zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 15. týden

Take That - koncert k 20. výročí

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Nine Inch Nails – koncert 2013
Geniální Trent Reznor a jeho industriálně rocková parta v plné síle na německém Rock´n´Heim Festivalu. Trent Reznor, vůdčí osobnost industriálních Nine Inch Nails, je výjimečný muzikant. Jeho vidění světa je sice temné, jeho elektronická hudba často mrazivě chladná, na dlouhou dobu ho opanovaly alkohol a drogy, ale jako umělec je inspirativní a neopakovatelný! David Bowie přirovnal vliv Nine Inch Nails k legendárním The Velvet Underground a uznávaný producent Bob Ezrin označil Trenta Reznora za "nefalšovaného vizionáře" současné hudby! A měřeno žebříčkem: Reznor a spol. to dotáhli do stovky nejlepších umělců všech dob. Bez Trenta Reznora by zkrátka hudební svět vypadal jinak! Hudbu vystudoval. Na střední škole se bavil hrou na saxofon a tubu, na Allegheny College studoval počítačové inženýrství a hudbu. Kombinace, která v jeho případě dává logiku, že? Nine Inch Nails založil v roce 1988. Během dvaceti let vydali sedm alb a pak nastal kotrmelec. Trent Reznor kapelu rozpustil a dokonce rozprodával prostřednictvím internetového obchodu svoje nástroje. Pro fanoušky jistě cenný artefakt, ale definitivní konec Reznor nikdy neohlásil. A skutečně, vloni potěšil fanoušky osmým albem Hesitation Marks. Deska je plná odkazů na Reznorovo období závislosti, objevují se obavy, zda svůj boj s démony skutečně zvládl. Zároveň je pryč nihilismus, znechucení i zoufalství. Zvukově se deska vrací k raným nahrávkám. Šedesátiminutový koncertní záznam je ze srpna loňského roku. Skupina vystoupila na festivalu v německém Hockenheimu. V Česku koncertovali NIN celkem čtyřikrát. Poprvé před dvaceti lety, naposledy letos v červnu.
Vysílání: 19.4., 23.15 hod., ČT art
Opakování: 20.4., ČT art., 22.4., ČT art

Take That - koncert k 20. výročí
Bezpochyby znáte alespoň jeden jejich hit. V manchesterské noci, v kulisách výjimečné stadionové show je Take That odzpívají všechny. Kotel uvnitř Etihad Stadium vybuchl nadšením. Emoce tentokrát nezpůsobili fotbalisté City, jimž tento svatostánek kopané v Manchesteru patří. Dnes přišlo jiné publikum, za jinými hvězdami. Na pódium vcházejí čtyři členové Take That. Gary Barlow se nadechuje k úvodní Rule of the World. Během třiceti čtyř vteřin, než píseň dorazí k refrénu, už zpívá celý stadion. "Neuvěřitelné publikum", říkáte si. Elektrizující atmosféra, ze které mrazí i z křesla obýváku. Tenhle koncert patřil k událostem roku 2011. Alespoň pro Brity určitě. Take That jsou generační kapelou. Nejen pro ostrovany. I v naší kotlině mnoho žen dnes večer zavzpomíná na časy, kdy nad jejich usínáním bděli Robbie Williams, Gary Barlow, Mark Owen, Howard Donald a Jason Orange. Namísto plakátů teď visí rodinná fota, ale hity Back For Good, Patience, How Deep Is Your Love, The Flood jsou jako džin v lahvi. Ti kluci z plakátu neslezou z pódia, dokud je všechny neodzpívají. Ale zatím jsou, jak vidno, jen ve čtyřech. Pátý chlapík, ten nejhvězdnější, stále chybí. Že by se už zase rozkmotřili? Robbie Williams se zjevuje stylově a koncert dostává vyšší gradaci. Svůj sólový part startuje s Let Me Let Me Entertain You. Pokud začátek koncertu sliboval zážitek, od skladby Feel máte pocit, že dozajista sledujete nejlepší záznam popového koncertu roku 2011. Po sborově odzpívané Angels se v mnoha očích zračí rozhodnutí zaměnit rodinná fota za plakát Robbieho Williamse. No, do rána si to rozmyslí. Ale teď je třeba si pořádně užít! Velká, výpravná, stadionová show pokračuje. Na pódiu tančí housenky, šneci, motýlci. Ninja bojovníky zkrápí nefalšovaný vodopád. A Take That pořád sází jeden hit za druhým. Při Pray hudba probouzí k životu obrovského robota monstrum. Milého samozřejmě. V manchesterské noci robot povstane. Obr teď ční nad ochozy stadionu a kvintet zpívá hymnickou Never Forget. Publikum s nimi. Na večer s Take That se opravdu nezapomíná. Kam jsem jen sroloval ten plakát s Take That. Jdu ho hledat!
Vysílání: 21.4., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 22.4., ČT art., 25.4., ČT art

10.4.2017 16:04:42 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Prague Nonverbal 2017

Články v rubrice - Z éteru

Škoda lásky o cestě proslulé písničky

Škoda lásky

Škoda lásky
O cestě proslulé české písničky světem v našich i zahraničních pořadech (1995). Scénář A. Kraus ...celý článek


13. komnata Jany Koubkové

Jana Koubková

13. komnata Jany Koubkové
Jazzová zpěvačka prožila těžké dětství bez otce a brzo přišla o své blízké. Snad ...celý článek


Hudební tipy 19. týden

Limp Bizkit - koncert 2011

Richard Bona & Raul Midón
Stylotvorný baskytarista a nevidomý vokalista – fenomén kytary a foukací ha ...celý článek


Na plovárně se Zdeňkem Pelcem

Na plovárně se Zdeňkem Pelcem
Rozhovor Marka Ebena s úspěšným podnikatelem, majitelem společnosti na výrobu ...celý článek


Legendární Pražský výběr

Pražský výběr

Pražský výběr
Pět osobností a jedinečný rockový fenomén československé hudební scény v televizním dokumentu ...celý článekČasopis 18 - sekce

DIVADLO

Z první řady... Slyšení

Marek Cisovský, Albert Čuba (Komorní scéna Aréna)

Slyšení
Kariéra nacistického zločince a strůjce holocaustu Adolfa Eichmanna. Hra Komorní scény Aréna oceněn celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Velikáni filmu... Sergej Bondarčuk

S. Bondarčuk  (Osud člověka)

Osud člověka
Člověk jako hračka v soukolí válečné mašinérie. Sovětský válečný film v režii Sergeje Bondarču celý článek

další články...