zvláštní poděkování
Volný.cz

Dva koncerty Karla Kryla

Karel Kryl pro studenty

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Koncert pro všechny slušný lidi
Lásko, Rakovina, Děkuji a další písně Karla Kryla z koncertu konaného 3. 12. 1989. Kamera J. Kadaňka. Režie A. Rezek. Skladatel a textař Karel Kryl (1944–1994) se narodil v Kroměříži, první školní léta prožil v Novém Jičíně, ve čtrnácti nastoupil do internátu na střední keramickou školu v Bechyni. V letech 1963–65 prošel základní vojenskou službou a poté vystupoval s olomouckou beatovou skupinou Bluesmeni. Z této spolupráce vyšla první deska s písní Nevidomá dívka v interpretaci Hany Ulrychové. Roku 1967 díky pomocné ruce Miloše Zapletala natočil své první rozhlasové nahrávky, které se staly páteří LP desky Bratříčku, zavírej vrátka. Ústřední píseň se pak stala hymnou protiinvazního odporu po srpnu 1968. O rok později odešel Karel Kryl do Německé spolkové republiky, kde v říjnu požádal o azyl. V osmdesátých letech pracoval jako redaktor rozhlasu Svobodná Evropa, do vlasti se triumfálně vrátil po sametové revoluci, aby tu stihl ještě pět let tvořit. Zasažen infarktem předčasně zemřel 3. března 1994. Nebylo mu ani padesát let. Koncert pro všechny slušný lidi se konal krátce po Krylově návratu do vlasti 3. prosince 1989 v pražské Sportovní hale.
Vysílání: 17.11., 16.55 hod., ČT2

Karel Kryl pro studenty
Koncert legendárního skladatele a písničkáře v aule Vysoké školy zemědělské v Praze (1990). Kamera J. Polák. Režie L. Váňa. Skladatel a textař Karel Kryl (1944–1994) se narodil v Kroměříži, první školní léta prožil v Novém Jičíně, ve čtrnácti nastoupil do internátu na střední keramickou školu v Bechyni. V letech 1963–1965 prošel základní vojenskou službou a poté vystupoval s olomouckou beatovou skupinou Bluesmeni. Z této spolupráce vyšla první deska s písní Nevidomá dívka v interpretaci Hany Ulrychové. Roku 1967 díky pomocné ruce Miloše Zapletala natočil své první rozhlasové nahrávky, které se staly páteří LP desky Bratříčku, zavírej vrátka. Ústřední píseň se pak stala hymnou protiinvazního odporu po srpnu 1968. O rok později odešel Karel Kryl do Německé spolkové republiky, kde v říjnu požádal o azyl. V osmdesátých letech pracoval jako redaktor rozhlasu Svobodná Evropa, do vlasti se triumfálně vrátil po sametové revoluci, aby tu stihl ještě pět let tvořit. Zasažen infarktem předčasně zemřel 3. března 1994. Nebylo mu ani padesát let.
V pořadu Karel Kryl pro studenty jde o písničkářovu třetí návštěvu svobodné Československé republiky, kdy legendární písničkář a skladatel hovořil o své návštěvě Slovenska, kde se setkal s lidmi v malých podhorských obcích a v Tatrách. Varoval před úskalími svobodné žurnalistiky, která by měla přinášet zprávy ověřené a nikoli sledovat pouze senzace a vyhovovat vkusu bulvárního tisku.
Vysílání: 17.11., 22.00 hod., ČT art
Opakování: 19.11., ČT art

7.11.2016 11:11:26 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Česká taneční platforma

Články v rubrice - Z éteru

Roman Dragoun - 60

Roman Dragoun

Roman Dragoun - 60
Významné jubileum oslavil klávesista, skladatel a zpěvák, člen rockových skupin Progres ...celý článek


Hudební tipy 14. týden

Už jsme doma

Marcus Miller: Miles Davis Tribute (2/2)
Triumfální koncert "Tutu Revisited" ze sálu Lyon Auditorium uvádím ...celý článek


Horečka sobotní noci s hity Bee Gees

John Travolta  (Horečka sobotní noci)

Horečka sobotní noci
John Travolta jako král diskoték, kterému žádná dívka neodolá. Americký film (1977). D ...celý článek


Klobouk dolů - Peter Gabriel

Peter Gabriel

Peter Gabriel
Přední světový písničkář pop rocku vytvořil autorský projekt Secret World. Francouzský dokume ...celý článekČasopis 13 - sekce

OPERA/ TANEC

Pražské jaro na obrazovkách televize i kin

Dirigent Daniel Barenboim s Vídeňskými filharmoniky

„Získat pro zahajovací koncert Mé vlasti orchestr s takovou prestiží, jakou mají Vídeňští filharmonikové celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Kafky není nikdy dost

Přebal knihy

Přestože samotné dílo Franze Kafky se svým objemem nemůže porovnávat s autory mnohem plodnějšími, stalo se spo celý článek

další články...