zvláštní poděkování
Volný.cz

Karel Plíhal - Alba & bonusy 1984 – 1990

Přebal alba Alba & bonusy 1984 – 1990

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Jméno Karel Plíhal platí na domácí hudební scéně za synonymum pro písničkářství prvotřídní kvality. Jeho minipříběhy s vtipně poetickými texty a originálním doprovodem rezonují napříč generacemi už několik dekád. Nyní, s blížícími se Plíhalovými šedesátinami se Supraphon společně s legendou domácí písničkářské scény ohlíží za obdobím, kdy to albově celé začalo. Činí tak prostřednictvím 2CD Alba & bonusy 1984 - 1990, které shrnuje prakticky celé jeho supraphonsko-pantonské nahrávací období. Některé z písně jistě zazní i v rámci Plíhalova návratu na koncertní pódia, který proběhne v říjnu 2018 s novým spoluhráčem, kytaristou Petrem Fialou.

“Plíhalovy písničky by mohly spojovat generace, jenže o tom ta starší zatím neví. Snad proto tak dlouho trvalo, než se jim otevřely brány nahrávacích studií, zatímco věrní mladí posluchači jich už léta znají desítky,” psal Čestmír Klos ve svém textu na obalu eponymního debutu Karel Plíhal v roce 1985, a možná tehdy ještě ani sám netušil, jak pravdivá slova to jsou.
Album, jež přineslo výseč z několika desítek Plíhalových starších písniček, které byly za doprovodu hostů nahrány v českobudějovickém rozhlasovém studiu, i přes tok času zůstalo krásnou trvalkou a nezpochybnitelným klenotem. Nyní na něm navíc najdeme sedm zajímavých bonusů, které tvoří především koncertní verze dobových písní, ale také několik výjimečných coververzí jako například Ommadawn Mikea Oldfielda.
Slova jako trvalka a klenot můžeme směle použít i v souvislosti s druhým albem Karel Plíhal…Emil Pospíšil… (1989), jenž bard nahrál v roce 1988 opět v Českých Budějovicích – jak už název napovídá – společně se svým dlouholetým olomouckým kamarádem, výborným kytaristou a hráčem na sitár Emilem Pospíšilem. Hravé texty i svébytná poetika zůstávají, zároveň je zde ale patrný tvůrčí i muzikantský posun, který se odrazil i v následném společném vystupovaní s Pospíšilem.

“Byl vynikající, všestranný kytarista, který dokázal svým způsobem hry dokonale podpořit náladu písní, aniž by se zbytečně hudebně předváděl. Navíc to byl velice milý, přátelský člověk. Po natočení desky jsme spolu začali i koncertovat, což bylo pro mne jedno z mých nejkrásnějších hudebních období. I když se Emil postupně začal stále více věnovat svým vlastním hudebním projektům, hráli jsme spolu až do roku 1994, kdy vážně onemocněl a zemřel. Emil byl jeden z mých nejbližších přátel,” vzpomíná sám Plíhal na svého parťáka a přítele, který se zásadní měrou podepsal pod jeho druhé řadové album. To je v letošní reedici navíc doplněné o malý koncertní záznam roku 1989, od letních Svojšic po prosincovou Lucernu, tedy od ještě jinotajné Špíny po vědoucně ironické polistopadové Co jsme si, to jsme si.
Ať už posloucháme “jedničku” nebo “dvojku”, slyšíme umělce sice možná teprve na začátku sólové kariéry, ale už s puncem jedinečnosti, která přetrvává dodnes. “Plíhal je zde již suverénně poznatelný, jemně odhalující inspirace a naplno inspirující. Vyšel z větší muzikantské bandy, vyzkoušel různé spolupráce, ale nakonec proti publiku vždy zůstal jen jeden člověk a jedna kytara. Strunné party si nijak neusnadňoval, písmenkové vzkazy komerčně netrivializoval, estrádní příležitosti důsledně zanedbával. Platí to stále,” dodává k tomu v bookletu alba jeho editor Karel Deniš.

20.8.2018 18:08:56 Redakce | rubrika - CD boxy

Časopis 38 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Paní Bovaryová  (PP)

Články v rubrice - CD boxy

Jaroslav Hutka - Sto let

Přebal alba Sto let

Třináct nových písní Jaroslava Hutky na albu Sto let je skrz naskrz politických. Vznikly jako jeho osobní kome ...celý článek


Olympic přesně padesát let po Želvě je tu Trilobit

Přebal alba Trilobit

Nové album Olympiku představuje hned čtrnáct čerstvých skladeb Petra Jandy, stylově shrnujících vlastně celé r ...celý článek


Michal Pavlíček - Pošli to tam!

Přebal alba  Pošli to tam!

Hudebník Michal Pavlíček sestavil novinkové autorské album v duchu svého vnímání hudby jako svobodného horizon ...celý článekČasopis 38 - sekce

DIVADLO

Generace bez pomníku

Generace bez pomníku  (Ilustrační foto)

Generace bez pomníku
Ohlédnutí za poetikou a společenským významem mimopražských amatérských divadel malých celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Pocta Seville - Plácido Domingo

Plácido Domingo (Pocta Seville)

Pocta Seville
Plácido Domingo zpívá árie z oper, které se neodmyslitelně vážou k tomuto proslulému andalusk celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Kino art: Gabin a Cruzová

Příběh mého syna

Nesahejte na prachy
Měla to být poslední akce před odchodem z podsvětí. Jean Gabin volí mezi přátelstvím a celý článek

další články...