zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 15. týden

Take That - koncert k 20. výročí

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Nine Inch Nails – koncert 2013
Geniální Trent Reznor a jeho industriálně rocková parta v plné síle na německém Rock´n´Heim Festivalu. Trent Reznor, vůdčí osobnost industriálních Nine Inch Nails, je výjimečný muzikant. Jeho vidění světa je sice temné, jeho elektronická hudba často mrazivě chladná, na dlouhou dobu ho opanovaly alkohol a drogy, ale jako umělec je inspirativní a neopakovatelný! David Bowie přirovnal vliv Nine Inch Nails k legendárním The Velvet Underground a uznávaný producent Bob Ezrin označil Trenta Reznora za "nefalšovaného vizionáře" současné hudby! A měřeno žebříčkem: Reznor a spol. to dotáhli do stovky nejlepších umělců všech dob. Bez Trenta Reznora by zkrátka hudební svět vypadal jinak! Hudbu vystudoval. Na střední škole se bavil hrou na saxofon a tubu, na Allegheny College studoval počítačové inženýrství a hudbu. Kombinace, která v jeho případě dává logiku, že? Nine Inch Nails založil v roce 1988. Během dvaceti let vydali sedm alb a pak nastal kotrmelec. Trent Reznor kapelu rozpustil a dokonce rozprodával prostřednictvím internetového obchodu svoje nástroje. Pro fanoušky jistě cenný artefakt, ale definitivní konec Reznor nikdy neohlásil. A skutečně, vloni potěšil fanoušky osmým albem Hesitation Marks. Deska je plná odkazů na Reznorovo období závislosti, objevují se obavy, zda svůj boj s démony skutečně zvládl. Zároveň je pryč nihilismus, znechucení i zoufalství. Zvukově se deska vrací k raným nahrávkám. Šedesátiminutový koncertní záznam je ze srpna loňského roku. Skupina vystoupila na festivalu v německém Hockenheimu. V Česku koncertovali NIN celkem čtyřikrát. Poprvé před dvaceti lety, naposledy letos v červnu.
Vysílání: 19.4., 23.15 hod., ČT art
Opakování: 20.4., ČT art., 22.4., ČT art

Take That - koncert k 20. výročí
Bezpochyby znáte alespoň jeden jejich hit. V manchesterské noci, v kulisách výjimečné stadionové show je Take That odzpívají všechny. Kotel uvnitř Etihad Stadium vybuchl nadšením. Emoce tentokrát nezpůsobili fotbalisté City, jimž tento svatostánek kopané v Manchesteru patří. Dnes přišlo jiné publikum, za jinými hvězdami. Na pódium vcházejí čtyři členové Take That. Gary Barlow se nadechuje k úvodní Rule of the World. Během třiceti čtyř vteřin, než píseň dorazí k refrénu, už zpívá celý stadion. "Neuvěřitelné publikum", říkáte si. Elektrizující atmosféra, ze které mrazí i z křesla obýváku. Tenhle koncert patřil k událostem roku 2011. Alespoň pro Brity určitě. Take That jsou generační kapelou. Nejen pro ostrovany. I v naší kotlině mnoho žen dnes večer zavzpomíná na časy, kdy nad jejich usínáním bděli Robbie Williams, Gary Barlow, Mark Owen, Howard Donald a Jason Orange. Namísto plakátů teď visí rodinná fota, ale hity Back For Good, Patience, How Deep Is Your Love, The Flood jsou jako džin v lahvi. Ti kluci z plakátu neslezou z pódia, dokud je všechny neodzpívají. Ale zatím jsou, jak vidno, jen ve čtyřech. Pátý chlapík, ten nejhvězdnější, stále chybí. Že by se už zase rozkmotřili? Robbie Williams se zjevuje stylově a koncert dostává vyšší gradaci. Svůj sólový part startuje s Let Me Let Me Entertain You. Pokud začátek koncertu sliboval zážitek, od skladby Feel máte pocit, že dozajista sledujete nejlepší záznam popového koncertu roku 2011. Po sborově odzpívané Angels se v mnoha očích zračí rozhodnutí zaměnit rodinná fota za plakát Robbieho Williamse. No, do rána si to rozmyslí. Ale teď je třeba si pořádně užít! Velká, výpravná, stadionová show pokračuje. Na pódiu tančí housenky, šneci, motýlci. Ninja bojovníky zkrápí nefalšovaný vodopád. A Take That pořád sází jeden hit za druhým. Při Pray hudba probouzí k životu obrovského robota monstrum. Milého samozřejmě. V manchesterské noci robot povstane. Obr teď ční nad ochozy stadionu a kvintet zpívá hymnickou Never Forget. Publikum s nimi. Na večer s Take That se opravdu nezapomíná. Kam jsem jen sroloval ten plakát s Take That. Jdu ho hledat!
Vysílání: 21.4., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 22.4., ČT art., 25.4., ČT art

10.4.2017 16:04:42 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 42 - rubriky

Archiv čísel

reklama

PALM OFF FEST

Články v rubrice - Z éteru

13. komnata Petra Jandy

13. komnata Petra Jandy

13. komnata Petra Jandy
Veleúspěšný hudebník a vedoucí legendární kapely Olympic se musel během své kariéry ...celý článek


Hudební tipy 43. týden

Queen

Hudební klub - Dizzy Gillespie
21. října letošního roku by se slavný jazzový trumpetista Dizzy Gillespie do ...celý článek


Bobby McFerrin: Vyzkoušej to doma

Bobby McFerrin

Bobby McFerrin: Vyzkoušej to doma
Don´t Worry Be Happy – s tím hitem obletěl svět. Jazzový zpěvák v d ...celý článekČasopis 42 - sekce

DIVADLO

Ohlédnutí za Pražskými křižovatkami

Táňa Pauhofová – Elity (Foto: Vladimír Kiva Novotný)

Jedním z projektů Národního divadla, který se snaží otevřít vůči světu, je festival Pražské křižovatky. Po loň celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Pod jedním nebem

Pod jedním nebem (1/3)
Obyčejní lidé a jejich vypjaté osudy v soukolí ideologií, špionáže a rodinných vztah celý článek

další články...