zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tipy ČT na 22. týden

Dagmar Havlová v inscenaci Chvíle pravdy

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

V cyklu Potomci slavných se můžete podívat na díl o herci Miloši Kopeckém. Otec Miloše Kopeckého měl v Praze v ulici Ve Smečkách proslulý kožešnický salon. Jeho manželka Marta, matka Miloše Kopeckého, byla zase známá kloboučnice. I když si otec přál, aby syn šel v jeho šlépějích, byl usazený a bohatý, Miloš ani nedokončil gymnázium. Miloval divadlo - hlavně pak operu. Do pražského divadla Tvar, v pozdějším Mozarteu, byl přijat původně jako oponář, zde ale dostal svou první hereckou roli. A jaké jsou životní osudy dcery Miloše Kopeckého? Dívejte se 28.5. od 17 hodin na ČT2.

V jiném cyklu - Po stopách hvězd – je pro vás na 29.5. od 21.10 hod. na ČT1 připraven příběh herečky Reginy Rázlové. Odmala ji přitahoval svět obrazů - zajímalo ji výtvarné umění, ráda fotografovala a snila o filmové režii. Nastoupila tedy na filmovou průmyslovku do Čimelic, kde studovala organizaci filmové výroby. Tady také hrála se spolužáky divadlo na nádvoří zdejšího zámku, více méně z recese se přihlásila na DAMU. Přijata byla na poprvé, a ač toho o herectví do té doby moc nevěděla, tak se v téhle profesi našla. Její první filmovou rolí byla holka z města na jednu noc ve filmu Utrpení mladého Boháčka, kde se objevila s Pavlem Fandovským. Následovala řada filmových a seriálových rolí. Stejně tak známou rolí, kterou se zapsala do podvědomí diváků, byla Hanka Bízová ze seriálu Třicet případů majora Zemana. V televizi se objevovala také jako moderátorka a recitátorka. V 80. letech z filmu prakticky zmizela a v žádné výraznější roli se na plátno zatím nevrátila. Počátkem 90. let začala její herecká kariéra ustupovat podnikání, které skončilo neúspěchem. Za tunelování strávila rok ve vazbě, za které vysoudila v roce 2006 odškodné. V současnosti trpí závažnou nemocí a už nevystupuje.

Čtenářský deník... vám 31.5. od 11.1é hod. na ČT2 nabídne vyprávění o současné autorce Ireně Douskové a jejím románu Hrdý Budžes. Irena Dousková (1964) debutovala v roce 1992 jako básnířka, záhy se však začala věnovat próze. Veliký úspěch zaznamenala její druhá kniha Hrdý Budžes, v níž autorka dětskou optikou pohlíží na období začínající normalizace. Deníkové záznamy malé Helenky, dcery divadelních herců, mají nepochybně i mnoho společného s vlastním životem autorky. Širokého zájmu se kniha dočkala zejména po uvedení autorčiny dramatizace v příbramském divadle, kde roli hlavní dětské hrdinky hrála Bára Hrzánová. Zatím poslední knihou Ireny Douskové je próza Oněgin byl Rusák, která je volným pokračováním románu Hrdý Budžes a v níž je již Helenka dospělejší, ale svůj ironický a laskavý dětský pohled si uchovává i nadále. Čtenářem v tomto pořadu cyklu Čtenářský deník bude básník a divadelní režisér Jan Borna, jenž je mimo jiné i režisérem inscenace prózy Oněgin byl Rusák v pražském Divadle v Dlouhé.

Sobotní večer 31.5. můžete strávit v divadle. A to společně s cyklem Zveme vás do divadla. Od 20 hodin je na programu Chvíle pravdy, představení vinohradského divadla, kterým se k herecké profesi vrátila Dagmar Havlová. Jejím jevištním partnerem je Petr Kostka. Osmdesátiletý učitel na penzi, zarytý starý mládenec hledá hospodyni. Na jeho inzerát odpoví krásná, mladá vdova. Soužití autoritářského intelektuála a mladé ženy z jednoduchých poměrů se však ukáže jako minimálně problematické. Vzájemná nedůvěra se ještě více prohloubí v okamžiku, kdy vyjde najevo, že nová hospodyně je profesorova bývalá žačka. Taková je výchozí situace tragikomedie Israela Horovitze, jednoho z nejproduktivnějších současných amerických dramatiků. Narodil se v roce 1939 a svou první divadelní hru (The Comeback) napsal v sedmnácti letech. Od té doby má na kontě 50 her.

V neděli 1.června od 22.25 hodin na ČT se v magazínu Divadlo žije! podíváme společně s Jiřím Šlupkou Svěrákem a kritičkou Radmilou Hrdinovou do Slezského divadla v Opavě, jak dopadlo první evropské uvedení japonské opery Juzuru, zpívané v japonštině. Mezinárodním projektem je také uvedení muzikálu Malováno na skle v ostravském Divadle loutek, které nastudoval slovenský tým pod vedením renomovaného režiséra Mariána Pecka.

27.5.2008 01:05:48 JaSop | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j ...celý článek


Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Mirai - Tomodachi

Přebal alba

Vychází očekávaná deska Tomodachi. Ta se přidává do katalogu kapely Mirai k platinově oceněným albům Konnichiw celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. celý článek

další články...