zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 14. týden

Miroslav Horníček

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Komici na jedničku - Miroslav Horníček
Petr Nárožný otevírá dveře do Muzea komiků, aby divákům přiblížil osobnost oblíbeného herce a dokonalého vypravěče (2012). Dále účinkují: L. Lipský, J. Suchý a A. Činčerová. Režie A. Činčerová. K divadlu se dostal Miroslav Horníček na plzeňské reálce, kde chodil do ochotnického spolku. Po vystudování byl krátce zaměstnán jako úředník v plzeňské nemocnici, ale už v roce 1941 přijal angažmá v Městském divadle v Plzni, a brzy po válce odešel do Prahy. Hrál v Divadle Větrník, o rok později nastoupil k bratrům Oldřichu a Lubomíru Lipským do Divadla satiry. Poté hrál šest let na scéně Národního divadla. V roce 1955 se stal partnerem Jana Wericha v Divadle ABC. Po Werichově odchodu roku 1961 vytvořil podobnou dvojici s Milošem Kopeckým. Už v roce 1962 se stal na dva roky členem Hudebního divadla v Karlíně a záhy i Divadla Semafor. Působil i v Městských divadlech pražských, populární byly jeho Hovory přes ramp, kde přímo z divadelní rampy odpovídal na živé dotazy diváků. Hrál také ve filmech. V roce 1967 se účastnil avantgardního projektu Kinoautomat autorů Radúze Činčery, scenáristy Pavla Juráčka a režisérů Jána Roháče a Vladimíra Svitáčka na světové výstavě v Montrealu. Po návratu z Montrealu se společně s režisérem Vladimírem Svitáčkem pustili do televizního projektu, který mu přinesl obrovskou popularitu. Promlouval s takovými osobnostmi, jako byli mj. Jan Werich, Jan Pivec, Jiří Sovák, Július Satinský a Milan Lasica. Do svých rozhovorů vkládal inteligentní humor, který oslovuje mnohé diváky i dnes. Jeho dalším velkým televizním projektem byl desetidílný seriál Byli jednou dva písaři, dokončený v roce 1972. Na jeho tvorbě se sešla tehdejší umělecká elita. Režisér Divadla Semafor Ján Roháč, scenárista Jaroslav Dietl a herci v čele s dvojicí Sovák, Horníček. Oblíbeným seriálem prostupuje jemný humor, nadhled a pohoda. Vzpomínky na Miroslava Horníčka z Muzea komiků opět přináší Petr Nárožný a jeho hosté.
Vysílání: 06.4., 22.55 hod., ČT1

V Praze bejvávalo blaze - Kde se pivo točí
Viktor Preiss opět potěší milovníky historie humoru a lidové zábavy (1992). Dále účinkují: J. Jirásková, H. Vondráčková, H. Talpová, J. Molavcová, S. Fořtová, D. Vlachová, D. Patrasová, J. Bek, J. Zíma, P. Trávníček, P. Zedníček, A. Molčík, L. Sobota, B. Poloczek, V. Vydra a další. Režie I. Paukert. Zasvěcený průvodce a populární herec Viktor Preiss vás v hudebně zábavném pořadu zasvětí do historie humoru a pražské lidové zábavy. Dnes se přesvědčíme, že blaze bývalo před lety nejen tam, kde se točilo dobré pivo, ale i na výletech do přírody v okolí Prahy, třeba do Roztok. Zavítáme opět do pražských hospod, výčepů a šantánů a k popíjení zlatavého moku zazpívá celá řada herců a zpěváků plejádu populárních šlágrů. Uslyšíte mj. písničky U Zvonů je candrbál, K Pěti bratrům do Radlic, Myš fórová, Pražáci jdou Chuchle a K Šusterovům do Karlína. Můžete se těšit na Jitku Molavcovou, Josefa Zímu, Jiřinu Jiráskovou nebo Janu Paulovou a Václava Vydru. Jistě se na tomto výletě do starých dobrých časů budete opět dobře bavit.
Vysílání: 09.4., 09.45 hod., ČT1

Úsměvy Zdenky Procházkové
Dnešním hostem J. Hanzlíka je známá herečka, která nedávno oslavila 95. narozeniny (2008). Režie P. Vantuch. Jaromír Hanzlík dnes přivítá herečku Zdenku Procházkovou. Budou si povídat o Laterně Magice, kterou Zdenka Procházková v roce 1958 v Bruselu konferovala, o tom, jak se česká herečka stala docentkou německé jevištní řeči v Düssseldorfu, o cestování a poznávání cizích krajů, ale i o divadelní práci a o televizních rolích v seriálech. Pořad uvádíme k nedávným 95. narozeninám Zdenky Procházkové.
Vysílání: 11.4., 08.15 hod., ČT1

Folklorika: Baráčníci
Při prvním setkání na vás zapůsobí dojmem velmi zvláštního a specifického spolku, který v sobě zakonzervoval ducha české společnosti konce devatenáctého století (2018). Připravil A. Gebert. První spolek baráčníků byl založen v roce 1873 v Kolíně. Jméno vzniklo od názvu hostince, kterému lidově říkali „Baráček“. Znamená to tedy, že baráčníci nejsou žádnou společností lidí, kteří by museli vlastnit jakoukoliv nemovitost, ale sdružením lidí, kteří mají vztah k myšlence zrozené v hostinci U Šleitrů. Dali si za úkol podporovat sociálně slabé a šířit vlastenectví a vzdělanost. Navzdory tomu, že jim doba leckdy nepřála, přežili baráčníci dodnes. Pohromadě je drží především nadšení pro tradice a radost ze vzájemné spolupráce. Sociální podporu už za ně přejaly charitativní organizace, a tak se věnují především udržování tradic a zvyků. Baráčníci v Týně nad Vltavou si svou rychtu postavili doslova z popela a dnes bojují o mladší členskou základnu, což je problém většiny baráčnických organizací. Velkou výjimkou jsou baráčníci z Malé Bělé u Bakova nad Jizerou, jejichž mimořádný entuziazmus táhne zájemce všech generací. V dokumentu uvidíte, jak to vypadá s dlouho rekonstruovanou Baráčnickou rychtou v Praze, i jaká je celorepubliková baráčnická módní přehlídka.
Vysílání: 10.4., 09.40 hod., ČT2
Opakování: 11.4., ČT2., 14.4., ČT2., 16.4., ČT2

29.3.2021 09:03:29 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady... Majitelé klíčů z NdB

Majitelé klíčů (NdB)

Majitelé klíčů
Dnešní nedožité 95. narozeniny Milana Kundery si připomeneme návratem jeho slavné hry z roku ...celý článek



Časopis 13 - sekce

HUDBA

Jana Kirschner vydává nové album

Přebal alba

Oceňovaná zpěvačka a skladatelka přichází s dlouho očekávaným novým albem Obyčajnosti. Je oslavou všedních dnů celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a celý článek

další články...