zvláštní poděkování
Quantcom.cz

DJKT poprvé na festivalu Dítě v Dlouhé

Živá voda - Zdeněk Mucha (Foto: Pavel Křivánek)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Od 29. března do 2. dubna 2017 se bude v pražském Divadle v Dlouhé už podevatenácté konat festival pro děti a jejich dospělé Dítě v Dlouhé. Letošní ročník, stejně jako osmnáct předchozích, nabídne publiku výběr z nové tvorby mimopražských profesionálních divadel hrajících pro děti. A to pro děti menší i větší, ale také pro jejich dospělé, tedy rodiče, prarodiče či učitele, tak aby společně mohli prožít neopakovatelné chvíle porozumění mezi jevištěm a hledištěm, odehrávající se pouze tady a teď.

Na festival přijedou divadla z Liberce, Plzně, Kladna, Brna, Ostravy a Hradce Králové. Bude se hrát dopoledne pro školy, večer pro veřejnost a Klub mladých diváků, o víkendu pro děti s rodiči. Víkendový program je letos opravdu pro všechny děti, a to od těch úplně nejmenších, protože v sobotu 1. dubna nabídne Batosnění pro děti od 10 měsíců do 3 let (a jejich rodiče). Diváci se během festivalu mohou těšit na klasické pohádky, komedie i dobrodružný příběh, a to v moderním, výtvarně i hudebně okouzlujícím zpracování a v podání špičkových souborů, které se tvorbě pro děti věnují dlouhodobě a velmi úspěšně. Naivní divadlo Liberec uvede bláznivou (a přitom pohádkově laděnou) komedii Komáři se ženili o komárovi Zdendovi, který se vydává do světa zachránit unesenou nevěstu a pomáhají mu při tom hmyzí přátelé z řad krvesajného hmyzu. Nastudoval ji režisér a loutkář Tomáš Dvořák, který je shodou okolností podepsán i pod titulem, s nímž na festival přijede jeho domovské Divadlo Alfa z Plzně – Molièrovým Lékařem proti své vůli. Kladenské Divadlo Lampion přiveze pohádku z pera přední české písničkářky Radůzy Uhlíř, princ a drak, která zavede děti do království, z něhož navždy odešlo jaro. Nevšední dobrodružství laděné do prostředí dolu Mayrau spolu s působivou hudbou otevírá brány hlubin země v nápaditém a hravém scénografickém pojetí Jana Brejchy. Známou knihu Astrid Lindgrenové Bratři Lví srdce uvedlo na scénu brněnské Divadlo Polárka v režii svého nového uměleckého šéfa Jana Cimra. Pohádka pro děti i dospělé rozkrývá dětsky přístupným způsobem náročná témata, ale také ukazuje, co je v životě důležité, čeho je dobré se bát a proti čemu bojovat. Ostravské Divadlo loutek se pod režijním vedením Radovana Lipuse vydalo na cestu napříč dějinami dvacátého století v inscenaci Nastupovat! Děják z rychlíku. Z Hradce Králové přijede Klicperovo divadlo i Divadlo DRAK. Klicperovo divadlo přiveze inscenaci Medvědi, která měla být na festivalu uvedena už vloni, ale kvůli úrazu v souboru se hostování neuskutečnilo. Příběh jednoho sourozeneckého dua bude mít na festivalu svou derniéru. Divadlo DRAK uvede poeticky zpracovanou pohádku O bílé lani, za niž již získalo několik ocenění: Jiří Vyšohlíd dostal Cenu divadelní kritiky a Cenu města Plzně za hudební plán inscenace na festivalu Skupova Plzeň a společně s Tomášem Jarkovským a Jakubem Vašíčkem byl nominován na Cenu Divadelních novin v kategorii Loutkové a výtvarné divadlo.

Poprvé se na festivalu Dítě v Dlouhé představí plzeňské Divadlo J. K. Tyla, které zahraje pohádku Živá voda v režii své umělecké šéfky Natálie Deákové. Hrdiny letošních festivalových představení spojuje jedno téma – různou měrou a v různém žánru jsou vystaveni výzvám, které si sami nezvolili. Dostávají se do nečekaných situací, kdy musí překonat sami sebe, aby dostáli svému úkolu. V opačném případě selžou, což se také stává. Jen jeden ze tří bratrů v pohádce o Živé vodě splní svůj úkol se ctí, dalším dvěma se to nepovede. Zdaleka ne všichni komáři se šťastně navrátí ze své bojové mise a ožení se. Drvoštěp Sganarelle se zuby nehty brání roli lékaře, do níž se dostal omylem, ale nakonec díky ní zachrání nejen sebe, ale „uzdraví“ i Gerontovu dceru Lucindu. Bratři Jonatán a Karel (řečený Suchárek) Lvové musí opakovaně prokázat zcela nedětskou statečnost a obětavost, aby osvobodili sebe i celé Třešňové údolí. Jiní dva bratři – Medvědi – se zdaleka ne tak dobře vyrovnají se svou nečekanou popularitou. Lovec honící se za bílou laní dojde poznání až ve chvíli, kdy potlačí svůj výcvik a poslechne své srdce. Velkou výzvou je zběsilá jízda rychlíkem po různých tratích i v různých historických chvílích pro strojvůdce Lojzu i jeho syna, kterému je „děják“ poněkud cizí. Nemalý úkol obnovit rovnováhu přírodních sil má před sebou nešika princ Kryšpín, kterému naštěstí pomůže uhlíř i princezna Vendulka. A tak snad jenom u Batosnění není na první pohled zřejmá výzva k překonání sebe sama – ale kdo někdy uspával nespavé miminko, ten ví své…

O víkendu festivalová představení doplní i doprovodný program – prohlídky zákulisí vedené herci Divadla v Dlouhé, divadelní jarmark ve všech prostorách a výtvarné dílny. V sobotu 1. dubna to bude workshop fotokomiksu se Zuličníky s renomovaným fotografem Dereckem Hardem. Na neděli 2. dubna se pod názvem Vylosuj si pohádku připravují dva kratší workshopy s Karlou Kučerovou, ilustrátorkou letošního ročníku festivalu Dítě v Dlouhé. Karla Kučerová nechala rozkvést festivalové logo a nakreslila ilustrace ke všem představením. Z jednotlivých výtvarných prvků pak vznikl černobílý plakát, který je součástí katalogu a nabízí prostor pro vlastní fantazii malých i větších diváků.
Dítě v Dlouhé opět spolupracuje se studenty Divadelní vědy FF UK Divědy, kteří budou celý festival průběžně reflektovat na svém blogu Divědové na blogu, a na závěr udělí odbornou Cenu Dítko. Kromě ní samozřejmě zachováme tradiční diváckou Cenu Vojty Šálka, jejíhož držitele určují výsledky hlasování dětských diváků po každém představení.

29.3.2017 13:03:28 Redakce | rubrika - Festivaly