu vytvořit. Již na konci roku 1982 vystoupili a předvedli dodnes osvědčený repertoár písní jako Traktor, Cigára, Dopravní značky aj. Hitem se stala skladba Známka punku. Textař, zpěvák, muzikant Jan Haubert vypráví o historii kapely a mnohém jiném. Punk is not dead.
Vysílání: 22.5., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 28.5., ČT art

Stodola Michala Tučného
Hudebně zábavný pořad s populárním zpěvákem z pera scenáristy O. Dudka, který zítra oslaví 80. narozeniny (1983). Dále účinkují: Z. Rytíř, Tučňáci, O. Jirák, J. Pacák a další. Kamera P. Čepický. Režie I. Paukert. Dodnes populární zpěvák Michal Tučný (*11. 1. 1947 – †10. 3. 1995) se věnoval především žánru country, jeho pěvecká dráha začínala v různých kapelách, ale zlom nastal se skupinou Greenhorns, sláva pokračovala s Fešáky a kulminovala s jeho vlastní kapelou Tučňáci. Svou krátkou životní pouť kvůli smrtelné nemoci skončil v jihočeské vesnici Hoštice, kde se po řadu let každoročně konal country festival Stodola Michala Tučného. Jedno z populárních vystoupení pod stejnojmenným názvem zachytila i televizní kamera v roce 1983. V zábavném pořadu Stodola Michala Tučného protagonisté – zpěvák Michal Tučný a textař Zdeněk Rytíř – v přírodním venkovském prostředí rozvíjejí myšlenku, proč tolik chybí vtipné filmy z prostředí amerického západu, jako byl Limonádový Joe, když na tom vlastně nic není – jde přece jen o boj dobra se zlem. A tak si jeden takový vymyslí. Písně v interpretaci M. Tučného a Z. Rytíře (a většinou s jeho texty) jsou dnes již součástí leckterého táboráku a stojí za to si je připomenout: Děláme, co můžem, Boty z kůže toulavejch psů, Pověste ho vejš, Tam u nebeských bran nebo Mám páru. Scénář k tomuto zábavnému pořadu napsal spisovatel, humorista a ilustrátor Oldřich Dudek (*23. 5. 1946). Autor se v Československé televizi proslavil především řadou zábavných Malých televizních kabaretů, které v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století bavily nejen dětské publikum. Podílel se i na řadě zábavných televizních pořadů jako byl Šestý den je sobota nebo medailonů tehdejších hvězd pop music J. Molavcové, J. Laufera a dalších.
Vysílání: 22.5., 20.45 hod., ČT art

Gary Moore v Montreux 1990
V březnu 1990 vydal osobitý kytarista album „Still Got the Blues“, při jehož propagaci zamířil i na slavný švýcarský festival. Kariéra kytaristy Garyho Moora nabrala v roce 1990 nový směr. Po rockových letech přichází s albem „Still Got the Blues“ jeho bluesové období. Během turné po vydání jeho historicky nejúspěšnějšího alba zamířil rodák z Belfastu i na Montreux Jazz Festival, kde odehrál strhující koncert. Na pódiu s ním hrála kapela, se kterou album natáčel, ale také speciální host Albert Collins, jenž se na desce také objevil. S ním odehrál skladby „Too Tired“ nebo třeba „Cold Cold Feeling“. Chybět ale nemohla ani titulní píseň z jeho aktuálního alba.
Vysílání: 22.5., 21.25 hod., ČT art
Opakování: 23.5., ČT art

Rande s hvězdou II: Matchbox Twenty
Americký zpěvák Rob Thomas a příběh jeho kapely na pozadí koncertu z Chicaga z roku 2008. Kapela Matchbox 20 byla založena v roce 1995 v Orlandu a už její první album Yourself or Someone Like You vydané o rok později zaznamenalo velký úspěch. Za první týden se ho sice prodalo jen něco přes 600 kusů, ale následně si ho po celém světě koupilo více než 15 milionů příznivců skupiny. I další dvě alba si vedly velmi dobře, ale i tak si kapela dala po roce 2004 pauzu, aby se její členové mohli věnovat vlastním projektům. Po opětovném setkání kapela odehrála i koncert v Chicagu, na kterém zazněly hity ze všech alb. Fanoušci si tak užili živé verze hitů „3AM“, If You´re Gone“ nebo „How Far We´ve Come“.
Vysílání: 22.5., 23.35 hod., ČT art
Opakování: 26.5., ČT art

Bob Dylan na festivalu v Newportu
Jedinečná vystoupení legendárního písničkáře na slavném festivalu v letech 1963 až 1965 uvádíme u příležitosti zítřejšího životního jubilea nezaměnitelného umělce. V roce 1963 vůbec poprvé zahrál Bob Dylan na festivalu v Newportu. Nadějná hvězda folkové scény tehdy vystoupila mimo jiné i po boku písničkářky Joan Baez, se kterou zazpívala „With God on Our Side“ nebo se skupinou Freedom Singers a triem Peter, Paul and Mary, s kterými odehráli „Blowin' in the Wind“. O rok později už byl Dylan jednou z hlavních hvězd celé akce a diváky mimo jiné překvapil i novou písní „Mr. Tambourine Man“. Ta vyšla na desce až o rok později. Další velké překvapení si písničkář pro festivalové publikum připravil v roce 1965, když část svého vystoupení odehrál na elektrickou kytaru a s kapelou v zádech. Dokumentarista Murray Lerner díky časosběrnému pojetí filmu zachytil přerod Boba Dylana z folkového zázračného dítěte v rockového básníka.
Vysílání: 23.5., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 27.5., ČT art

Sting!
Portrét ikony poprocku. Francouzský dokument. Zpívající baskytarista Gordon Matthew Sumner (roč. 1951), který podle svého černožlutého trička dostal přezdívku Sting, opustil jazzrockové combo Last Exit v lednu 1977 a vzápětí v Londýně spoluzaložil legendární rockové trio The Police. V té době se objevil i ve svých prvních filmových rolích Quadrophenia (1978), Artemis (1981), Radio On (1980), Secret Police – Man´s Other Ball (1981), Dune (1984). Jeho progresivní smýšlení se projevilo účastí na turné Human Right´s Now! a na mnoha projektech zabývajících se ochranou životního prostředí. V roce 1987 založil vlastní vydavatelství Pangaea. V roce 1989 hrál ve Washingtonu v divadelní hře Třígrošová opera. Spolupracoval s dvorním aranžérem Milese Davise, s Gilem Evansem, a se saxofonistou Branfordem Marsalisem. Vyznavač jógy, vegetariánství a ochránce deštných pralesů.
Vysílání: 24.5., 23.10 hod., ČT art
Opakování: 26.5., ČT art

17.5.2026 10:05:00 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 24 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Kytice (VČD)

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 23. týden

Mirai v O2 areně

Charlie Watts Orchestra: Celebration Jazz
Dlouholetý bubeník skupiny Rolling Stones, který by v tomto týdnu ...celý článek


Hudební tipy 24. týden

Iron Maiden: Somewhere Back in Time

Ceny OSA 2026 aneb Hudbu složil, slova napsal
Přímý přenos 21. ročníku hudebních cen OSA, které každoročně ...celý článek



Časopis 24 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Geniální režisér Sergej Ejzenštejn

Sergej Ejzenštejn

Filmařské legendy: Sergej Ejzenštejn
Portrét průkopníka, experimentátora a rebela. Britský dokumentární cyk celý článek

další články...