zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní portál Dramox míří do světa

Martin Donutil (Amerika)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Česká divadelní streamovací platforma Dramox vstupuje do své druhé sezony. Od 23. září mohou předplatitelé sledovat záznamy 22 světových divadel, mezi nimiž nechybí například Berlínská státní opera, Anglický národní balet, Královské divadlo v Madridu nebo proslulé pařížské divadlo Bobino. Český obsah se bude nadále rozšiřovat, navíc doplněný o cizojazyčné titulky. Cílem je poskytnout české záznamy do hledáčku milovníků toho nej-lepšího z divadelních scén napříč kontinenty a českým divákům přinést do jejich domovů to nejlepší ze zahraničního divadla. To vše necelý rok po spuštění portálu Dramox, během kterého divadelní online platforma zpětinásobila nabízený obsah, zpřístupnila Dramox na televizních i mobilních aplikacích a pro česká divadla vybrala 10 milionů korun.

„Když jsme před rokem začínali, naším cílem bylo dostat divadlo blíž k lidem. Chceme, aby lidé mohli trávit s divadlem víc času. Za necelý rok u nás alespoň jedno představení zhlédly desítky tisíc lidí. Dohromady divadlem na Dramoxu strávili diváci stovky tisíc ho-din,“ komentuje jeden ze zakladatelů Martin Zavadil s tím, že platforma sice vznikla v čase lockdownu a pandemie, nicméně spíše shodou okolností. „Dramox by vznikl tak jako tak, přípravy jsme ale kvůli lockdownům zrychlili. Musím ale přiznat, že na-příklad podporu, kterou jsme vyplatili divadlům, vnímám v kontextu uzavřených divadel o to cennější. To nám potvrzují přímo ředitelé a umělci českých nebo slovenských scén, pro něž podpora z Dramoxu zůstala v době uzavřených divadel jedním z mála příjmů,“ dodává Zavadil.

Nejlepší česká divadelní tvorba pro zahraniční diváky. A nao-pak.
Cílem Dramoxu je stát se portálem světového online divadla a zpřístupnit nejen českým a slovenským divákům populární i menší lokální divadelní představení z celého světa. Zakladatelé plánují také ukázat zahraničním předplatitelům to nejlepší z české diva-delní tvorby. Druhou sezonu Dramox startuje s více než 200 záznamy od 103 divadel z 22 různých zemí. Všechna představení jsou již nyní dostupná na portálu Dra-mox.
„Velmi důležitou součástí našeho obsahu je také sekce Dramox Originals, která nabízí Dramoxem natočené záznamy představení. I přes zavřená divadla a nemožnost scházet se a zkoušet nové kousky jsme natočili celkem 11 představení. Nabídneme další no-vinky z naší dílny, například klasiku podle předlohy A. C. Doyla Ztracený svět, která se na-táčela na otáčivém hledišti Jihočeského divadla,“ vysvětluje další ze zakladatelů Dra-moxu Radim Horák. V rámci Dramox Originals se natáčela představení i během lockdownu a samozřejmě po něm. Diváci mají možnost zhlédnout představení například z Divadla Husa na provázku, Divadla J. K. Tyla v Plzni nebo pražského Divadla pod Palmov-kou.

Dramox se stává platformou, která nabízí divadelní záznamy napříč světo-vou tvorbou. Nabídka se rozrostla o záznamy baletů, oper i dramat, mezi kterými jsou na-příklad inscenace Théâtre de la Ville z Paříže nebo Královské opery ve Versailles. Ze zá-mořských scén mohou objevovat tvorbu Opery v Los Angeles a brzy na Dramoxu přibudou skvělá představení z Kanady. Teď na Dramoxu najdou diváci Anglický národní balet, Ma-riinské divadlo z Petrohradu, balet Labutí Jezero Norského Národního baletu nebo Magická flétna největší německé opery Festspielhaus Baden-Baden. Dramox přidává i světový repertoár, který můžete stále vidět v divadlech. Například dobrodružství Alenky a jiné divy v podání již zmíněného divadla Théâtre de la Ville.

„Diváci získají díky novému obsahu na Dramoxu přístup ke slavným představením, která by nejspíš nikdy nevi-děli naživo. Zesilujeme tak naši snahu zpřístupňovat kulturu divákům a nabízet v oblasti multimediální zábavy hodnotnou alternativu,“ doplňuje další ze zakladatelů Martin Hájek. „Po roce fungování nás zejména těší rostoucí zájem tvůrců roz-šířit nabídku Dramoxu,” dodává Hájek.

