zvláštní poděkování
Volný.cz

Queenie představuje dva nové videoklipy

Michael Kluch (Queenie)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Hudební skupina Queenie, jež svojí tvorbou vzdává hold britské legendě Queen, stála před živým publikem naposledy v září 2020. Jak poznamenává frontman a zpěvák kapely Michael Kluch, tak dlouhou pauzu mezi koncerty nepamatují ani ve svých začátcích v roce 2006. Neznamená to však, že by Queenie zaháleli. Kapela v prosinci ve spolupráci s videoprodukční společností lifeREPORT natočila dva nové videoklipy k písním Somebody to Love (VIDEO) a Friends Will Be Friends. Nyní, po několikaměsíční postprodukci, Queenie oba klipy představují celému světu. Dále chystají online koncert The Show Must Go Home, který proběhne v pátek 9. dubna 2021.

Údajně první hudební video vůbec vzniklo v roce 1956 nafilmováním jazzového zpěváka Tonyho Bennetta při procházce v londýnském Hyde Parku. Video pak bylo spojeno se skladbou Stranger in Paradise. V té době však byly běžnější tzv. filmové písničky, které nebyly samostatným klipem, ale součástí celovečerního filmu. Například píseň Elvise Presleyho Jailhouse Rock ve stejnojmenném filmu (1956).
Dnes, o pár desítek let později, je videoklip takřka povinnou součástí prezentace každé hudební skupiny, Queenie nevyjímaje. Kapela přitom vytvořila hned dva, a to k písním Somebody to Love a Friends Will Be Friends. „Proč dva naráz? Řekli jsme si, že když už máme pronajatý ateliér na celý den, využijeme toho. Sice jsme tím pádem ve studiu strávili přes 13 hodin, ale stálo to za to,“ vysvětluje vznik videoklipů frontman Queenie Michael Kluch. Výběr obou písní také nebyl zcela náhodný. Somebody to Love je mezi fanoušky Queen dlouhodobě oblíbená a mají ji rádi i členové Queenie. Píseň Friends Will Be Friends z 80. let pak představuje pozdější tvorbu kapely Queen, jež má navíc symbolické textové vyznění.

Píseň Somebody to Love vyšla v roce 1976 na albu A Day at the Races. Jejím autorem je Freddie Mercury a hlavním motivem k napsání písně byl prý jeho obdiv k americké soulové zpěvačce Aretě Franklin. Podobně jako Bohemian Rhapsody z předchozího alba A Night at the Opera má i Somebody to Love složitou melodii. Díky technice vrstvení vokálů vzbudili Freddie Mercury, Brian May a Roger Taylor dojem, že jejich tři hlasy ve skutečnosti tvoří mnohohlasý sbor. Právě díky této „iluzi“ se píseň proslavila.

Také Friends Will Be Friends napsal Freddie Mercury, spolu s Johnem Deaconem. Původně píseň vyšla na albu A Kind of Magic z roku 1986 a také jako třicátý singl, který Queen vydali ve Velké Británii. Ve stejném roce vznikl i videoklip, který se natáčel v JVC Studios ve Wembley. Na něm je zachycena skupina během koncertu, který však nebyl skutečný. Pro natáčení videoklipu se tak vžilo označení „Queen’s Greatest Show Never Performed“ (nejlepší show Queen, která se nikdy nestala).

Koncertním prostředím se inspirovali i Queenie, jejichž videoklipy vznikly stejným způsobem. V ateliéru se tak sešla kapela a najatý komparz složený z fanoušků kapely, kteří si užili soukromé vystoupení a natáčení obou klipů. A to dosyta, jelikož nahrávky zvuku byly pořízeny živě. „Tento přístup se používal spíš v dřívějších dobách. Dnes je běžné, že se jednotlivé party nahrají zvlášť ve studiu a pak spojí dohromady. My jsme však chtěli, aby videoklipy působily živým dojmem a uvěřitelně. Proto jsme zvuk nahráli živě, kdy jsme hráli a zpívali všichni najednou. Jakmile jsme toto měli hotové, na nahraný zvuk jsme obě písně hráli tolikrát dokola, dokud jsme nenatočili potřebný počet záběrů. Fanoušci, kteří nám tvořili komparz, si s námi tedy opravdu užili,“ usmívá se Michael Kluch.

Premiéra obou videoklipů je zároveň malou ochutnávkou plánovaného online koncertu The Show Must Go Home, který kapela Queenie odehraje v pátek 9. dubna 2021. Kapela vystoupí na stage o rozloze přes 300 m2 a veškeré přípravy – stavba a demontáž, kamerové a generální zkoušky i koncert samotný – zaberou celé čtyři dny. Na realizaci akce se podílí tým 124 lidí. „The Show Must Go Home bude jedinečná po všech stránkách. Troufám si tvrdit, že podobná show v českém online prostředí ještě nebyla. Jeviště, na kterém budeme hrát, svou velikostí několikanásobně překoná klasické koncerty. Byť jde o online přenos, chceme mít vše autentické a perfektně připravené, jako by lidé měli opravdu přijít za námi. Jako vždy dbáme na každý detail a snažíme se překonat nastavenou laťku,“ slibuje nevšední zážitek Michael Kluch.

5.4.2021 11:04:03 Redakce | rubrika - Novinky...

Časopis 14 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pretty Woman (MdB)

Časopis 14 - sekce

OPERA/ TANEC

PKB páté výročí úmrtí Pavla Šmoka dokumentem

Pavel Šmok

Pavel Šmok, génius české choreografie. Choreograf, který posouval estetiku českého tance, tvůrce veliké invenc celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 15. týden

Vlasta Fialová (Divá Bára)

Divá Bára
Vlasta Fialová v přepisu povídky Boženy Němcové o smělé a odvážné venkovské dívce (1949). Dále hr celý článek

další články...