zvláštní poděkování
Volný.cz

Brněnská Reduta uvádí Roky a kroky

Roky a kroky

autor: Jakub Jíra   

zvětšit obrázek

Na scénu divadla Reduta se po divácky oblíbených projektech Černá labuť a Kmeny opětovně vrací autor a režisér Braňo Holiček, aby zde završil volnou inscenační trilogii věnovanou lidské společnosti v proměnách času. Inscenace Roky a kroky, která měla premiéru 2. 11. 2018. Braňo Holiček se zabývá především autorskou tvorbou, při zkoušení často využívá kolektivní improvizaci. Ve většině případů je zároveň autorem (resp. spoluautorem) divadelních textů. Jde bezpochyby o jednoho z nejinvenčnějších mladých umělců, jeho tvorba je zajímavá nejen způsobem, jak pracuje, ale i neotřelými tématy, která si pro své projekty vybírá. Díla, jež tvoří, ale nejsou jen univerzálním obrazem dnešního komplikovaného a složitého světa, spíše upřímnou snahou o rozklíčování příčin a důsledků odcizené současnosti.

Tentokrát se ovšem nevěnuje pouze žhavé současnosti, ale ponoří se i do minulosti. Do inspirativních a nadějných šedesátek. Do osmdesátek – neonové říše divů, účesů, které držely i v prudkém větru, spousty disco muziky a decibelů lásky. Do divokých a lehce nevkusných devadesátek… Základním inspiračním zdrojem se stala odvrácená strana českého show bizáru, i jeho přátelské vazby s polosvětem zločinu i byznysu, a zástup domácích imagemakerů kulturního pekla. A zejména anketa Zlatý – či později Český – slavík!
V době, kdy v Československu fungovala volba jedné strany a jednoho televizního programu, mohli lidé najednou volit mezi desítkami zpěváků. Mohli k něčemu dokonce svobodně vyjádřit svůj názor a nikdo je nevyslýchal, když na lístek napsali jméno, byť bylo jakkoliv divné. Jistě, dávno pryč jsou časy, kdy před redakcí Mladého světa stávaly pytle nacpané hlasovacími lístky. Dnes můžeme hlasovat klidně kdekoliv. Z kapsy vytáhneme mobil a naťukáme třeba, třeba… GOTT! A pak odešleme. Tedy – až do loňska. Letos se populární anketa totiž zcela odmlčí. Řekněte sami – není to škoda?!

Braňo Holiček, který potřetí režírujete v Redutě, opět jen s nepatrně obměněným autorským a hereckým týmem ke vzniku inscenace říká: „Asi se mnohem lépe hledá nějaká společná výpověď nebo společné téma u lidí stejné generace. Mají za sebou podobné penzum zkušeností, liší se pouze názory. Jednodušeji se mi s nimi i komunikuje. Ale starším hercům se nevyhýbám. Chemie je v rámci kolektivu důležitá, někdy vyberu pět „mladých“ a jednoho „starého“ a vše funguje moc dobře, jindy poměr převrátím. Stejně se vždycky najde při zkoušení někdo, kdo mi hned na začátku řekne „něco takového jsem už zkoušel“ nebo „tohle už jsme dělali kdysi“. A já nikdy nevím úplně přesně, zda mi tím dává najevo, že o moji metodu nemá zájem, nebo naopak sděluje, že je rád, že ví, do čeho jde… Rozhodně ovšem chci, aby každá inscenace, kterou zkouším, byla objevná nejen pro herce a pro diváky, ale zejména pro mne. Zatím se mi to snad daří.“

Dramaturg Ilona Smejkalová dodala: ,,Upřímně přiznávám, že ze všech inscenací, které jsme s týmem herců NdB společně připravili, jsme se nad Roky a kroky nejvíce natrápili. Na rozdíl od předešlých projektů jsme si totiž těžko hledali čistě osobní vymezení a vztah k tématu, jež samo svým názvem evokuje určitou mělkost i bezbřehou šíři. Zákonitě nás posléze napadlo, zda to nakonec není vlastně protimluv hledat (respektive požadovat!) kvalitu v popu.“
V představení Roky a kroky na jevišti Reduty hrají: Isabela Smečková Bencová, Milada Vyhnálková j. h., Roman Blumaier, Tomáš David, Jakub Šafránek a Martin Veselý.

Termíny + vstupenky na www.ndbrno.cz.

5.11.2018 17:11:34 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 30 - rubriky

Archiv čísel

reklama

OLDstars

Časopis 30 - sekce

HUDBA

Eva Pilarová výročí

Eva Pilarová

A stvořil ženu
Prázdninový recitál Evy Pilarové, která oslaví příští týden své 80. narozeniny (1969). Scéná celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Belmondo o Belmondovi

Belmondo o Belmondovi

Belmondo o Belmondovi
Legenda světového filmu očima vlastního syna na cestě za přáteli. Francouzský dokumen celý článek

další články...