Letos na jaře Dramox uvedl také aplikace pro chytré televize a mobilní telefony. Tu televizní můžou zatím využít uživatelé chytrých televizí Samsung vyrobených v roce 2017 a později i televizí LG s operačními systémy webOS 3.0 a vyššími verzemi. Podpora pro další operační systémy chytrých televi-zí bude následovat do konce roku. Dramox si mohou předplatitelé stáhnout i do telefonu jako aplikaci, k dispozici je pro Android i iOS. Podle zakladatelů bylo spuštění aplikací dal-ším krokem, jak dostat divadlo ještě blíže lidem a přispět k pohodlnějšímu sledová-ní.

Divadlo online se přibližuje také mladým divákům. Na základě poptávky ze strany škol samotných vznikl na začátku roku 2021 Dramox pro školy. Školám nabízí 50% slevu na předplatné a ve spolupráci s Katedrou výchovné dramatiky DAMU vznikají také pracovní materiály, které usnadňují pedagogům výuku a studentům pomáhají porozumět zhlédnutým představením. Školy i studenti mají přístup k celému obsahu portálu. Během druhého pololetí školního roku 2020/21 si Dramox pro školy pořídilo přes 2 000 studentů a pedagogů, ve většině případů se jedná o třetí a čtvrté ročníky gymnázií. Dále pak základní školy nebo vysoké školy, zájemci se ale najdou i mezi hereckými školami.
Aktuálně jsou do sekce Dramox pro školy zařazeny desítky záznamů pro žáky a studenty, k 15 insce-nacím jsou k dispozici rozsáhlé pracovní materiály. V přípravě jsou i materiály pro nejmen-ší děti z mateřských školek. Vzhledem k expanzi postupně startuje Dramox pro školy také na Slovensku. S příchodem zahraničních představení přibudou další pracovní materiály vhodné pro výuku cizích jazyků.

Kromě přidávání obsahu na streamovací plat-formu chce Dramox začít s projekcemi divadelních představení v kinech. Zaměří se na zá-znamy větších i menších divadel a lokálních scén. Divadelní tvorbu chce tímto způsobem dostat k širší veřejnosti. Díky tomu by diváci mohli prostřednictvím kina vidět představení z druhého konce republiky, a přitom se neochudit o zážitek ze sledování s ostatními. Dramox také připravuje sérii živých streamů, kterými divákům nabídne český i zahraniční obsah.

Dramox je česká streamovací služba, která poskytuje největší výběr čes-kých i zahraničních záznamů divadelních představení na jednom místě a umožňuje jejich sledování online. Funguje na principu předplatného: měsíční předplatné stojí 299 Kč, cena ročního předplatného je 2 990 Kč. Většina prostředků získaných v rámci předplatného jde zpět divadlům, tvůrcům a hercům. Navíc je možné podpořit libovolnou částkou přímo konkrétní divadlo. Dramox nabízí také zvýhodněné předplatné pro školy a studenty včetně materiálů, které pomáhají se zhlédnutým představením pracovat. Dramox je možné sledovat také na televizních a mobilních aplikacích. Službu společně založili Martin Hájek, interne-tový podnikatel, Martin Zavadil, který se dříve věnoval stavění digitálních společností a Radim Horák. Ten pomáhal spustit videoportál voyo.cz a vlastní firmu Weemazz 2.0, která pro vlastníky autorských práv odstraňuje z internetu nelegální kopie jejich děl.

27.9.2021 10:09:05 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Zprávy

Nová výzva Kašpar.Dramatik

Martin Hofmann (Cyrano)

Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje ...celý článek


Pořád jsem to já poprvé v Pardubicích

Eliška Lásková a Petra Janečková (Pořád jsem to já)

Východočeské divadlo uvádí novinku, hru Pořád jsem to já, kterou autorka Christine Mary Dunford napsala podle ...celý článek



Časopis 16 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Křesťanský magazín

Bazilika svatého Vavřince a svaté Zdislavy

Křesťanský magazín
Poutní magazín Jana Vávry zavede diváky do Jablonného v Podještědí, saské Žitavy a nedal celý článek

další články...